Smród z wentylacji - Czyszczenie/Odkażanie klimatyzacji

Wszystko o klimatyzacji i ogrzewaniu...
SLK
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T27FL
Silnik: 1.6 benzyna

Re: Smród z wentylacji - Czyszczenie/Odkażanie klimatyzacji

Post autor: SLK »

Udało mi się wreszcie zdezynfekować parownik przez otwór inspekcyjny.

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Otwór wywiercony otwornicą o rozmiarze 22 mm. Uszczelka gumowa dopasowana do średnicy otworu firmy Romix nr kat.C60496.

Parownik zdezynfekowany Incidinem za pomocą małego opryskiwacza ciśnieniowego.
Cały syf wyleciał przez gumowy wężyk odprowadzający skropliny.

Awatar użytkownika
GarryMoveOut
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T25
Silnik: 1ZZFE + LPG

Post autor: GarryMoveOut »

SLK pisze:Przy okazji, może ktoś się orientuje jakie są w ASO Toyoty koszty sprawdzenia klimatyzacji i uzupełnienia/wymiany czynnika.
Pełny serwis (pakiet) w ASO to 369zł. W cenie pełne spuszczenie czynnika, odzyskanie. Potem ciśnieniowo sprawdzają szczelność, nabijają czynnikiem, olejem, markerem UV (do 200g czynnika bez dopłaty, potem za każde 100g 30zł). Wymiana filtra pyłkowego/kabinowego, dezynfekcja pianką. A za tydzień dwa każą Ci przyjechać to obejrzą czy nie ma wycieków. Samo sprawdzenie szczelności to około 200zł mi powiedzieli to już wolałem ten pełny pakiet.

To było moje pierwsze sprawdzenie odkąd mam ave i ciśnienioniowo mi sprawdzali to niby wszystko dobrze, kilka dni pojeździłem to z klimy ciekło na potęgę że nie potrzeba było tych okularów i latareczki UV żeby widzieć że coś przecieka z chłodnicy. Co najlepsze klima działała. Za oryginalną chłodnicę/skraplacz klimatyzacji z osuszaczem chcieli 1500zł :wow: to podziękowałem i wziąłem Denso za 420zł, za samą wymianę chcą około 400zł.

mario632
Coś wie...
Coś wie...
Model: T25>T27
Silnik: Byl 1.8 jest 2.0 1AD

Post autor: mario632 »

Panowie mam pytanie bo juz slyszalem rozne opinie. Czy podczas wylaczonej klimy powietrze przechodzi przez parownik czy przesuwa sie jakas klapka i zmienia kierunek? Pytam bo niektorzy twierdza zeby przed koncem podrozy wylaczac klime zeby parownik sie osuszyl. Moj znajomy mechanik powiedzial ze to nic nie da i lepiej jezdzic caly czas z klma zeby caly czas powietrze tam przeplywalo.

SLK
Coś wie...
Coś wie...

poniżej masz zdjęcia kanału wentylacyjnego wykonane od strony wentylatora. Widać że parownik jest pierwszy na drodze obiegu powietrza i cały czas jest owiewany bez względu na klimę.

martinez07
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: T27FL2
Silnik: 3ZR

Post autor: martinez07 »

Duży "syf" wyleciał? Brud, paprochy?
Z tymi otworami, to aż dziwne że producent nie robi takich rzeczy fabrycznie.

Awatar użytkownika
GarryMoveOut
Coś wie...
Coś wie...

SLK pisze:poniżej masz zdjęcia kanału wentylacyjnego wykonane od strony wentylatora. Widać że parownik jest pierwszy na drodze obiegu powietrza i cały czas jest owiewany bez względu na klimę.
Gdzie ???

SLK
Coś wie...
Coś wie...

GarryMoveOut, w tym temacie, parę wątków wcześniej są wrzucone moje zdjęcia kanału wentylacyjnego.

Widać też na nich zielony nalot, być może kurz w kanale pod parownikiem.
Śmierdząca klima i utrudniony dostęp do parownika to niestety pewien "standard" w wielu samochodach.

