Które CB-Radio i jaką antenę wybrać ?

Kącik dla CB-maniaków
Awatar użytkownika
robson__007
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: Avensis T25
Silnik: 2.0 diesel

Re: Które CB-Radio i jaką antenę wybrać ?

Post autor: robson__007 »

Student22 pisze:Robson, radio nie ma nic do rzeczy.
Antena to antena, dobrze zestrojona działa z każdym radiem.
Inna sprawa są radia szumofony + kiepska antena , wiec nie działa nic.
Tutaj się mylisz kolego... Sam testowałem 2 radia presidenta z anteną president Virginia...
Więc radio, ma duży wpływ też na to...
Podstawowe pytanie, do czego ma służyć taki zestaw... jako typowy antymisiek może się sprawdzić z dobrym radiem....
Aby zapytać te 3-5 km...

Student22
Mistrz
Mistrz
Model: Avensis T27
Silnik: 1.8 Premium

Post autor: Student22 »

Robson daj spokój z powielaniem takich informacji ....
Jak naprawiałem radia CB spora część użytkowników tego forum wchodziła po drabinie na dywan a o internecie i specjalistach w min nikt nie słyszał.
Różnica w radiach to tylko : klasa filtrów, cewek i kondensatorów, głośnika i nijak się to ma do współpracy z antenami.
Jak masz kiepską antenę to nawet najlepszy odbiornik nie wyciągnie z niej zbyt wiele.
A może się okazać ze inwestycja w dobre radio kilkukrotnie przewyższa kosztami inwestycje w dobrą antenę która będzie dobrze chodzić z kiepskim radiem.
Przy tej samej klasie radia ta sama antena będzie tak samo chodzić z każdym odbiornikiem.
Inną sprawą jest nadawanie i np. modulacja przy zastosowaniu mikrofonu pasywnego lub ze wzmocnieniem np. klasy Echodelta.
Sygnał 0 a słychać np. +9

Awatar użytkownika
robkas
Nowicjusz
Nowicjusz
Silnik: 1CDFTV

Post autor: robkas »

Ja mam starego, chyba już 10 letniego Unidena520 PRO.. nie zamienił bym go za żadne współczesne radio w cenie do 600 zł. I muszę powiedzieć koledze AveJacek, że przez to gó...no, jak nazwał Virginię, spoko gadam na tym zestawie z miejscowością oddaloną o 8 km. Nie wiem też co to szumy czy zakłócenia i tylko czasem w mieście się nieco skracam, gdy słyszę zbyt dużo stacji. Szczerze mówiąc to sam byłem mocno zaskoczony jak podłączyłem tą antenkę i już w zamkniętym garażu pod domem usłyszałem kierowców z bazy na drugim końcu miasta. Wcześniej w Avce używałem antenki Missouri, która teoretycznie powinna być sporo wydajniejsza. Niestety ukradli mi ją. W sklepie był dość ograniczony wybór, więc kupiłem tą Virginię i wcale nie żałuję.
Mój rekord łączności na CB to rozmowa z polskim kierowcą cysterny który był w rafinerii Modżejki w północnej Litwie, czyli dzieliło nas jakieś 900 km. Obaj mieliśmy kultowe Alany87...z porządnymi dynamicznymi mikrofonami. Piękne czasy mi się przypomniały... a to radyjko mam do dziś.

Awatar użytkownika
AveJacek
Coś wie...
Coś wie...
Silnik: D4D 1CD-FTV 2.0

Post autor: AveJacek »

Kwestia gustu po co Ci radio. Ty się podniecasz zasięgiem z garażu i teraz nieścisłość bo albo kierowcy ze stacji mobilnej, albo operatorów ze stacji bazowej, więc jaka konfiguracja? Antena krótka to bezdyskusyjnie słaby zysk energetyczny tej anteny. Dobry zysk anteny to 1.5 metra w zwyrz minimum absolutnie to 1 metr. To co masz to tak jakbyś sobie druta zamontował. A czy mierzyłeś współczynnik fali stojącej SWR? Jaka moc wychodzi batem? Im cieńszy kabel tym achh szkoda gadać. Jak dbasz o to radio kiedy przekrój gorącej żyły jest mały. Inna kwestia bezdyskusyjna to, to, że montaż anteny do masy samochodu sprawia lepsze parametry elektryczne, usytuowanie montażu anteny czy na stałe czy na magnes ma też znaczenie. Poza tym 8 km. odległości jest niemiarodajny. Pytałeś swojego korespondenta jaki posiada sprzęt z promiennikiem? czy przedstawialiście sobie raporty? Oczywiście inne niż jak mnie słychać. Próbuje choć troszkę wytłumaczyć, że szeroka 40-stka i kanał 19-sty służy jeszcze innym celom niż "antymisiak" Szczerze to ubolewam nad tym, że zniesiono pozwolenia radiowe.

