Klimatyzacja - pytania...

Wszystko o klimatyzacji i ogrzewaniu...
pawllo
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: Avensis
Silnik: 1CDFTV:2000CC DIES

Post autor: pawllo »

Ok jeszcze raz wielkie dzięki za dobre rady pozdrawiam wszystkich :ok:

ave4ever
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T22
Silnik: 3S-FE

Post autor: ave4ever »

poradźcie jaką taktykę przyjąć - testowałem jak to kiedyś było bez klimy ale w końcu poddałem się upałom i chcę nabić klimę u siebie :-D. Chodzi o to, że byłą wyjmowana chłodnica czyli układ był rozszczelniony. Chciałem nabić azotem najpierw, ale chcą za to 40 zł. Zaproponowali lepiej nabicie za 80 zł połowy czynnika z kontrastem i kontrolę gdzieś za miesiąc. Twierdzą, że tak robią i jest to lepsze wyjście. Wtedy jak będzie szczelna to dobicie drugiej połowy za tę samą cenę. Trochę to dla mnie przekombinowane. Bo twierdzą, że jak będzie duża nieszczelność to automat przy nabijaniu wykryje. A jak mała to i tak trzeba kontrastem sprawdzić gdzie leci. Tylko czy klima z połową czynnika będzie miała pełną sprawność?
Aven kombi + LPG BRC Seguent
Obrazek

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator
Silnik: 2.0 D4D 1cdftv

Re: Klimatyzacja - pytania...

Post autor: wrc »

Nie ma dobrego rozwiazania, mi kiedys robili to czynnikiem to fakt nie zaplacilem duzo, bo zaraz wyszlo ze jest dziura... Przy mniejszej starcisz czynnik w 1-2 dni. Chlodnica byla wyjmowana czy chlodnica jest nieszczelna?

ave4ever
Coś wie...
Coś wie...

chłodnica była wyjmowana bo się lekko przegięła przy zbliżeniu z innym zderzakiem :-) . Ale w warsztacie który to później robił lekko ja wyprostowali bo wg nich nie była uszkodzona. Ponoć sprawdzili jej szczelność i było OK. Lekko ją wyprostowali i włożyli na miejsce. Wcześniej z klimą nie miałem żadnych problemów.
Obrazek

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator
Silnik: 2.0 D4D 1cdftv

Post autor: wrc »

To jedyne ryzyko jest na polaczeniach chlodnica waz, ja bym probowal czynnikiem, ale poniewaz placisz Ty, to i Ty decydujesz, pozdr

Awatar użytkownika
czave
Coś wie...
Coś wie...
Model: Verso Sol Plus
Silnik: 1.8 147KM 2ZR-FAE

Post autor: czave »

Jak już sprawdzisz, że układ jest szczelny to przed dodaniem czynnika warto wymienić osuszacz
Toyota Verso '09 1.8 147KM Obrazek
Honda Civic '00 1.4iS 90KM Obrazek
Moje poprzednie auta:
Toyota Corolla Verso '05, Toyota Avensis '99, Honda Civic 5D '95, Renault 19 5D '91, Skoda Felicja '99, Fiat Uno '94, Fiat 126p '87, VW Garbus '68, Fiat 126p '79

ave4ever
Coś wie...
Coś wie...

no właśnie niektórzy tak mówią, że jak klima była rozszczelniona to trzeba wymienić osuszacz. A co będzie jak nie wymienię? On parę złotówek też kosztuje niestety.
Obrazek

Awatar użytkownika
czave
Coś wie...
Coś wie...

osuszacz ma wychwycić wilgoć z układu. Jak będzie woda w czynniku to zaburzy działanie zaworu rozprężnego, który będzie blokował przepływ przez co klima będzie miała słabą wydajność.
Ja w marcu kupowałem NRF33187 to kosztował 57zł, w IC był znacznie droższy.
Ostatnio zmieniony 09 lip 2013, 09:28 przez czave, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje poprzednie auta:
Toyota Corolla Verso '05, Toyota Avensis '99, Honda Civic 5D '95, Renault 19 5D '91, Skoda Felicja '99, Fiat Uno '94, Fiat 126p '87, VW Garbus '68, Fiat 126p '79

ave4ever
Coś wie...
Coś wie...

najtańszy na stronie IC ok. 75 zł. Reszta grubo powyżej 100 zł. Jedynie na alledrogo można jakiś za 50 zł dostać ale to potrwa. No ale jak trzeba go wymienić to nie mam co nabijać czynnika.
Obrazek

ave4ever
Coś wie...
Coś wie...

filtr znalazłem za 40 parę złotych. Ale wymiana ... 100 zł bo trzeba chłodnice wyciągać. I wg speców od klimy może być problem z odkręceniem puszki od filtra, więc albo nowa chłodnica albo rozciąć i pospawać. Koszt jakieś 200 zł + filtr + nabijanie .... :smutas: Albo zaryzykować nie ruszając osuszacza ...
Obrazek

