Miejsce montażu CB

Kącik dla CB-maniaków
forseco
Coś wie...
Coś wie...
Model: T22
Silnik: ropozerny

Re: Miejsce montażu CB

Post autor: forseco »

Chyba nie zdajesz sobie sprawy jaka wiazka kabli bedzie leciec. (nie chodzi o wielkosc tylko i ilosc)
Przelutowywalem sam wyswietlacz - a gdzie potencjometry? az sie boje na to patrzec. :smutas:
Pomysl jest ale zabieg niszczy mobilnosc radia niestety...
Swojemu herbatnikowi bym tego nie zrobil. :nie:
Ciekaw jestem jak chlopaki to rozwiaza - koniecznie zamiesc foto... :ok:

Awatar użytkownika
prenrzyk
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: Ave T25 FL
Silnik: 1AD

Post autor: prenrzyk »

Mój Herbert zmieścił się między fotel kierowcy a drzwi.Na uchwycie przymocowanym do przedniej śruby mocującej fotel.Do uchwytu dodatkowo przykręciłem głośnik zewnętrzny.
Ewentualne zdjęcia najwcześniej po świętach.Toyota ma również wolne do wtorku.

Awatar użytkownika
krzyzak
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: T25
Silnik: 2.0

Post autor: krzyzak »

Witam.
JA mam antenę zamontowaną na masce bagażnika...
musiałem przewiercić ten oryginalny niby spoiler z plastiku jaki i metalową częśc maski.
Generalnie trzeba było pomiędzy obydwoma elementami dać dystans z twardej gumy aby podczas dokręcania
gniazda nie zdeformować tego plastiku.
Jak widać na fotce mam antene santiago i jest dosyć długa bo ma ok 1,9m, ale przy otwieraniu maski antena nie uderza o dach, chyba że zamknę maskę i zaraz otworzę ją na nowo to wtedy stuka ale to wynika z długości bata.

Radio mam zamontowane przy tunelu od strony pasażera, a cała instalacja jest pochowana Obrazek

Awatar użytkownika
krzyzak
Nowicjusz
Nowicjusz

A tu jeszcze parę fotek..

Otwarta maska
Obrazek

Miejsce CB
Obrazek

Miejsce zamocowania głośnika
Obrazek

a tu dla tych co mają rejestratory obrazu
Obrazek

Awatar użytkownika
wieloryb791
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: Avensis T25
Silnik: 2.0 D4D

Post autor: wieloryb791 »

Bardzo ładny montaż. :ok: Herbatnika masz na rzepach zamontowanego? Jak się ma masa i swr anteny?
forseco pisze:Chyba nie zdajesz sobie sprawy jaka wiazka kabli bedzie leciec. (nie chodzi o wielkosc tylko i ilosc)
Przelutowywalem sam wyswietlacz - a gdzie potencjometry? az sie boje na to patrzec. :smutas:
Pomysl jest ale zabieg niszczy mobilnosc radia niestety...
Swojemu herbatnikowi bym tego nie zrobil. :nie:
Ciekaw jestem jak chlopaki to rozwiaza - koniecznie zamiesc foto... :ok:
Uparłem się na montaż w schowku na desce, bo wydaję mi się, że jest to idealne miejsce w T25 FL. Na ten pomysł nasunęły mnie modyfikacje Alana 87 i Herberta II, które widziałem na cb-forum.pl. Alternatywą jest też Yosan CB-100, TTI TCB R-2000 czy przerobiony M-Tech Legend II. Miałem kiedyś Johnny ASC, który wogóle mnie nie przekonał, i Herbatnika już zamienić nie chciałem, ale nie widziałem odpowiedniego miejsca montażowego. :niewiem:

Co do wiązki kabli, to nie zdawałem sobie z tego sprawy jaka ona będzie, ale Sinad też nie i dlatego też prawdobodobnie podjął się tej przeróbki. :jupi: Panel będzie połączony z radiem chyba za pomocą czterech kabli 25 żyłowych oraz wtyków 25 pinowych, a do tego kabel mikrofonowy na osobnym przewodzie. Zespolenie mikrofonu z resztą kabli może się podobno skończyć piszczeniem przy nadawaniu. Teraz i tak jest już po fakcie, bo radio jest przerabiane i we wtorek gotowe do odbioru. Przeróbka jest podobno łatwiejsza przy Herbercie II, bo wiązka kabli jest mniejsza.

