[T25 D-4] Świece zapłonowe

Dział dotyczący problemów z silnikami benzynowymi i ich osprzętem
dzyniol
Stara się...
Stara się...
Model: T22
Silnik: 1AZ-FSE

Post autor: dzyniol »

no to tak, wymiana u mnie przy 105 tys, się nawet przestraszyłem, bo pisali że irydówki co 90 tys (czynnosci serwisowe + chyba instrukcja), a nie wiem czy poprzedni zmienił, a kupiłem auto od szkopa jak miało 97 tys, paliła na poprzednich ok 8,0 - 8,3 - ciężka nóżka ma (trasa 65 % miasto 35%) / po zmianie i owszem tyle samo, a liczę co tankowanie :) szybki rachunek 20 sek i wiem. Teraz samochód ma 120 tys i w zasadzie jeździ !!! :) oleja nie bierze ogólnie tip top. Sam też wymieniłem, na wszelki wypadek oglądałem ze wsio stron, czy gwinty te same, odległoś między elektrodami. Fakt poprzednie były czteroeletrodowe - bardziej wypaśne, te 1, ale żadnych zmian w dynamice, spalaniu nie zauważyłem. Tyle mojego. Powiem tak, nie lubie w samochód niepotrzebnie ładowac kasy, a wiadomo że ceny w ASO to czyste naciągactwo ("pacz" ceny oleju .... i nie dam im zarobic :)

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator
Model: Avensis T22
Silnik: 2.0 D4D 1cdftv

Post autor: wrc »

dzyniol pisze:Fakt poprzednie były czteroeletrodowe - bardziej wypaśne, te 1, ale żadnych zmian w dynamice, spalaniu nie zauważyłem.
a badanie spalin robiles? tu jest pies pogrzebany, znam temat z innej marki ;-)

pozdr :-D

sanmar7
Stara się...
Stara się...
Model: Avensis T25
Silnik: 1AZ-FSE 2.0 benzyna

Post autor: sanmar7 »

Rzeczywiście NGK i żadna inna firma nie ma zamiennika dla swiecySK20BR11,a instrukcja obsługi na stronie 371 podaje tylko ten typ świecy do 1AZ-FSE.silnik na pewno bedzie pracował na innym typie swiecy,tylko czy poprawnie?

luk__
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: luk__ »

Doc pisze:Ehh kurde mam dylemat.
W poniedzialek na 18ą jestem umowiony w toyocie na wymianę swiec, 410 zl
Nie mam dwóch lewych rąk i w kazdym aucie zawsze sam je wymienialem, teraz juz sam nie wiem czy 200 zł za NGK czy 410 za denso.
To jakiś kit, różnica w cenach tych świec jest minimalna, denso są w hurtowniach tańsze od NGK od niepamiętnych czasów...
pozdr.

Awatar użytkownika
Doc
Stara się...
Stara się...
Silnik: 2.0 D-4D 116km.

Post autor: Doc »

luk__ pisze:To jakiś kit, różnica w cenach tych świec jest minimalna, denso są w hurtowniach tańsze od NGK od niepamiętnych czasów...
Widać nie jesteś poinformowany. Nie kupisz w żadnym sklepie już Denso, chyba, że ktoś posiada stare zasoby.

Teraz Panowie uważajcie !

Przed chwilą wykręciłem jedną świecę ze swojego auta w celu sprawdzenia jakie tam siedzą i co ? ...
Ku mojemu zdziwieniu siedzą tam NGK IFR6T

Silnik chodzi ok z jednym małym ale:
Gdy jest zimny, po nocy, prze krótki czas podczas spokojnego przyśpieszania szarpie.
Dzieje się to krótko, dosłownie 2,3 minuty aż złapie delikatną temperaturę.
Nie wiem czy to wina świec, czy nie.
Auto serwisowane w ASO poza jedną, ostatnią pieczątką w książce, jakiś Auto-Service Stasiek Pierdasiek. Czuje, że to on wkręcił te świeczki.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2009, 18:35 przez Doc, łącznie zmieniany 1 raz.
Silnik: 1CD-FTV / Andrzej 'Doc'.

luk__
Coś wie...
Coś wie...

