Katalizator - żywotność, wymiana, usuwanie

Wszystko o silniku, jego osprzęcie, ukł. wydechowym...
Awatar użytkownika
MaŁy_RaDeK
Administrator
Administrator
Model: Avensis T27
Silnik: 1.8

Katalizator - żywotność, wymiana, usuwanie

Post autor: MaŁy_RaDeK »

Katalizator samochodowy ma na celu zmniejszenie ilości szkodliwych związków chemicznych w gazach wydechowych. Jego działanie opiera się na reakcji substancji zawartych w spalinach z katalizatorem. Optymalne warunki pracy katalizatora dobierane są dzięki sterowaniu silnikiem na podstawie danych z sondy lambda.

Przy silnikach o zapłonie iskrowym najczęściej stosuje się katalizatory trójfunkcyjne, które redukują tlenki azotu (NOx) oraz jednocześnie utleniają węglowodory (CH) i tlenek węgla (CO). Aby reakcje te mogły zachodzić równocześnie konieczne jest utrzymywanie współczynnika nadmiaru powietrza na poziomie λ = 1.

Przy silnikach o zapłonie samoczynnym stosowane są katalizatory utleniające, które powodują utlenienie związków CH i CO. Jednoczesna redukcja NOx jest w tym przypadku niemożliwa ze względu na fakt pracy tych silników na mieszankach ubogich.

Obrazek

Katalizator jest elementem, który się zużywa i po kilku latach eksploatacji i przejechaniu ok. 100 tys. km będzie nadawał się do wymiany, gdyż nie będzie w stanie oczyścić spalin.

Wiele osób wycina katalizator, aby uzyskać "więcej mocy". Po pierwsze jest to niezgodne z prawem gdyż silnik pozbawiony katalizatora wydzielał będzie niedopuszczalne ilości zanieczyszczeń. Po drugie usunięcie katalizatora może wywołać efekt zupełnie odwrotny, czyli spadek osiągów, ponieważ zostanie zaburzony przepływ spalin.

tstarlet

T22 - uszkodzony katalizator czy coś innego

Post autor: tstarlet »

Zgłupiałem już. Mam AVE z silnikiem 1AZ-FSE z 2001r. W wakacje zapaliła mi się kontrolka silnika i podjechałem na stację obsługi. Tam zdiagnozowano, że katalizator do wymiany (oba banki). Pojeździłem trochę i kontrolka zgasła po ok. 4500km. Zapaliła się ponownie po ok. 400km i tak świeciła do wczoraj. Od zapalenia się kontrolki w wakacje przejechałem już ok 6tys. km. Nie wiem czy to faktycznie kat czy może czujnik albo cuś. Macie jakiś pomysł? Aktualny przebieg auta to 138tys. km.

grzechu
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: E12
Silnik: 1ND-TV

Post autor: grzechu »

Najprościej będzie, tak jak wielu przypadkach zapalania się kontrolki "check engine", podłączenie auta do komputera. Inaczej nie zgadniesz...

tstarlet

Post autor: tstarlet »

Komputer "powiedział" że do wymiany oba banki kata. Jeśli kat padnięty to chyba na amen a u mnie lampka gaśnie i potem się zapala. A może to jakiś czujnik?

xxxmaciekxxx
Nowicjusz
Nowicjusz

katalizator zamiennik- firmowy- jakie sa objawy zuzycia.

Post autor: xxxmaciekxxx »

Pytanie dosc wazne bo nie wszyscy wiedza czy kupic oryginalny czy moze jakis zamiennik prosze wszytskich o wypowiedz na ten temat dzieki :)

Awatar użytkownika
MaŁy_RaDeK
Administrator
Administrator
Model: Avensis T27
Silnik: 1.8

Post autor: MaŁy_RaDeK »

tstarlet pisze:... A może to jakiś czujnik?
U mnie lampka check engine też się zapaliła ostatnio - 700 zł poszło się...
Oxygen sensor :-( Właśnie jestem po wymianie...
Nie ma to jak 1AZ-FSE z podwójnym katem i czterema sondami :glupek:
xxxmaciekxxx pisze:czy kupic oryginalny czy moze jakis zamiennik
O ile nie bierzemy pod uwagę kosztów (a są spooore), to zawsze lepszy oryginał niż tania podróbka że o uniwersalnym nie wspomnę.
Jeśli chodzi o 1AZ-FSE to nawet nie wiem czy są zamienniki :nie:

pawelek
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: pawelek »

Miałem hondzinkę i kat poszedł w pień przy przebiegu około 180.000 - 190.000
Co zyskałem ??
Czy lepsza moc ?? Nie wiem nie mierzyłem, ale na pewno lepsze odczucia "dźwiękowe"/
Po zastosowaniu sportowego tłumika auto brzmiało jak rajdówka.
Ale osiągi nie te same ;-)
Obrazek
Pozdrawiam
Paweł

qfas

Post autor: qfas »

Ja w escorcie wyjąłem kiedyś katalizator, mruczał jak rajdówka, jeśli chcesz zyskać wrażenia dźwiękowe to polecam

jarosikm
Stara się...
Stara się...

Katalizator OUT

Post autor: jarosikm »

Witam czy ktoś się pozbywał katalizatora z ave t22 1,6 vvti nie był by problemu gdyby nie holerna sonda za kata ;-( .
Moze komuś sie udało oszukać sonde i wyjąc kata. Bardzo by mnito interesowało bo w tedy można zmienic cały uklad wydechowy :ok:

ps założyłem wkłdke K&N bo stożna nie można "czyjnik" :jacipokaze: potem magnesy na paliwo i powietrtze :-D i teraz mnie kusi przeróbka wydechu :nuda: . To jest jedyne co jeszcze mozna zrobic przy tym autku bez większej ingerencji, chyba ze coś pominołem to podpowiedzcie

pozdrawiam jarosikm
pozdrawiam Jarosikm

pawelek
Coś wie...
Coś wie...