Radio miało zostać zamontowane na stałe, więc mobilność jest drugorzędna. Poza tym udało mi się ustrzelić Wilsona ASC w cenie Yosana 120 i on jest teraz moim mobilnym radyjkiem. :-D

Jak odbiorę radio, to wstawię fotki. :ok:
jest: MSS 1.6 & Toyota Avensis 2.0 D4D
było: Mitsubishi Carisma GDI

Zapraszam na naszego bloga podróżniczego: motoyage.eu

Awatar użytkownika
krzyzak
Nowicjusz
Nowicjusz

Antenka zestrojona idealnie 1,1 :) Fakt że musiałem ją przyciąć z 5cm ale to normalne.
Herbatnik jest na dorabianym uchwycie tak aby nie odstawało za dużo.
Uchwyt jest przykręcony na 2 śrubkach 3mm , tak aby nie zostawić wielkich otworów w przypadku sprzedawania.

Mam tez przejście z PL na DV do innej anteny ... i instalacja działa poprawnie

pawkaj
Guru
Guru
Model: T22
Silnik: 7AFE 1.8 benzyna/lpg

Post autor: pawkaj »

Antena w dachu ma być przymocowana do elementu blaszanego tak więc nie wiem skąd u Ciebie te 1,1 (?)
I jeszcze te podkładki gumowe :niewiem:
Na którym kanale tak Ci pokazuje?

Awatar użytkownika
wieloryb791
Zaawansowany
Zaawansowany

pawkaj pisze:Antena w dachu ma być przymocowana do elementu blaszanego tak więc nie wiem skąd u Ciebie te 1,1 (?)
I jeszcze te podkładki gumowe :niewiem:
Na którym kanale tak Ci pokazuje?
Właśnie mnie to też dziwiło. Poza tym umieszczenie anteny nie na środku dachu powoduje, że staje się kierunkowa - w tym przypadku do tyłu, o ile się nie mylę.

Mimo wszystko niezła alternatywa, jeżeli komuś żal wiercić dziurę w dachu. Bardzo fajny mikrofonik masz do zestawu, jak się spisuje?

Co do przeróbki mojego Herbrta, to okazało się, że nie jest to takie łatwe i jeszcze potrwa...

Awatar użytkownika
ufik
Coś wie...
Coś wie...
Model: t22
Silnik: 2.0 d4d

Post autor: ufik »

jeśli macie problem z wybraniem miejsca pod cb to może lepiej kopic Lafayette VENUS radio to ma wyświetlacz w mikrofonie oaz wszystkie funkcje polecam :)
6.4 l/100

Awatar użytkownika
wieloryb791
Zaawansowany
Zaawansowany

ufik pisze:jeśli macie problem z wybraniem miejsca pod cb to może lepiej kopic Lafayette VENUS radio to ma wyświetlacz w mikrofonie oaz wszystkie funkcje polecam :)
Alternatywą jest Yosan CB-100, przy okazji to to samo radio co Venus. W Venus brakuje mi możliwości podłączenia innego mikrofonu. Albrecht też ma w ofercie radio z odłączanym panelem. Wszystkie niestety nie mają płynnego RFG.

Awatar użytkownika
krzyzak
Nowicjusz
Nowicjusz

qrde piszę drugi raz posta bo przeglądarka się obraził :(

Więc co do mocowania gniazda anteny

Gniazdo jest umocowane do blachy-profilu maski.. tylko że pomiędzy nim a plastikiem spoilera jest ok 6mm wolnej przestrzeni i tu jest zastosowana twarda guma aby nie powyginać spoilera w momencie dokręcania gniazda.

