[T25] - Światła drogowe sterowane plusem czy masą? Moduł DRL

Wszystko o elektryce i elektronice...
Gandalf
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: Avensis T25
Silnik: 2.0D 1AD D4D 126KM

Re: [T25] - Światła drogowe sterowane plusem czy masą? Moduł

Post autor: Gandalf »

Ja che być widoczny i chce zrobić tylko mijania na 100% i bedzie ok. Mam nadzieje, ze świecenie pokojówek nie jest obowiązkowe podczas jazdy w dzień. Co o tym myślicie?

maniek32
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis
Silnik: 1AD-FTV

Post autor: maniek32 »

Gandalf pisze:Ja che być widoczny i chce zrobić tylko mijania na 100% i bedzie ok. Mam nadzieje, ze świecenie pokojówek nie jest obowiązkowe podczas jazdy w dzień. Co o tym myślicie?

Jeśli masz na myśli światła pozycyjne, to rzeczywiście nie są obowiązkowe przy dziennych :ok:

Gandalf
Nowicjusz
Nowicjusz

Udało się zrobić. Teraz same mijania zapalają sie po rozruchu, jak napięcie w instalacji wynosi 13,5V. Modul kosztował 25zł i działa.
Manetka świateł jest cały czas w trybie AUTO. W nocy zapalają sie obrysów-ki, mijania, wyciemnia się deska podświetlenie deski rozdzielczej i navi.

Wpiąłem sie w skrzynkę bezpieczników nad chłodnicą. Stamtąd wziąłem "+ stały aku" , podałem na przekaźnik impuls kiedy mijania (dzienne) mają sie zapalać i wziąłem " + po stacyjce". Informacje o załączonych postojówkach wziąłem "+ z postojówki".

Działa, polecam. W razie pytań mogę opisać dokładnie na ktry pin trzeba się wpiąć, żeby dziaąło.

Awatar użytkownika
prenrzyk
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: Ave T25 FL
Silnik: 1AD

Post autor: prenrzyk »

Opisz dokładnie co i gdzie podłączyłeś.
Oraz jaki moduł wykorzystałeś.
Obrazek

Gandalf
Nowicjusz
Nowicjusz

Podłączyłem moduł świateł który sie nazywa Automatyczny Włącznik Świateł Mijania. Troche tego jest na alle. On jest dedykowany do zalącznia świteł mijania po załączniu uruchominieu auta (ład. +13,5V). Wtedy przyłacza się w nim styk który ma załaczać mijania - schemat w załączniku. Posiada również funkcje wyłączania maja jak na przykład załączy sie drogowe - funkacja dedykowana do starszych żarówek dwuwłukonych H4. Ale do brzegu jak podłączyłem...:

Jest 5 kabelków do podłączenia:
1. "+ z akku na stałe". Można wziąć bezpośrednio z klemy. Ja tak nie zrobielm za to podłączyłem pod przekaźnik świateł mijania/drogowych (jeden przekaźnik o tego jest) umieszczony w skrzyneczce nad chłodnicą. Taki najwięszy. Jak sie rozbierze skrzynke to widać najgrubszy kabelk to jest + z akku.

2. "- z akku na stałe (masa)". Jak wyżej można wziac z klemy. Ja wziąłem spod śrubki mocującej moduł. Zamocowałem go do blachy trzymającej akku. Pod osłonami nie widać.

3. "+ z pozycyjnych". trzeba go wziąć z żarówki pozycyjnych. Miernikiem/próbówką można zobaczyć który +, który minus.

4. "+ po stacyjce" Można go wziać z skrzyneczki nad chłodnica. Przekaxnik FAN. Trzeba zobaczyć na którym pinie sie + po stacyjce pojawia.

5. "- sterujący przekaźnikiem mijania". Ten kabelek trzeba podpiąć pod cewkę przekaźnika z którego brałem + poz.1.

Troche nad tematem spedziłem. Wiec mogę pomoc. Jest tez tańszy warunki tj. załączenia mijania bezpośrednio po stacyjne bez kontroli ładowania. ale jak tak nie z robielm z obawy o przypadkowe rozładowania akku jak bede miał stacyjeke włączona.

Efekt mnie satysfakcjonuje. Az dziw ze Toyota tego nie robiła w nowych autach O_o.