Radzę ci żebyś nie wycinał katalizatora.
Jeździłeś kiedyś takim autem ? (z wyciętym katem)
Obrazek
Pozdrawiam
Paweł

Awatar użytkownika
Schwefel
Guru
Guru
Model: T22 & T27
Silnik: 4A-FE & 3ZR-FAE

Post autor: Schwefel »

A się tak zapytam po co ta przeróbka wydechu?

blue_point

Post autor: blue_point »

Nie zapominaj o wydechu a'la Mugen :ok:

jarosikm
Stara się...
Stara się...

Jeżdziłem clio 2000r 1.2 wyjołem kata. moc wzrosła spalanie nieznacznie spadło dlatego chciałem zrobic powtórke z rozrywki tylko pan w serwisie tłumików oznajmił mi o tej sondzie za katem a w clio miałem przed i nie byłoproblemu. odpręzenie wydechy moze zwiększyc co prawda nieznacznie ale zawsze moc i spalanie ja wczesniej tak miałem
pozdrawiam Jarosikm

pawelek
Coś wie...
Coś wie...

Wycięcie katalizatora MOŻE (być może) zwiększy moc (MOŻE o 2KM a MOŻE troszkę
więcej) w przypadku gdy masz zapchany (!) katalizator. Tak samo być może zwiększy
moment obrotowy w górnym zakresie obrotów.
Po drugie nie rób wydechu u pana Kazia za rogiem bo tylko zbabrasz auto.
Wiem, że fajnie brzmi i wogóle, ale raczej korzyści z tego nie będzie raczej żadnych.
No i nie montuj strumiennicy bo efekt może być przeciwny do zamierzonego.
Obrazek
Pozdrawiam
Paweł

jarosikm
Stara się...
Stara się...

We wczesniejszym autku miałem tez strumiennice zamiast kata. a cały wydech robiłem w firmie m-mark w łodzi. - sa dobrze znani.

ale jezeli wszyscy zgodnie sa przeciwko temu to bede musiał temat odpuscic

dzieki za wszystkie inf
pozdrawiam Jarosikm

deeper
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: deeper »

Ja co prawda nie mam vvti, ale katalizatora juz dawno mam wywalonego.
W koncu sie zapychaja i zaden z nich pozytek.
W miejscu tatalizatora mam tlumik przelotowy w obudowie katalizatora.
Jest elegancko i ciszej niz bez.

Sondy da sie oszukac, a wlasciwie tylko te za katalizatorem trzeba, jesli jest...
Tak czy inaczej ja bym powierzyl to komus kto sie na tym zna.

CarinaGTI
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: CarinaGTI »

katalizator out, pare KM i Nm też out - testowałem w Cari GTI i potwierdzone bylo to na hamowni...
Obrazek
Hilux 140KM@370Nm
Yaris 90KM@210Nm

deeper
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: deeper »

CarinaGTI pisze:katalizator out, pare KM i Nm też out - testowałem w Cari GTI i potwierdzone bylo to na hamowni...
Tu akurat nie ma reguly, roznie moze sie silnik zachowac, zalezy jaki sie trafi.
Tak samo z seryjnymi silnikami, producent podaje np 100KM,
ale u jednego ma 97 a u innego 105KM, wszystko kwestia jak zostal zlozony,
jak docierany, z tad wiele osob moze sie rozczarowac,
inni natomiast beda skakac z radosci, ze wymiana koncowki wydechu dodala 4KM :)

Tak czy inaczej osobiscie bym zostawil katalaizator jesli jest prawny...

ArtX
Stara się...
Stara się...

Post autor: ArtX »

Normalny wydech wberw pozorom także zasysa powietrze dzieki ciśnieniu zwrotnemu, w ukladzie z oporami przepływu też. Więc... jak już się zdecydujesz na usunięcię kata, to nie wsadzaj tam taniej strumienicy, bo może ci któregoś dnia odpaść łuska z jej wnętrza i cofnąć się do silnika (przykład z życia wzięty jak w Seju tak się stało i silnik powiedział papa :) ) W InterCars dostępne są sportowe katalizatory za całkiem przystępne pieniądze(ok 200 zł ) , na pewno mniej zaszkodzi niż tania strumienica, no ewentualnie El-Tec do przyjęcia i pewniejszy . Minusy braku kata: ekologia, chmury pary z wydechu, dźwięk, spalanie, skuteczność zmiany :-D Różnica po tej modyfikacji tak naprawdę doczuwalna w zakresie wysokich orotów, tak samo zresztą jak po zamontowaniu stożka. Z tego wszystkiego metalowego kata wsadzić z mniejszymi oporami przepływu jako najlepszą alternatywę i jazda :auto:

CarinaGTI
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: CarinaGTI »

deeper pisze:CarinaGTI napisał/a:
katalizator out, pare KM i Nm też out - testowałem w Cari GTI i potwierdzone bylo to na hamowni...

Tu akurat nie ma reguly, roznie moze sie silnik zachowac, zalezy jaki sie trafi.
nie mam doświadczenia ze wszystkimi japończykami, ale w większości powoduje to efekt odwrotny do zamierzonego. Jedynie dedykowane rzeczy (w przypadku japończyków) mogą przynieść korzystny efekt*

*- przykładów można by mnożyć np. dolot Home Made z nieodpowiednia długością załamaniem spowoduje spustoszenie w stajni
Obrazek
Hilux 140KM@370Nm
Yaris 90KM@210Nm

ODPOWIEDZ