Co do ilości metalu - " ziemi " dla anteny jest go wystarczająco aby mieć taki SWR na 27.180 czy w przypadku innych pasm VHF/UHF.

Nie wiem czy ktoś z was pamięta ale w pięknych czasach kiedy CB było fajną zabawką można było kupić tz sztuczną " ziemie " (wyglądającą jak przeciwwagi) gdzie odstęp pomiędzy początkiem cewki a przeciwwagami był ok 3cm a przeciwwagi były długości ok5cm.

Jesli chodzi jeszcze o SWR to wiadomo że to nie te czasy kiedy uciekało się na inne czterdziestki ale ta podstawowa w miarę trzyma SWR.

Mikrofonik uu ma już ze 15lat i dalej działa.
Mam jeszcze DENSEYa i ALANA ale w przypadku herbatnika ten wypadł najlepiej a do U510 najlepiej działa Alan..

Awatar użytkownika
ufik
Coś wie...
Coś wie...
Model: t22
Silnik: 2.0 d4d

Post autor: ufik »

teraz mam alana 48 + z 400 kanałami :D
6.4 l/100

Awatar użytkownika
krzyzak
Nowicjusz
Nowicjusz

Na bokach czasem zdarzy sie jeszcze jakiś zapaleniec na wstęgach ale teraz to jak spotkać mamuta... mega rzadkość.

Awatar użytkownika
qadD4D
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: Prius
Silnik: 1,8 Hybrid

Post autor: qadD4D »

qadD4D pisze:no swojego zdjęcia nie wstawię bo mi padła moja "cyfra" :-( ale wykorzystam twoje zdjęcie MaŁy_RaDeK :-D
"papuga" została zamontowana dokładnie pod tym schowkiem o którym mowa w temacie OBD II
przykreciłem uchwyt do konsoli a "gadułka" lekko nachodzi na schowek(2cm)ale schowek dalej jest funkcjonalny (otwiera się) a po odkręceniu "gruchy" prawie go nie widać -wyszykuję jeszcze jakąś szarą maskownicę i "papuga" zniknie całkiem :ok:
a ha... nogi absolutnie nie dotykają radyjka.Obrazek
mój kolejny post w tym temacie cztery lata później :-D (powyższy cytat z 2007 roku)
CB zamontowane w T25 w tym samym miejscu; :czytaj:
ograniczyło funkcjonalność otwierania maski-aby ją otworzyć trzeba popuścić śrubę mocującą CB-żaden problem :jezyk:
kabel antenowy schowany pod plastikami progów; :brewki:
zasilenie z tylnego gniazdka z tunelu środkowego; :wysmiewacz:
antena na nierdzewnym uchwycie na tylnej klapie-zdemontowana bo zawadza o sufit jak wjeżdżam do garażu-montuję jak używam przed wyjazdem :czytaj:
nogi/kolana również (jak poprzedniej ave t22) nie dotykają papugi
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
pio-ps
Nowicjusz
Nowicjusz
Silnik: 1.8 VVT-i

Post autor: pio-ps »

Fajne miejsce jest koło siedzenia ja mam President i jestem zadowolony jutro jak dam rade podeśle fotki :swirek:
Obrazek

Awatar użytkownika
wieloryb791
Zaawansowany
Zaawansowany

Też myślałem o tym miejscu co kolega qadD4D, ale moje radia są za szerokie i wolę nie myśleć co by narobiła poduszka w razie w...

