Znaczny ubytek płynu chłodniczego

Wszystko o klimatyzacji i ogrzewaniu...
destick
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: T25
Silnik: 2.0 d4d

Znaczny ubytek płynu chłodniczego

Post autor: destick »

Witam,

Avensis T25, 2005 rok, 2.0 diesel
Mając problemy z ogrzewaniem postanowiłem najpierw sprawdzić stan płynu chłodniczego i ewentualnie odpowietrzyc układ. Jakże wielkie bylo moje zdziwienie gdy otworzylem zbiorniczek wyrównawczy i ujrzałem pustkę. Dolałem płynu do full, pogazowalem na obroty, dolałem i tak kilka razy dopóki poziom płynu nie przestał opadać. W sumie nalałem tego 3 litry.

Czy ktoś może wiedzieć jaka może być przyczyna takiego ubytku? Dodam że płyn ostatnio był uzupełniany zeszłej zimy. Auto nigdy nie miało problemów z temperaturą silnika, kreska zawsze równo w połowie, więc chyba raczej odpada jakaś dziura bo wtedy by się od razu zagrzał.
Czy jest opcja że mechanicy podczas wymiany uszczelek pod pokrywą silnika coś majstrowali z płynem i zapomnieli dolać?
Any ideas?

Awatar użytkownika
kierownik
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T27 FL
Silnik: 1.8 V-Matic CVT

Re: Znaczny ubytek płynu chłodniczego

Post autor: kierownik »

destick pisze:Witam,

Avensis T25, 2005 rok, 2.0 diesel
Mając problemy z ogrzewaniem postanowiłem najpierw sprawdzić stan płynu chłodniczego i ewentualnie odpowietrzyc układ. Jakże wielkie bylo moje zdziwienie gdy otworzylem zbiorniczek wyrównawczy i ujrzałem pustkę. Dolałem płynu do full, pogazowalem na obroty, dolałem i tak kilka razy dopóki poziom płynu nie przestał opadać. W sumie nalałem tego 3 litry.

Czy ktoś może wiedzieć jaka może być przyczyna takiego ubytku? Dodam że płyn ostatnio był uzupełniany zeszłej zimy. Auto nigdy nie miało problemów z temperaturą silnika, kreska zawsze równo w połowie, więc chyba raczej odpada jakaś dziura bo wtedy by się od razu zagrzał.
Czy jest opcja że mechanicy podczas wymiany uszczelek pod pokrywą silnika coś majstrowali z płynem i zapomnieli dolać?
Any ideas?
Przyczyny mogą być dwie... nieszczelny układ.. lub uszczelka pod głowicą.
W mojej ave 2.2 d4d nieszczelna była pompa wody. Po jej wymianie problem zniknął.
Obejrzyj dokładnie wszystkie połączenia, pompę wody itd itd. Jeżeli masz różowy płyn to w miejscach wycieków będzie widać różowy nalot. U mnie wyglądało to tak http://avensis.info/viewtopic.php?f=21&t=21612#p428142

Bardzo przydatna byłaby w tym poszukiwaniu jakaś latarka UV, która sprawia, że różowy płyn świeci.
"Panie władzo ma pan rację. Niestety zdarzyło mi się przekroczyć prędkość.
Zdaję sobie sprawę z tego,że było to bardzo nieodpowiedzialne, że naraziłem innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo...ale jechałem szybko,gdyż.... lubię zapierdalać..."

destick
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: T25
Silnik: 2.0 d4d

Re: Znaczny ubytek płynu chłodniczego

Post autor: destick »

Dodam może, że kilkukrotnie odpowietrzylem układ przed wyruszeniem w zaplanowaną trasę, aby mieć pewność że już jest odpowiednio dużo płynu w układzie.
Wczoraj wrócilem i płyn po trasie 1200 km spadł ze stanu max do połowy między min, a max. Wydaje mi się że żadnych objawów uszkodzonej uszczelki pod głowicą nie ma. Celować w nieszczelność drobną?

ODPOWIEDZ