T27 2.0 b, manual. Gdy ruszam nie wchodzi na obroty

Dział dotyczący problemów z silnikami benzynowymi i ich osprzętem
Pan Toyota
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: T27
Silnik: 2.0

T27 2.0 b, manual. Gdy ruszam nie wchodzi na obroty

Post autor: Pan Toyota »

Witajcie, mam problem w T27, silnik 2.0b, manual. Jeżeli chcę ruszyć dynamiczniej, np. z pod świateł, szarpie przez chwilę, jakby nie wiedziało czy wciskam gaz, czy hamulec, próbuje robić żabkę - czasem potrafi nawet zgasnąć. Takie szarpanie pojawia się także, gdy zmieniam bieg z 1 na 2. Trwa to ze 2-3 sekundy i nie zawsze, po czym łapie obroty i płynnie rozpędza się. To wygląda tak, jakby ktoś np. gwałtownie puścił sprzęgło i , nie wiem, zalał silnik zbyt bogatą mieszanką. (Efekt jest taki, że jak np. stoisz na torowisku i nagle zobaczysz blisko tramwaj, to nie odskoczysz szybko, bo auto, jeżeli ci nie zgaśnie, potrzebuje 2 sek aby złapać moc...). W trakcie jazdy, po rozpędzeniu, nie ma problemu, jest moc i dobra reakcja na gaz. Na ogół przed ruszeniem muszę lekko przygazować i wolniej puszczać sprzęgło, ale już widzę, jak zrzyna się sprzęgło, albo muszę w ogóle ruszać bardzo delikatnie, wtedy na ogół rusza płynnie. Inaczej mówiąc, nie mam tak, że puszczam sprzęgło, gaz, i auto odchodzi, rusza płynnie i zdecydowanie - nie ma mowy o dynamicznym ruszeniu, chyba że dam mu wyższe obroty, ale wtedy z poślizgiem kół.
Brak błędów, czyszczona przepustnica, nowy akumulator, świece, sprzęgło sprawne. (I rozumiem, jakby ktoś chciał tłumaczyć, że tu jest pedał gazu elektroniczny i jest jakieś opóźnienie).
Ktoś może miał podobne problemy?

Awatar użytkownika
ZBYSZEK66
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T-27
Silnik: 2,0 112KW

Re: T27 2.0 b, manual. Gdy ruszam nie wchodzi na obroty

Post autor: ZBYSZEK66 »

Z tego opisu(brak danych o przebiegu) wnioskuję,że tarcza sprzęgła jest zużyta i do wymiany.
"Od dawna to przecież wiadomo
jaki sapiens - taki homo
. "- Andrzej Sulima-Suryn

Pan Toyota
Nowicjusz
Nowicjusz

Zbyszek, rok temu wymienione kompletne sprzęgło przy 190 tys, teraz przebieg jest 215 tys km. Ale przed i po wymianie efekt jest ten sam - wciskam gaz i auto przez chwilę, gdzieś do dwóch tys obr. chce robić za kangura (tak jest nawet po zmianie biegu z 1 na 2), ale nie za każdym razem. Jak ruszam/ jadę bardzo łagodnie, to nic się nie dzieje, po przekroczeniu ok dwóch tys obr. mogę wcisnąć mocniej gaz i auto zbiera się (rozpędza) dość dobrze, tzn płynnie. Wyraźne przyspieszenie (i moc) czuję dopiero przy około 4 tys, auto dostaje kopa i wyrywa do przodu.

Awatar użytkownika
ZBYSZEK66
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T-27
Silnik: 2,0 112KW

Post autor: ZBYSZEK66 »

Wymienione sprzęgło(nie doczytałem) zawęża szukanie przyczyny opisywanych zachowań ale na obecną chwilę nie mam pomysłu i rady.Mam nadzieję,że w tym temacie odezwie się mechanik z praktyką.Ponieważ mam taki sam silnik w swoim aucie ten temat i mnie zainteresował.
"Od dawna to przecież wiadomo
jaki sapiens - taki homo
. "- Andrzej Sulima-Suryn

Pan Toyota
Nowicjusz
Nowicjusz

Gdzieś przeczytałem, że może to być problem z mapami sterowania, ale to już tylko w ASO.

kajaczek
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: Avensis T27
Silnik: 2D4D

Post autor: kajaczek »

Witaj.
Moim zdaniem wina leży w czyszczeniu przepustnicy.Miałem taki problem w nissanie po czyszczeniu przepustnicy,konieczna była
tzw. "adaptacja przepustnicy".Adaptację przeprowadził mechanik przy pomocy programu zainstalowanego w skanerze dla w/w auta.
Jednym z objawów czyszczenia były nie równe obroty na biegu jałowym (za niskie) i trzęsło autem.Pozostałe objawy czyszczenia takie
jak u Ciebie.

Pan Toyota
Nowicjusz
Nowicjusz

No tak, ja czyściłem przepustnicę, ale jeżeli trzeba tutaj też wykonać taką adaptację, to nie było to robione (nigdzie nie znalazłem nawet info na temat adaptacji po czyszczeniu w Avensisie). Więc, nie wiem.

kajaczek
Nowicjusz
Nowicjusz
Silnik: 2D4D

Post autor: kajaczek »

[T27] Za niskie obroty silnika, drgania i dziwny pedał gazu
Przeczytaj na tym forum info z powyższego tematu

Awatar użytkownika
gonzo78
Coś wie...
Coś wie...
Silnik: 1.8

Post autor: gonzo78 »

Pan Toyota pisze:
03 maja 2021, 16:30
No tak, ja czyściłem przepustnicę, ale jeżeli trzeba tutaj też wykonać taką adaptację, to nie było to robione (nigdzie nie znalazłem nawet info na temat adaptacji po czyszczeniu w Avensisie). Więc, nie wiem.
Wystarczy że pojeździsz trochę.