Awatar użytkownika
prenrzyk
Zaawansowany
Zaawansowany

Czyli światła mijania masz zapalone z mocą 100% a moduł służy jedynie do ich zapalenia po przekroczeniu napięcia 13.5V.
Taką funkcje to ja mam w alarmie .
Myślałem , ze wykorzystujesz mijania z mocą np 30% jako dzienne.
To nie dla mnie.Nie mam ochoty na wymianę żarówek mijania co 3-4 miesiące przy takim dostępie do nich.
Obrazek

Gandalf
Nowicjusz
Nowicjusz

Długo myślę nad Drl40%. Ale poczytałem ze mogą być kłopoty z Policją. Poza tym jak jest gorsza pogoda to trzeba zapał i tak mijania.

Ja wyrazem taki wariant z założeniem ze mijania będę wymieniał -może rzadziej bo mało tym autkiem jeżdżę.

Awatar użytkownika
prenrzyk
Zaawansowany
Zaawansowany

Ja mam DRL w przeciwmgielnych już z 3 lata i nigdy nie miałem problemów z Policją.
Ale w światłach mijania były by lepiej widoczne bo są wyżej.
Więc kombinuje.W "długich" nie mogę bo to za dużo kombinacji z instalacją.

P.S. Nigdy nie próbowałem jak by działały mijania z modułem DRL jaki mam.
Obrazek

Gandalf
Nowicjusz
Nowicjusz

Z tego co wiem, to przeciwmgielne są na stałe do masy i sterowane plusem z manetki. Więc moduł DRL masz plusowy.

Teoretycznie mógłbyś ten moduł zastosować do mijania. W tym wypadku "+ do drogowych" trzeba odseparować od "+ do mijania", bo jest wspólny. zgodnie z zapisem:

Mijania są na stałe do masy natomiast drogowe dostają masę z manetki, a plus jest wspólny (przekaźnik nad chłodnica). czyli sterowanie długimi jest za pomocą minusa a plus się
pojawia razem z krótkimi. Plus idzie z przekaźnika który jest w skrzynce nad chłodnicą. Teraz uwaga - sterowanie tego przekaźnika minusem z manetki. Bezpieczniki: sa w obwodzie juz po przekaźniku (tuz obok). Jeden jest na lampę L (wspólny plus na mijania i drogowe), drugi na lampę prawą (wspólny plus na mijania i drogowe). Z lampy prawej jest kontrolka świateł drogowych brana (sterowanie minusem).

Zeby odseparować trzeba dac dodatkowe bezpieczniki. W moim autku sa wolne sloty kolo bezpieczników mijania/drogowych. Ale trzeba kupić tylko wsuwki odpowiednie - najlepiej kupić cała skrzynkę ta nad chłodnica z alle.

Jeśli być chciał robić DRL30% na drogowych to trzeba moduł DRL30 kupić MINUSOWY, i oczywiście plusa odseparować od mijania.

Awatar użytkownika
prenrzyk
Zaawansowany
Zaawansowany

Różnica w drogowych a mijania to taka,ze drogowe się nie grzeją tak mocno jak mijania soczewkach.Daje to dłuższą żywotność żarówki oraz to,że nie wypalają się soczewki.
Aż tak bardzo nie chce mi się z instalacją kombinować.Skłaniałbym się raczej do DRL w mijania tylko nie wiem czy przy 40% świecenia nadal nie będą się grzać soczewki.
Obrazek

Gandalf
Nowicjusz
Nowicjusz

Zeby zrobić DRL na mijania też musisz kombinować z instalacją - tak jak napisałem wcześniej, bo + mijania i drogowych jest wspólny. Jak tych plusów nie rozdzielisz i nieopatrzenie włączysz długie podczas drl40% na mijania to spalisz moduł bo dojdzie obciążenia od żarówek długich. Dlatego trzeb rozdzielić zasilania plusowe.

40% mocy a 100% mocy to duuuza różnica. Adekwatnie powinna się odbić na nagrzewaniu soczewki.

Awatar użytkownika
prenrzyk
Zaawansowany
Zaawansowany

To dam sobie spokój.Sam na tyle mocny nie jestem,żeby w instalacji kombinować a dawać do elektryka to i koszt wzrastają i możliwość że coś pójdzie nie tak.
Obrazek

ODPOWIEDZ