Dziwny dźwięk od skrzyni biegów?

Wszystko o skrzyniach biegów...
Kamaxpe
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: Avensis T25
Silnik: 2.0 benzyna

Dziwny dźwięk od skrzyni biegów?

Post autor: Kamaxpe »

Witam Szanownych Forumowiczów,

Chciałbym prosić o poradę.
Od dłuższego czasu, często na zimnym silniku, przy temperaturze poniżej 10st C, daje się usłyszeć
dziwny dźwięk.
Owy dźwięk został przeze mnie nagrany ze względu na to, że nie ma reguły jego występowania, więc nie zawsze można by było przysłuchać się na żywo podczas wizyty w serwisie.

Pod poniższym linkiem znajduje się nagranie wideo:

[youtube]https://youtu.be/DtrcRew9Kus[/youtube]

(https://youtu.be/DtrcRew9Kus)

Ten dźwięk utrzymuje się do rozgrzania silnika, bądź to wciśnięcia pedału sprzęgła
Olej w skrzyni był wymieniany ok 1,5 roku temu
Po rozgrzaniu silnika, auto wyraźnie głośniej pracuje na 2 i 3 biegu.

Czy mógłbym prosić o informację zwrotną, co może być tego przyczyną?

PS.
Słyszałem o podobnym przypadku w AVE, w którym zostało wymienione kompletne sprzęgło i dwumas, jednak to nie pomogło.

Z góry dziękuję za informację
Pozdrawiam,

kamaxpe

seba150
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: Avensis T27
Silnik: 1.8 benzyna

Re: Dziwny dźwięk od skrzyni biegów?

Post autor: seba150 »

Właśnie mam taki sam problem u siebie tylko, że w dieslu. Jestem w trakcie ustalania przyczyny na pewno problem tkwi w samej skrzyni ba ja jestem świeżo po wymianie sprzęgła. Drażni mnie ten dźwięk i boję się że pewnego dnia rozsypie się skrzynia. To tak wygląda jak jakieś łożysko w skrzyni, zamówiłem dodatek do oleju i czekam spróbuję najpierw od tego.Może ktoś miał już takie objawy to coś podpowie.

Kamaxpe
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: Avensis T25
Silnik: 2.0 benzyna

Post autor: Kamaxpe »

@seba150

Udało się ustalić coś nowego? Jak z tym olejem?

piootr
Coś wie...
Coś wie...
Silnik: 2.0 D4D

Post autor: piootr »

w T25 D4D miałem taki sam odgłos od momentu kiedy kupiłem samochód. w międzyczasie wymieniane było sprzęgło z dwumasy na sztywne. dźwięk ustawał po zagrzaniu lub po wciśnięciu pedału sprzęgła. nie przykładałem do tego większej uwagi. samochód u mnie przejechał jakieś 75kkm.
Obrazek

seba150
Nowicjusz
Nowicjusz

Dowiedziałem się odnośnie tego dziwnego dźwięku, mianowicie temat jest znany w serwisach i mają informację do tej usterki. Problem polega w skrzyni biegów że przy niskich temperaturach dochodzi do grzechotania skrzyni dokładnie chodzi o wymianę koła 4 biegu i dwóch części synchronizacja 2 biegu. Najlepszym sposobem aby upewnić się że to napewno chodzi o tą usterkę. Na odpalonym silniku podczas slyszalnego tego dźwięku na postoju i biegu jałowym przesunąć delikatnie lewarek zmiany biegów tak jak byśmy chcieli włączyć 4 bieg bez sprzęgła. Oczywiście nie do końca bo wskoczy bieg tylko delikatnie przesunąć do pewnego wyczuwalnego momentu, wtedy przestaje grzechotac ta skrzynia. Ja u siebie tak sprawdzałem i wiem że to ta usterka a nie jakieś łożyska w skrzyni. Nic z tym nie robiłem nalalem dodatek do oleju w skrzyni z firmy BG. Pojezdze tak do jesieni i zobaczę czy znów tak będzie skrzynia grzechotac. Wtedy będę zastanawiał się co dalej. Ogólnie po dodaniu dodatku do oleju biegi wchodzą o niebo lepiej. Może skrzynia się wyciszy ale muszę trochę pojeździć bo robię krótkie odcinki.

Lever
Coś wie...
Coś wie...
Model: T27
Silnik: 2.0 D-4D 124 (DPF)

Post autor: Lever »

podepnę się pod post,

jak jade na 4 biegu w granicach ok 80 km i dodaje dalej gazu , szczególnie gdy jade pod gorke , to skrzynia biegu a dokładnie dzwignia zatrzyna mi drgac!! ;-(
Gdy dotkne reka dzwigni to już nie drga.
Dzieje się tak tylko na 4 biegu.
Gdy przyspieszam na innych biegach np. 3 lub 5 to nie mam drgan dzwigni.