Nie mówię o sklepie, tylko o importerze Denso. Były te świece jeszcze kilka dni temu po 84zł/szt. Więc chyba jednak jestem nie najgorzej poinformowany...

Awatar użytkownika
Doc
Stara się...
Stara się...

luk__ pisze:Nie mówię o sklepie, tylko o importerze Denso. Były te świece jeszcze kilka dni temu po 84zł/szt. Więc chyba jednak jestem nie najgorzej poinformowany...
Jednak nie jesteś, bo nie dalej jak wczoraj obdzwoniłem wszelkie hurtownie i sklepy.
Denso w porozumieniu (czytaj w zmowie) z TMP zaprzestało dostarczania świec do tego modelu, każdemu poza TMP.
Każdy sklep, który na stanie nie ma starych zasobów, a mało kto ma, kontaktując się z przedstawicielstwem Denso, dostaje też taki komunikat.

Dział części Toyota Żerań i Toyota Marki (Warszawa) życzy sobie 92,20 brutto za sztukę i tam też można je nabyć.

sanmar7
Stara się...
Stara się...

Kolego Doc u mnie przy właściwych świecach też wystepowało lekkie szarpanie przy zimnym silniku,które ustępowało po 2-3 kilometrach.Diagnostyka silnika nie wykazała żadnych błędów.Być może jest to efekt róznicy temperatury na zewnątrz a garażem,przynajmniej tak myślę.

Awatar użytkownika
Doc
Stara się...
Stara się...

sanmar7 pisze:Kolego Doc u mnie przy właściwych świecach też wystepowało lekkie szarpanie przy zimnym silniku,które ustępowało po 2-3 kilometrach.Diagnostyka silnika nie wykazała żadnych błędów.Być może jest to efekt róznicy temperatury na zewnątrz a garażem,przynajmniej tak myślę.
Mój kuzyn ma identyczną Ave, ten sam silnik i rocznik. Dzwoniłem przed chwilą, ma taki sam objaw.
Chyba nie ma co szukać kwadratowych jaj.

U mnie w aucie w/g katalogu NGK siedzą teraz świece do 2.0 VVTi ale bez D-4.
Czuje, że zakupię świece IFR6A11 czyli te do D-4 i oleję TMP z ich wymianę za 410 zł.
To bez sensu. Przekonałem się po wykręceniu jednej. Auto na tych świecach przejechało w/g książki 13 000 km, wszystko jest ok, a jak widać nie są nawet dedykowane niby do D-4. (bezp. wtrysk)

Jeszcze gwoli ciekawostki...

Wczoraj dzwonię do Toyota Żerań W-wa i pytam się ile kosztuje wymiana świec.
Pan mi mówi, że...... tu myśli.... i myśli... i liczy, kalkuluje.... 580 zł!
Co ?! ... mówię, Panie! a ten niby warsztat dobrych cen ? Na stronie macie 410 zł brutto.
... Pan znowu mysli, duma i mówi, żebym zadzwonił do działu części, zapytal ile kosztuje sztuka, doliczył 120 zł za robociznę ( wymianę, mój Boże... ) i będę znał cenę.
Mówie do niego spokojnie początkowo. Proszę Pana. Ja dzwonię do działu Warsztat ASO Toyota, tak ? No tak ... Pytam się o cenę wymiany, a Pan mnie odsyła po jakiś działach części, czy to jest normalne ?

Tu zaczyna się tłumaczyć, że teraz kolega dzwoni, że zajęte, że nie może itd. No dobra....