Awatar użytkownika
czave
Coś wie...
Coś wie...

to faktycznie problem. W corolli verso i avensis T25 to kwestia spuszczenia czynnika, odkręcenia od dołu nakrętki i wymiana wkładu osuszacza
Moje poprzednie auta:

ave4ever
Coś wie...
Coś wie...

no w T22 z tego co widzę to też trzeba tylko odkręcić nakrętkę od dołu - no właśnie, od dołu. Trzeba wyjąć do tego chłodnicę bo ni cholery nie ma dostępu. Ale japy wymyślili - a wystarczyło zamknięcie dać od góry ... :glupek: Nic, będzie robota na weekend :-) Stwierdziłem, że samemu wymienię osuszacz. Parę śrub, oringów i browarków... :-)
Obrazek

al2
Stara się...
Stara się...
Model: Avensis T25
Silnik: 1zz 1.8 benzyna

Post autor: al2 »

Odkręcenie tej nakrętki bywa kłopotliwe ze względu na korozję aluminium z którego jest wykonana puszka osuszacza - długi drobnozwojowy gwint,a chłodnica jest umieszczona tak że co zimę dostaje swoją porcję solanki.Niekiedy trzeba rozwiercić nakrętkę i ewentualnie pomóc sobie delikatnie palnikiem.(nakrętki bywają plastikowe). Zrobienie tego bez demontażu chłodnicy bywa problematyczne.

ave4ever
Coś wie...
Coś wie...

wiem, dlatego trzeba targnąć chłodnicę na zewnątrz. To nie aż tak dużo roboty. A nakrętka - też wiem, że bez grzania nie pójdzie. Zobaczymy co z tego wyjdzie ... Ale dzięki za informacje
Obrazek

Awatar użytkownika
Zwyczajny
Stara się...
Stara się...
Model: T22 wagon SOL
Silnik: 2.0 d4d

Post autor: Zwyczajny »

Mieliście doczynienia z wymianą łożyska koła sprężarki?? u mnie lata już jak żyd po sklepie i wypadałoby je wymienić.
Tylko znając życie trzeba opróżnić układ z czynnika, wyjąć sprężarkę, zregenerować lub kupić nową i od nowa nabić :sciana:
Alkohol zabija, ale ilu ludzi sie dzieki niemu urodzilo!! :D

montie
Stara się...
Stara się...
Model: RAV4
Silnik: 1CDFTV

Post autor: montie »

Witam, Panowie mam pytanie - dziś włączam klimę i chłodzi bardzo słabo, z 3 miesiące temu była nabijana i działała ok( niecałe 2 lata i nic nie było w układzie a klimy mało używam), wczoraj podczas jazdy było można zauważyć taki jakiś lekki dymek z nawiewów - jakby para - czyżby gaz się ulotnił? rozszczelnienie?

kamyk
Guru
Guru
Model: t25 przed i po fl
Silnik: 1cd i 1ad

Post autor: kamyk »

no wyglada na to ze czynnik ucieka... generalnie to nie zawsze jest proste znalezc male nieszczelnosci czasem latwiej i taniej dobijac klime przed sezonem( to niefachowe ale tak sie robi)... jak pojechalem ave 1ad po 4 latach od nowosci z pusta klima typ nawet nie szukal dziur tylko dobil i zaprosil za 2-3 lata, mozna poszukac na oringach czy w skraplaczu zalezy czy uklad byl rozbierany i przebiegu... ta para to nic zlego tak jest jak jest duza roznica temp

kajtekjr
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: Avensis Kombi T25
Silnik: 2AD-FTV

Post autor: kajtekjr »

i zaprosil za 2-3 lata
Klimatyzacje sprawdza się co roku!

Awatar użytkownika
Śpioch
Guru
Guru
Model: Avensis T25 Wargon
Silnik: 1ZZ-FE +LPG

Post autor: Śpioch »

kajtekjr pisze:
i zaprosil za 2-3 lata
Klimatyzacje sprawdza się co roku!
Skoro tak twierdzisz to uzasadnij albo co. ;-)
Co takiego się stanie jak klima bedzie sprawdzona co 2 lata a nie co roku ?? :chytry:
"xxxxxxx to letnia i zimowa szarańcza dla Polski, która zaraża powietrze zgnilizną, roznosi próżniaczego ducha swoich ojców… tam tylko się gnieździ i mnoży, gdzie próżniactwo ma ochronę"
Stanisław Staszic

Awatar użytkownika
piokli
Spamer
Spamer
Model: T25FL
Silnik: ADFTV

Post autor: piokli »

Ja wiem co się stanie ;-)
Firma serwisująca klimatyzacje zarobi co 2 lata, zamiast co roku :-D

Obrazek