Być może moja skrzyna zaczyna się rozlatywać ? :(
Moje zużycie paliwa i szczegółowe koszty można zobaczyć tutaj: Obrazek

seba150
Nowicjusz
Nowicjusz

Zgrzyta na tym 4 biegu jak przelaczasz biegi? Być może problem tkwi w samym 4 biegu, jeśli drga drążek to przenosi wibracje ze skrzyni. Może być problem z którymś z kół zębatych. Bieg może zacząć też wyskakiwac. Spróbuj na początek olej w skrzyni wymienić.

Lever
Coś wie...
Coś wie...
Model: T27
Silnik: 2.0 D-4D 124 (DPF)

Post autor: Lever »

Zgrzyta na tym 4 biegu jak przelaczasz biegi? Być może problem tkwi w samym 4 biegu, jeśli drga drążek to przenosi wibracje ze skrzyni. Może być problem z którymś z kół zębatych. Bieg może zacząć też wyskakiwac. Spróbuj na początek olej w skrzyni wymienić.
moze nie zgrzyta ale trzesie biegnia zmiany biegu. Drazek trzesie sie i wibruje podczas jazdy na 4 biegu przy wyzszych obrotach (dodawaniu gazu). Z przelaczaniem nie mam problemow.
Moje zużycie paliwa i szczegółowe koszty można zobaczyć tutaj: Obrazek

kpkp1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: Rav4 III
Silnik: 2.0

Post autor: kpkp1985 »

Witam, mam rav4 III 2.0 benzyna 2011 4x4

Przy niskich temperaturach po długim postoju mam dziwne chwilowe chrobotanie, gdy wcisnę sprzęgło do połowy przestaje chrobotać, ale biegi i sprzęgło działa poprawnie. Chrobotanie dobiega jakby z okolic silnika.

Przesyłam filmik podglądowy dźwięku akurat z kabiny, bo w niej go też słychać

Proszę o pomoc.

https://www.youtube.com/watch?v=tTAnvhgSAQc

Awatar użytkownika
tadeusz54
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: Nissan Pulsar
Silnik: 1,2DIG benzyna115KM

Post autor: tadeusz54 »

:kwiatek: Coś podobnego było powyżej. Może autor: seba150 » 8 kwie 2016, o 14:24 coś więcej Ci powie. Pisz na jego pr. :kwiatek:
tadeusz54
Samochody mają jeździć a nie odwiedzać serwisy. Spamerzy górą. Pożegnanie z AVE 12.12.2020.Jestem dalej z Wami.

kpkp1985
Nowicjusz
Nowicjusz

Tak i dlatego napisałem tutaj mimo, ze mam RAV...

Może ktoś inny się wypowie jak autor postu się nie odezwie ?

Dzięki

seba150
Nowicjusz
Nowicjusz

Niestety nie rozwiązałem problemu z moją skrzynia. Chrabotanie zostało a ja auto sprzedałem. Żeby to wyeliminować musiał bym rozebrać skrzynie i wymienić kilka elementów gdzie nie kalkuluje się to przy tak starym samochodzie. Nie wiem jaka skrzynia jest w ravce ale jak taka sama jak w avensis t27 to wiem że tam były wadliwe lozyska w tych skrzyniach. Ogólnie to zalecam wymianę oleju co 60tkm.

kpkp1985
Nowicjusz
Nowicjusz

Ja mam 6 biegowa skrzynie oczywiście w manualu dokładnej specyfikacji nie znam.

Sprawdzę w domu czy przestanie zgrzytać jak przesuwne lewarek zmiany biegów na 4, jeżeli to będzie to to chociaż będę znał przyczynę, ile dokładnie pokonałeś km z takimi objawami i było gorzej później ? i miałeś to tylko przy niskich temperaturach po długim postoju i chwile chrobotalo i przestawało... tak?

seba150
Nowicjusz
Nowicjusz

W ravce masz inna skrzynie niż tą co ja miałem w t25. Zobacz oznaczenie skrzyni na naklejce z nr nadwozia. Jest na słupku od kierowcy. Podejrzewam że to lozyska. Możesz nagrać dzwiek na dworze jak to słychać.

kpkp1985
Nowicjusz
Nowicjusz

Seba, mam taki sam odgłos jak autor tego tematu, co umieścił w 1 poście. A ze środka kabiny to Wam pokazałem mój filmik. Wrzucę potem na YouTube i wyślę tutaj linka

kpkp1985
Nowicjusz
Nowicjusz

Seba, mam dokładnie to co napisałeś odnośnie 4 biegu.