Dzwonię zatem do Toyota Marki W-wa (troszkę mam dalej tam). Tam mi mówią, że tak oczywiście, za 410 zł wymienią mi świece zgodnie z tym co na stronie.
(Żeby było śmieszniej i Żerań i Marki to ten sam właściciel, Pan Cygan.)

Dzwonie więc do działu części Toyota Żerań i dowiaduję się o cenę. Wcześniej 5 minut słucham malodyjek, 10 minut podaję Panu numer VIN, 8 minut sprawdza w komputerze, ok po 20 minutach rozmowy znam cenę. 91 zł szt.

Następnie dzwonię ( już -n'ty telefon mój) do działu tejże samej stacji, działu warsztat i sam informuje ich, że świeca ( u nich - o losie ) kosztuje 91 zł brutto. Mówię też, że w Markach wymienią mi je za 410 zł, a u Was jest żenująco wysoka i nijak się mająca z PiArowym "Warsztatem dobrych cen" cena.

Na to Pan mi mówi, dobrze, hmmm no tak, bo cholllera hmm, może katalog, wie Pan hmm euro kurs w górę i tego ... Toyota zmienia ceny odgórnie, tak ok, ale no własnie ...hmm my panu zmienimy też za 410 zł, także zapraszam.

Wiecie co ? teraz to niech mnie w dupsko pocałują. Sam zmienię na NGK za 160 zł. 10 minut roboty.

Żenada.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2009, 19:44 przez Doc, łącznie zmieniany 5 razy.

dzyniol
Stara się...
Stara się...
Model: T22

Post autor: dzyniol »

ehehehe ;)

sanmar7
Stara się...
Stara się...

No i wszystko się zgadza,warsztat dobrych cen-dobrych ale dla warsztatu!!!!!!krecą chłopy jak rynek złotówką.

esem
Stara się...
Stara się...

Post autor: esem »

Ja mam T22, więc taki sam silnik - tylko ździabko mocniejszy (1AZ-FSE), oczywiście D4..
W oryginalnej instrukcji obsługi (z 2001r) mam wpisane: SK20R11 lub IFR6A11.
Toyota oczywiście będzie próbowała wcisnąć jeszcze droższe SK20BR11.
IFR6A11 jest w Polsce nie do dostania (ta sama zmowa jak w przypdaku DENSO).
Pytanie: czy zastosować IFR6T11? Filozofia jest prosta: wg. katalogu NGK zamiennikiem IFR6T11 jest SK20R11 ale zamiennikiem SK20R11 jest IFR6A11. Czy jest to przechodnie? (zamienne w obie strony).
Czyli pytanie wprost: czy zamiast IFR6A11 można zastosować IFR6T11 (?)

Awatar użytkownika
Doc
Stara się...
Stara się...

esem pisze:Czyli pytanie wprost: czy zamiast IFR6A11 można zastosować IFR6T11
Takie siedzą u mnie w aucie. Takie zamontował warsztat przy przeglądzie ostatnim i wszystko z zapalaniem, pracą, silnikiem jest ok - tyle mogę powiedzieć.

esem
Stara się...
Stara się...

Cena SK20R11 jest porównywalna z IFR6T11. Zdecyduję się więc na Denso...

[ Dodano: 2009-02-22, 20:22 ]
Doc pisze:NGK IFR6A11 to odpowiednik Denso SK20R11

do 2.0 D-4 powinno być nie **20R** tylko **20BR**. (chodzi o wtrysk bezpośredni), więc NGK IFR6A11 nie jest idealnym zamiennikiem.
Owszem, jest to do VVTi 2.0 ale z innym układem zasilania.
Dokładnie NIE PRAWDA.
SK20BR11 to nowy produkt, 1AZ-FSE (D4) w Polsce jest w sprzedaży od 2001r. Wtedy nie było tych świec - były SK20R11 i IFR6A11.

odyseuszek
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: odyseuszek »

1. Nie wiem czy coś ułatwi, czy nie, ale poniżej dobór świec z serwisówki Toyoty - jeśli koniecznie NGK to IFR6A11T, skoro są zamiennikiem SK20BR11 dla silnika 2AZ-FSE.