Pan Toyota
Nowicjusz
Nowicjusz

Jeżdżę już długo, a niedawno zmieniłem akumulator, więc jak miało się coś zresetować, to już była okazja. (U mnie falowanie obrotów na b. jałowym występuje w stopniu nieistotnym, np. przy włączonej klimatyzacji, czy czasem po puszczeniu gazu i wyłączeniu biegu). Zachowanie tego auta jest dziwne, jeżdżę też autami, ale z pedałem gazu na lince. Tam działanie jest oczywiste - puszczam sprzęgło, gaz, i auto ciągnie. Tutaj robię to samo i auto jakby chwilę dusiło się. To tak wygląda, jakby najpierw dostało za dużo paliwa i odcięło dopływ, i tak następują natychmiastowe kolejne próby, ze trzy razy, aż złapie swoje obroty. (Szarpanie jest zawsze łagodne, nie wyrywa z fotela. Wcześniej pisałem, że próbuje skakać jak kangur - tak, ale taki kangur osłabiony, podwodny..). Muszę zluzować nieco gaz, dociśnięcie nie daje kopa, i dopiero łagodnie wychodzę na 2-3 tys obr (rozpędzam się). Mam takie pytanie, macie takie coś, że czujecie np. wyraźne opóźnienie działania pedału gazu, tzn. takie, które mogłoby denerwować? Bo już się zastanawiam, czy nie oczekuję zbyt wiele od tej Avensis?

Pan Toyota
Nowicjusz
Nowicjusz

Ponawiam pytanie, może ktoś z użytkowników avensisów T27 po 2009 roku wypowie się, czy u Was reakcja na pedał gazu jest dobra, jak się Wam jeździ?

Sebus861
Stara się...
Stara się...
Model: Avensis

Post autor: Sebus861 »

Cześć,
2011 manuał.
Jest odczuwalne opóźnienie reakcji pedału gazu. Tak jak pisałeś różnica między linka a elektronika.

Pan Toyota
Nowicjusz
Nowicjusz

No tak, czyli opóźnienie rzecz normalna. Wnioskuję, że puszczając łagodnie sprzęgło z łagodnym naciskaniem gazu auto powinno płynnie jechać. Inaczej będzie jeżeli gwałtownie puszczając sprzęgło mocniej wcisnę gaz, auto i tak, zwyczajnie, dostanie przez chwilę zadyszkę (sprzęgło reaguje natychmiast, a przepustnica z poślizgiem). Więc, takie działanie może powodować szarpanie, i jak dla mnie, jest nie tyle denerwujące, co niebezpieczne.

Pan Toyota
Nowicjusz
Nowicjusz

Znalazłem podobny problem na innym forum, dotyczący RAV4 2.0 benzyna. Pozwolę sobie tylko zacytować opis wrażeń z jazdy tamtego użytkownika: "Niby nic, a wkurza. Czasami (szybkie ruszanie ze skrzyżowania, start pod górkę, itp.) czuję się jakbym wczoraj odebrał prawko. A to "kangur" się przydarzy,
a to sprzęgłem muszę popracować z precyzją zegarmistrza, itd. Sporo samochodów już objechałem, ale z czymś takim spotykam się po raz pierwszy"'.
A więc, problem taki sam, jak u mnie. Temat zakończył się konkluzją o konieczności wizyty w ASO. Czytałem o elektronicznym sterowaniu w innych markach i przeważnie, jeżeli opóźnienie jest wyczuwalne, to nie ma innych problemów z jazdą. Natomiast, wydaje się, że toyota ogólnie nie poradziła sobie zbyt dobrze z dopasowaniem do normy EURO, bo norma jest, ale charakterystyka jazdy nie specjalnie.

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator
Model: Avensis T22
Silnik: 2.0 D4D 1cdftv

Post autor: wrc »

Jakim dopasowaniem do jakiej normy? Pozdrawiam

Pan Toyota
Nowicjusz
Nowicjusz

Mam na myśli Europejskie normy emisji spalin, które dotyczą także pojazdów. Więc, producenci wprowadzający nowe modele pojazdów na rynek EU powinni je mieć na względzie. Jeżeli udaje się takie normy spełnić w konkretnych modelach samochodów, i jeszcze np. zachować dobrą dynamikę jazdy, to czego chcieć więcej?

Sebus861
Stara się...
Stara się...
Model: Avensis

Post autor: Sebus861 »

To może doprecyzuj, jak ruszasz, podciągasz gazem obroty do np 1,5tys i i puszczasz sprzęgło to też się kangur robi?

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator
Model: Avensis T22
Silnik: 2.0 D4D 1cdftv

Post autor: wrc »

Pan Toyota pisze:
12 maja 2021, 21:59
Mam na myśli Europejskie normy emisji spalin, które dotyczą także pojazdów. Więc, producenci wprowadzający nowe modele pojazdów na rynek EU powinni je mieć na względzie. Jeżeli udaje się takie normy spełnić w konkretnych modelach samochodów, i jeszcze np. zachować dobrą dynamikę jazdy, to czego chcieć więcej?
Jak dla mnie to zwykła spekulacja przepisana z internetu która i tak nie pomoże rozwiązać problemu. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