Na pewno czyszczenie od strony odpływu skroplin nie jest zbyt skuteczne i wygodne. A ozonowanie załatwia tylko część problemu, bo fizyczne zanieczyszczenia pozostają tam nadal, tyle że są unieszkodliwione. Zresztą podstawą każdego ozonowania jest najpierw fizyczne czyszczenie, a dopiero potem ozonowanie.

Znalazłem też ciekawy artykuł na temat smrodu:
http://motofocus.pl/technika/15102/paro ... kry-zapach

Awatar użytkownika
jozef01
Mistrz
Mistrz
Model: WOŁGA T25
Silnik: 2,0 D4D 1CD

Post autor: jozef01 »

@SLK
Dobry patent! Ciekawe jakie jest dojście do obudowy w T25?
Trzeba będzie obejrzeć.

Awatar użytkownika
GarryMoveOut
Coś wie...
Coś wie...

jozef01 pisze:@SLK
Dobry patent! Ciekawe jakie jest dojście do obudowy w T25?
Trzeba będzie obejrzeć.
czekam na jakieś wieści :jedzonko:. Ja na razie nie mam tyle czasu.

piootr
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T27
Silnik: 2.0 D4D

Post autor: piootr »

Jestem po czyszczeniu klimatyzacji - kilka godzin łącznie zeszło. W pierwszej kolejności poszedł rozpylony incidin na łopaty wentylatora, czyli wrzucony przez wentylator na parownik. Łącznie poszło około 100 - 120 ml. Po odczekaniu około 30 minut ozonator na 20 minut // ozonator 20 g/h // - w samochodzie po 20 minutach aż siwo się zrobiło. Końcowa faza to piana podana przez przewód odprowadzający skropliny z parownika. Użyta piana Toyoty. Nie sądziłem że ta piana tak potrafi się rozprężać. Po wyciśnięciu około 1/3 piany zobaczyłem jak wydobywa się z kanału prowadzącego do wentylatora. Po dwóch operacjach z pianą na koniec nowy filtr kabinowy - efekt - smierdoli pianą, brak reakcji na włącz / wyłącz klimatyzację. Filtr tym razem założyłem Mann CU1919 - dużo lepsze dopasowanie niż np. knecht.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

SLK
Coś wie...
Coś wie...

piootr, ozon nie lubi wilgoci. Chyba za szybko to ozonowanie po incidinie, choć to niby alkohol. Ozon zamienia wilgoć w biały proszek.

mario632
Coś wie...
Coś wie...

Ja dzisiaj juz 3 raz podszedlem do tematu. Na poczatku zrobilem ozonowanie 2x30 minut plus nowy filtr. Nie pomoglo. Za 2 razem psikalem wurtem od strony skraplania plus ozonowanie-nie pomoglo. Dzis ambitnie sprobowalem piana toyoty. Najpierw napsiukalem od strony skraplania. Nastepnie rozebralem przednie nawiewy z klapka zeby dostac sie do parownika od gory. Niestety nie moglem go namierzyc zwrokowo tak jak to bylo fajnie pokazane na zdjeciu mimo zmiany kierunkow nawiewu( podejrzewam ze autor tamtych zdjec ma klime manualna i jest to inaczej rozwiazane). Ale generalnie napsiukalem do tych kanalow i fajnie widzialem jak piana rozpreza sie na dole. Po godzinie probna jazda i dalej zaraz po wlaczeniu i wylaczeniu smierdzi. Niestety poprzedni wlasciciel chyba zaniedbal sprawe a mi sie koncza pomysly :glupek:

Awatar użytkownika
MKKB
Coś wie...
Coś wie...
Silnik: 2.2 D4-D + V-Tech :)
Lokalizacja: najczęściej 100-lica, rzadziej Suwałki albo Przemyśl

Post autor: MKKB »

Spróbuj mojej metody.