Awatar użytkownika
robkas
Nowicjusz
Nowicjusz

Tu przyznam Ci oczywiście racje. Zależy czego się oczekuje. Oczywiście pisząc o Unidenie z Virginią mówiłem o satysfakcjonującym mnie zasięgu łączności ze stacjami mobilnymi. Dla mnie nie są tak istotne techniczne parametry anteny, ale to że mogę spokojnie się porozumiewać z innymi kierowcami na odległość kilku km. Używam radia głównie jako antymisiek, czasem staram się pomóc szukającym swojego celu. Czasem ktoś pomoże mnie i do tego wcale mi nie potrzeba 1,5 metrowego bata.
A jeśli chodzi o bazę ... nie miałem na myśli naziemnej nadawczej stacji bazowej, tylko bazę gdzie stoją kierowcy ciężarówek :)
Ostatnio zmieniony 25 lis 2015, 18:13 przez robkas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AveJacek
Coś wie...
Coś wie...

W takim wypadku się zgadza. Tylko proszę nie męcz radia i zmierz SWR, bo pewnie tego nie wiesz :-) a jeżeli nie masz SWR miarki to udaj się do jakiejś firmy. Ja jestem ciekaw czy producent choć zmieścił się w parametrach, a Twojemu radiu przyda się sprawdzenie by czasem nie był potrzebny doktor :-P

Awatar użytkownika
robkas
Nowicjusz
Nowicjusz

Mam w pracy miernik SWR i z ciekawości zmierzę jutro. Z tym, że ta antena i tak nie posiada żadnej możliwości regulacji SWR, więc zrobię to tylko w celach naukowych... ;-)

Awatar użytkownika
AveJacek
Coś wie...
Coś wie...

I oto chodzi :-)

jjaarryy
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis

Post autor: jjaarryy »

Student22 pisze:Triflex jest kiepski, szkoda inwestować w dach. Kup zwykłą na magnes za 150zł i będzie ok.
tajfun to nie antena triflex, to jest calekim inny model, to jest pojedyncza antena tylko cb

jjaarryy
Coś wie...
Coś wie...

robson__007 pisze:
jjaarryy pisze:przymierzam się do zamontowania czegoś takiego
Obrazek

czy ktoś miał styczność z taką antenką jak się sprawuje itd. ? oczywiście wiąże się to z wierceniem dziury w dachu, i tu moje kolejne pytanie czy ktoś odchylał z tyłu podsufitkę ? może jest jakaś instrukcja
Zacznijmy od tego jakie masz radio? Z własnego doświadczenia wiem, ze minimum to antenka 1m... Aczkolwiek zależy od radia, bo Virginia też może się sprawdzić od presidenta...
Miałem H3 z Virginią i zestaw jako antymisiek całkiem spoko... Obecnie mam Walkera + antenę 1.5m...
Walker nie chciał za bardzo współpracować z Virginią....
moje radio to president haryy 2

jjaarryy
Coś wie...
Coś wie...

Ponawiam moje pytanie, czy ktoś miał doczynienia z tą anteną ?? "sirio tajfun"

Student22
Mistrz
Mistrz
Model: Avensis T27
Silnik: 1.8 Premium

Post autor: Student22 »

Ja nie miałem.
Natomiast z "grafiki" i internecie nie widać czy masa jest lutowana czy zaciskana, jeżeli zaciskana to koniecznie trzeba to oblutować bo się utlenia po jakimś czasie.

Awatar użytkownika
robkas
Nowicjusz
Nowicjusz

AveJacek pisze:W takim wypadku się zgadza. Tylko proszę nie męcz radia i zmierz SWR, bo pewnie tego nie wiesz :-) a jeżeli nie masz SWR miarki to udaj się do jakiejś firmy. Ja jestem ciekaw czy producent choć zmieścił się w parametrach, a Twojemu radiu przyda się sprawdzenie by czasem nie był potrzebny doktor :-P
Jacek miałeś racje... pomiar wykazał na 19tce SWR 2,4 a moc 4Wat. Moc książkowa dla tego radyjka, ale ten swr daleki do ideału. Z tą anteną nic się nie da zrobić, ale mam nadzieję że stary Uniden, zrobiony jeszcze na niezłej elektronice, wytrzyma tak wysoki współczynnik fali.

Awatar użytkownika
AveJacek
Coś wie...
Coś wie...

No właśnie tego się obawiałem. Oglądając tą antenę nie podobało mi się jej wykonanie, nie ma nic wspólnego z zasadami budowy anten CB, gdzie cewka itp. Szkoda Twojego radia :P

Awatar użytkownika
piokli
Spamer
Spamer
Model: T25FL
Silnik: ADFTV

Post autor: piokli »

SWR 2.4,
to ok. 20% mocy idzie w ciepło w nadajniku z powody niedopasowania i ok. 80% idzie w kabel z anteną.
Jeżeli kabelek jest lichy albo(i) promiennik niedopasowany do długości fali, to sama antena wypromieniuje prawdopodobnie nie więcej jak 3W.

Jednak będzie działać i jak widać działa :ok: , tylko niezbyt efektywnie.

PS. Tranzystorów końcówki mocy przykręconych do obudowy te 0.7W dodatkowego ciepła nie spali. Tego bym się nie obawiał.

ODPOWIEDZ