Tymczasowo umieściłem Wilsona pod fotelem kierowcy i obsługuję go na ślepo. :cfaniak:

Awatar użytkownika
wieloryb791
Zaawansowany
Zaawansowany

Tak to u mnie tymczasowo wygląda:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Student22
Mistrz
Mistrz
Model: Avensis T27
Silnik: 1.8 Premium

Post autor: Student22 »

Czytam, czytam i nie wierzę.
Ludzie co wy wypisujecie z tym mocowaniem do elementu metalowego dachu.
To sa bzdury powielane od wielu lat.
Ludzie przez was lakier zdzierają , dachy wiercą aby śróbkę przykręcić do karoserii.
Jak by ktoś nie zauważył to od łączenia z masą anteny jest kabel i cały obód elektryczny zapętla sie przez radio do karoserii i to ona jest elementem promieniującym dla anteny.
Podobnie z miejscem na antenę.
Zrobił ktoś z was porównanie nadawanie i odbierania w zależności od miejsca na dachu czy klapie?
Owszem mówi sie o propagacji i promieniowaniu ale dla waszych wymagań czyli łączności ok. 10 km jest to tatalnie bez znaczenia.
SWR 1.1czy 1.3 jakie to ma znaczenie , pomijam fakt że ciężko jest zestroić antenę na 1.1 w zakresie czałej 40tki.
Ile watów wyjdzie do anteny przy 1.1 a ile przy 1.3? i jaki to ma znaczenie dla odbierającego nasz sygnał?
Średnie radio (aby nie szumofon) , dobry mikrofon np. echodelta, densey i wiela innych i do przodu.
Będą was słyszeć mimo że nie będą widzieć sygnału :hahaha:

Powodzenia. Ja obecnie zmieniam swoją 2 metrową antenę PRESIDENT WA-27 DV na coś krótszego, pewnie kupię zwykłego MLa.
Choć z WA łączności rzędu 30-45km poza miastem to norma.

Awatar użytkownika
piokli
Spamer
Spamer
Model: T25FL
Silnik: ADFTV

Post autor: piokli »

Umiejscowienie anteny na pewno wpływa na jej kierunkowość, ale te różnice czułości w różnych kierunkach chociaż mierzalne, to w praktyce na ogół są nie odczuwalne.

Mierzyłem SWR anteny zestrojonej na środku dachu i potem przesuwałem antenę w różne miejsca i mierzyłem zmiany SWR.
O ile na środku dachu na 20 kanale udało mi się zejść z SRW do 1.1-1.2, to samo przesuwanie anteny na obrzeża dachu powodowało wzrost SWR w okolice 1.5-1.7
Przesuwanie anteny po dachu, gdy cały czas była oddalona od krawędzi minimum 30cm zmieniało SWR nieznacznie.
SWR rósł blisko krawędzi dachu, mimo że magnes cały czas przylegał do dachu całą powierzchnią.

Zgadzam się, że różnice SWR 1.1 czy 1.3 są nieistotne w mobilnym nadajniku, bo różnica strat mocy jest symboliczna i nie odczuwalna, więc pomijalna.
Zgadzam się, że masa anteny magnesowej jest wystarczająca, musi być tylko folia przewodząca w całej podstawie magnetycznej anteny bardzo blisko karoserii.
A długa antena to podstawa, aby mieć daleki zasięg.

Student22
Mistrz
Mistrz
Model: Avensis T27
Silnik: 1.8 Premium

Post autor: Student22 »

Powiem tyle że zakończyłem sprawe CB radio jak niektórzy z kolegów jeszcze do przedszkola chodzili i zrobił się bałagan na radyjku. Przewaliłem tonę sprzętu jednocześnie na stacjach miałem Alana 87 (u dziewczyny teraz żona) u siebie Loncolna jako baze i zarejestrowany Alan 28 , w samochodzie Alan 18 i zamiennie GE, oraz Super Stara 5000DX :ok: , nigdy natomiast nie ciągnęło mnie do Apacha.
Z każdego z tych radyjek łączność na bazie i w samochodzie była podobna.
Choć miałem i wstęgowe np. z misją czerwonego + w Kongo ale po takim strzale to człowiek tydzień chodził najarany :szatanek: .
Tylko wtedy to komórki były w filmach SF.
Ale sie rozpisał dziadek.

ODPOWIEDZ