2. Jeśli komuś poszarpuje na zimnym silniku to nie jest to normalny objaw - też tak miałem jak świece przekroczyły 160tys. km, po wymianie na nowe (zalecane SK20BR11) objaw ustąpił.

3. Facet w ASO był nie kumaty, na kalkulacji "ogólnej" wychodzi mu 500 zł, ale jak już zaczyna wystawiać fakturę to system automatycznie mu zmieni na 405 zł w ramach serwisu dobrych cen - przerabiałem przy wymianie moich.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Doc
Stara się...
Stara się...

Tak czy siak, przerażające ceny za świece i monopol Toyoty zakrawający o zgłoszenie do rzecznika praw konsumenta.

Poprzednio zmieniałem/jeździłem Audi A6 C5 2000r, VW Passatem B5, Audi TT 1.8T.
Groszowe sprawy ok 140 zł za komplet w Inter Carsie.

luk__
Coś wie...
Coś wie...

Doc pisze:
luk__ pisze:Nie mówię o sklepie, tylko o importerze Denso. Były te świece jeszcze kilka dni temu po 84zł/szt. Więc chyba jednak jestem nie najgorzej poinformowany...
Jednak nie jesteś, bo nie dalej jak wczoraj obdzwoniłem wszelkie hurtownie i sklepy.
Denso w porozumieniu (czytaj w zmowie) z TMP zaprzestało dostarczania świec do tego modelu, każdemu poza TMP.
Każdy sklep, który na stanie nie ma starych zasobów, a mało kto ma, kontaktując się z przedstawicielstwem Denso, dostaje też taki komunikat.

Dział części Toyota Żerań i Toyota Marki (Warszawa) życzy sobie 92,20 brutto za sztukę i tam też można je nabyć.
Katalog Denso 2009, strona 97 i 133.
Świece SK20BR11 są z grupy "STANDARD", a świece z linii IRIDIUM TOUGH do tego samego modelu i silnika o symbolu VKB20 są odpowiednikiem NGK IZFR6B. Tego katalog
elektroniczny nie podaje, jest tam tylko info o dostępności świec SK i cena. Dlatego od 2009 świece SK20BR11 to to samo co NGK IZFR6B. Tak jasno i wyraźnie podaje nowy katalog DENSO.
pozdr.

Jeszcze na koniec. Bardzo dziwne, że pytałeś w InterCasie i też nic mądrego nie powiedzieli. Przecież w ich katalogu elektronicznym - takim samym w całej Polsce - pisze jak byk, że IZFR6B to odpowiednik VKB20...

[ Dodano: 2009-02-23, 09:39 ]
A jeszcze ciekawiej, bo nowy katalog NGK podaje:

Avensis po 2000 D4 IFR6T-11 = SK20BR11 I to są wtedy NGK 3-elektrodowe, 58zł/szt.

esem
Stara się...
Stara się...

luk__ pisze:[
A jeszcze ciekawiej, bo nowy katalog NGK podaje:

Avensis po 2000 D4 IFR6T-11 = SK20BR11 I to są wtedy NGK 3-elektrodowe, 58zł/szt.
Z katalogu NGK http://www.ngkntk.pl/index.php?id=1319& ... uendkerzen to nie wynika...
SK20BR11 mają 1 dużą (normalną) elektrodę i 2 bardzo małe... Mimo wszystko nie nazwałbym ich 3 elektrodowymi.
SK20R11 są dostępne po 53,-zł.
Czyli co mam kupić ? Bo SK20BR11 mają jednak cenę zaporową...

Awatar użytkownika
Doc
Stara się...
Stara się...

No i stało się....
Zmieniłem świece w ASO.

dzyniol
Stara się...