Wysłane z komórki (za stodołą) przy użyciu LTE (sąsiada)
"Filateliści zbierają znaczki, a fetyszyści paznokcie i włosy zmarłych. Nie da się tego wytłumaczyć. Nigdy nie rozumiałem, jak można zbierać znaczki." F. Mulder

Nasza Silver Lady - http://avensis.info/viewtopic.php?f=63&t=23076

mario632
Coś wie...
Coś wie...

Z tego co kojarze to Ty dales orginalna piane przez wezyk odplywowy i powtorzyles zabieg po 2 tyg.. Ja tez tak robilem+ jeszcze przez gorne nawiewy. Powtorze jeszcze za 2 tyg. I zobaczymy

Awatar użytkownika
MKKB
Coś wie...
Coś wie...

Nie. Tak robiłem na początku, nie zadziałało.

"Filateliści zbierają znaczki, a fetyszyści paznokcie i włosy zmarłych. Nie da się tego wytłumaczyć. Nigdy nie rozumiałem, jak można zbierać znaczki." F. Mulder

SLK
Coś wie...
Coś wie...

Radziłbym odkręcić wentylator dmuchawy i przez kanał wentylacyjny sprawdzić na ile jest zabrudzony parownik. Będzie potrzebny do tego telefon lub jakiś endoskop.

mario632
Coś wie...
Coś wie...

[quote="MKKB"]Spróbuj mojej metody.

To znaczy jakiej metody?
Wczoraj znowu puszczalem piane toyoty od strony splywu i od gory po zdemontowaniu srodkowych nawiewow. Potem zrobilem ozonowanie ok 40m. Jesli to nie pomoze jedynym wyjsciem wydaje sie rozebranie dmuchawy i wszystkiego innego tam i moze wtedy bedzie fizyczny dostem do parownika

Awatar użytkownika
MKKB
Coś wie...
Coś wie...

Opisywałem parę stron wcześniej.
Pianka nie działa, jeśli układ jest mocno zabrudzony. Odświeży na 2 tygodnie, ale problem szybko wraca.

wiking
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: wiking »

Witam serdecznie. Ja już z moją rozkładem ręce jeżeli chodzi o nieprzyjemny zapach z klimatyzacji. Autko jest z lutego tego roku i mam taki problem po dluzszym postoju dwa lub wiecej dni po uruchumieniu nawiewu niezależne czy jest klimatyzacja on czy off to przez pierwsze 2 min "Śmierdzi" z ukladu tak jak w miejskim szalecie. Dwa razy klimatyzacja juz byla w serwisie czyszczona. Po ostatniej wizycie poinformowano mnie że niepoprawnie użytkuję klimatyzacje gdyż przed wyłączeniem samochodu powinna być 10 min wcześniej wyłączona aby pracownik się osuszył. Hmm tak więc w robocie fizyka jest inna. Mnie się wydaje że T27 ma wadę konstrukcyjna układu klimatyzacji/wentylacji niestety auto jest na gwarancji i za wiele z tym nie da się samemu zrobić. Poprzednio żona jeździła T25 o takich problemów nie było dwa razy w roku aplikacja Wurtha i raz w roku wymiana filtra i klimatyzacja działa jak w nowym samochodzie. Ja jeżdżę Freemontem układ klimatyzacji trzy strefowy i od 5 lat standardowy serwis za 120 PLN o też takich problemów nie ma. W zeszłym tygodniu jak tak robiłem porównania do jakie temperatury schładzapowietrze Toyota przy +36 na zewnątrz to wygląda t mizernie do +15, fiat +7 czyli lodówka. A więc dużo wiedzy gradient temperatury a tym samemu dużo większa objętość wody i powietrza czyli większe prawdopodobieństwo nagromadzenia się grzybów i bakterii.
Jak wszym zdanie w pol rocznym samochodzie po dwukrotnym czyszczeniu klimatyzacji i wymianie filtrów taka sytuacja raczej nie powinna mieć miejsca?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
MKKB
Coś wie...
Coś wie...

Kiełbasa piłka baton i wahacz. Tyle zrozumiałem z drugiej części posta. Polish please

ODPOWIEDZ