Teraz wsiadając z pracy do auta chwile zaczęło chrobotac przesunąłem na luzie bez sprzęgła tylko lewarek w stronę 4 biegu i nastała cisza...
- czy jak wciskales sprzęgło samo tez nastawiała cisza???

Widziałem kilka postów powyżej, ze dowiedziałeś się ze temat jest znany - bardzo Cię proszę możesz dokładnie napisać co jest powodem i jakie części, bo myśle ze mi więcej pomożesz niż niejeden mechanik...

Ponadto, miałeś nowy samochód czy używany chodzi mi od ilu tysiecy kilometrów przejechanych zauważyłeś to u siebie i ile tak przejechałeś jeszcze kilometrów i czy było coś gorzej czy bez zmian.

I czy naprawiałbyś to? to jest w ogóle wada czy cecha tego częstość?

Ja jeszcze napisze po krótkie kiedy u mnie to występuje:

CHROBOTANIE:
- występuje jednorazowo tylko po nocnym (bardzo długim postoju)
- występuje tylko przy niskich temperaturach
- trwa od kilku do kilkunastu sekund
- wycisza je wciśnięcie (wystarczy do połowy) sprzęgła
- wraz z dodaniem troche gazu na biegu jałowym (bez sprzęgła) chrobotanie nieznacznie wzrasta
- jeżeli dźwięk chrobotania się nie przenosi (dlatego nie mam pewności) to wydaje mi się, ze się wydobywa spod maski z lewej strony patrząc na wprost auta (został wymieniony pasek wielorowkowy i sprawdzone rolki - nie pomogło)

seba150
Nowicjusz
Nowicjusz

Jeśli chodzi o mój konkretny model to była avka t25 2004r 2.0d 116km.
Ja nią zrobiłem ok 70tkm z tą usterka. Podejrzewam że poprzedni właściciel też pewnie z tym nic nie zrobił bo skrzynia nie była rozbierana. Na chwilę obecną to auto ma przejechane ok 205tkm i to jest prawdziwy przebieg. I nic się z tym nie dzieje bo auto cały czas serwisuje u siebie. Ja osobiście tego nie robiłem. Jeśli chodzi o części to do mojej usterki było wydane TSB. Tak zwany biuletyn serwisowy. Czyli opis usterki i wyjaśnienie jakich części użyć do naprawy. Twoja skrzynia na pewno jest inna i ta informacja będzie nie pomocna. Jak dobrze pamiętam to do wymiany było koło 4 biegu i dwa synchronizatory ale nie pamiętam które. Czyli wiąże się to z rozebraniem skrzyni i walków.

U mnie było to tylko jak temp. poniżej 15 stopni na dworze. I tylko po postoju nocnym lub po 8 h w pracy. Wiadomo czym zimniej tym dłużej to chrabotalo i mocniej. Moim zdaniem wynikało to zbyt szerokiego koła 4 biegu które obracając się wprowadzało w rezonans synchronizator 2 biegu.
Po wciśnięciu sprzęgła była cisza. wiadomo skrzynia wyhamowała to nie miało co tam chrabotać. Chrabotanie cichnie wraz z rozgrzaniem oleju w skrzyni.

Proponuję Ci podjechać do ASO i dowiedzieć się być może jest jakieś rozwiązanie. Albo chociaż potwierdza Ci czy to na pewno skrzynia... Moze wystarczy olej zmienić trudno powiedzieć. Najlepiej zostawić auto w ASO na diagnozę niż jeździć po jakiś mechanikach.

kpkp1985
Nowicjusz
Nowicjusz

Objawy mam identyczne jak Ty, to co pisałeś wyżej czy teraz - identyczne.

Mam pytanie, skoro dowiedziałeś się, ze Toyota montowała wadliwe podzespoły i wydała TSB, to czy nie powinna dokonać naprawy w ramach tego za darmo nawet po gwarancji auta?

Czyli jak dobrze rozumiem jesteś nadal w posiadaniu tego auta i masz cały czas te same objawy przez 70 tkm i nie jest ani gorzej ani lepiej?

A czy dowiedziałeś się czy objawy, które masz wg Toyota są groźne dla unieruchomienia samochodu czy jest to kwestia „słyszalności” która irytuje dźwiękiem.

Olej miałem zmieniany 15 tkm temu, bo od tylu jestem posiadaczem auta, ale znam historie, bo jest zakupione od rodziny (nie wiem waśnie czy od wymiany oleju się wszystko nie zaczęło), natomiast ja byłem z tym problemem 2x w ASO i raz zostawiłem auto na 4 dni, ale jak stwierdzili wtedy nie wystąpiło chrobotanie..., chociaż nazajutrz po odebraniu auta miałem już te objawy.

Nagrałem dzisiaj filmik odnośnie 4 biegu

https://youtu.be/ZtKKfgJf5Pg

ODPOWIEDZ