[T27] Tempomat - instalacja Luna/Sol 2.0 D4D

Wszystko o elektryce i elektronice...
Awatar użytkownika
rafalko
Stara się...
Stara się...
Model: Wagon Premium + box

Post autor: rafalko »

Sledzac watki z opisem instalacji tempomatu w T25, Aurisie na toyotaownersclubie chcialbym odpalic taki gadzet w moim bolidzie.

Ten sam problem bedzie dotyczyl uzytkownikow wersji Sol 2.0 D4D - model silnika 1AD-FTV (co do wersji benzynowych - napewno te, którcyh silniki ktore sa w Sol+ w wersje nizej nie maja oryginalnej instalacji)

Kupilem manetke i zainstalowalem w kierownicy - niestety nie dziala z powodu braku okablowania - zainteresowane osoby wiedzą ze manetka ma 2 przewody - mase i kontakt z komputerem silnika.
Masa nie stanowi wiekszego problemu natomiast pozostaje kwestia odnalezienia pinu w ECU do ktorego mialbym podlaczyc drugi przewod manetki.
Na forum jest wycinek schematu elektrycznego ECU z T25 silnika 2AD-FTV czyli 2.2 D4D i tam wejsciem przelacznika tempomatu jest pin A21. Podejrzewam ze tutaj powinno byc podobnie. Przed testem ogranicza mnie niestety sposob zalacznia tempomatu - przycisk ON- OFF daje nam zwarcie na manetce pomiedzy kablem z ECU i masy - jesli pomyle piny moge spowodowac zwarcie, a o nastepstwach wole nie myslec :)

Zalaczam fotograficzny tego co udalo mi sie juz zrobic
Jesli ktos posiada jakikolwiek schemat podlaczen do ECU w tym samochodzie to bardzo prosze o informacje - napewno nie skorzystam tylko ja ale cala brać tego forum :)

Pozdrawiam i niecierpliwie czekam na jakies info

Obrazek
Sciagamy oslony obudowy kierownicy po lewej i prawej stronie

Obrazek
Nacisamy na druciana sprezyne celem odciagniecia airbagu (lepiej widac o co chodzi na fotce nr 7)

Obrazek
Naciskamy dolna obudowe kolumny kierownicy zeby sie gorna odłączyła

Obrazek

Obrazek
Naciskamy na otowry celem ostatecznego odlaczenia gornej i dolnej obudowy - po tym schodzi nam cala obudowa

Obrazek
Za slimakiem kierownicy jest zlacze, z ktorego trzeba puscic kabel do ECU oraz masy. Z moich pomiarow mulitetrem wychodzi ze sa to dwa skrajne lewe i dolne piny (oznaczylem czerwonym prostokatem).

Obrazek
Miejsce montazu manetki i gniazdo do polaczenia wtyczki

Obrazek
Po montazu manetki i jej kabla

bobikos
Zaawansowany
Zaawansowany

Post autor: bobikos »

kolego daj zdjęcie kostek komputera, wtedy powiem Ci czy jestem w stanie pomóc Ci. Mam schematy od 1AD ale dla Aurisa, jeśli będziesz miał takie same kostki jak w tamtym to sprawę masz prostą.

[ Dodano: 2010-01-30, 15:48 ]
Zamieszczam to co mam. To są schematy od Aurisa 1AD jeśli kształt kostki się zgadza to możesz śmiało wzorować się na tym:

Kostka A, pin 23 jest od tempomatu:
Obrazek

Schemat dla ECU
Obrazek

Mając ten schemat, jeśli kostka się zgadza sprawdź wcześniej jednak czy istniejące kable - ich kolory zgadzają się z rozpiską

[ Dodano: 2010-01-30, 15:52 ]
Jeśli chodzi o kostkę pod kierownicą to zgadza się ze schematem, na pinie 1 powinieneś mieć połączenie do komputera, na pinie 2 połączenie do masy.

Powodzenia.

[ Dodano: 2010-01-30, 15:55 ]
Jeszcze jedno. Posprawdzaj przy kompie czy na pewno wszystkie przewody od pedału hamulca i sprzęgła przychodzą tak jak na schemacie.

Awatar użytkownika
rafalko
Stara się...
Stara się...

Dzieki kolego - o to mi wlasnie chodzilo :)

Mam nadzieje ze model silnika to ADT270 (w avie 3 mamy juz piezowtryski) albo tez japonce nie przekonstruowali komputera :)

W tym tygodniu sprobuje dostac sie do ECU - wczoraj próbowalem dostac sie do niego (jak sie domyslam jest obok filtra powietrza/skrzynki bezpiecznikow w komorze silnika) ale tam trzeba troche poodkrecac zeby zobaczyc złącza...

Wczesniej patrzylem na polaczenia pedalów:
1) sprzeglo ma 2 czujniki - jeden jest do zabezpieczenia odpalania silnika przy niewcisnietym sprzegle - drugi wyglada na montowany na osi obrotu pedalu - bodajze 4 przewodowy - powinien byc podlaczony bo licznik ma wskazniki jazdy ECO do przelaczania biegow - reaguja na wcisniecie sprzegla takze to powinno byc tez podlaczone
2) hamulec - 4 przewody takze sprawa tez powinna byc juz zalatwiona
3) gaz - 6 przewodów - tu nie mam praktycznie zadnych watpliwosci

Jak mi sie uda cokolwiek zrobic to dam znac - na poczatek zepne pin A23 do masy dla pewnosci ze jestem na dobrej drodze...

Pozdrawiam :)

Alex1977
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: Alex1977 »

Hi
I'm trying to activate cruise on Entry Type (Luna?) Avensis, I found your posts on this forum and on www.toyotaownersclub.com. Have you activated cruise? I have the same problem, if I would have Sol set with MT it would be easy - just add cruise handle and it works. In Russia guys found out that with SOL with CVT it works too but there is no indication on dashboard.

P.S. I do not speak Polish

kamyk
Guru
Guru
Model: t25 przed i po fl

Post autor: kamyk »

Hi
Until now they are still trying to acivate cr ctrl. Checking connections between ECU and sensors (clutch acceleration and brake pedal)...

Alex1977
Nowicjusz
Nowicjusz

Here is Russian discussion

Russian Discussion
On this page you can find some useful schemes for 2RZ-FAE engine (gasoline 1.8)

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator
Model: Avensis T22

Post autor: wrc »

according to this link: http://www.avensis-forum.de/thread.php?threadid=8111 you can install Waeco tempomat (477 euro + installation cost aprox. 3-4h), really expensive in comparison with T25 solution ;-)

regards :-D

Alex1977
Nowicjusz
Nowicjusz

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator

Thank you for information and enjoy your first virtual beer :ok:

regards :-D

Awatar użytkownika
rafalko
Stara się...
Stara się...

Jako zalozyciel watku i badacz tematu oficjalnie informuje ze w obu przypadkach - i dla luny i dla sola z 2.0 D4D (1AD-FTV silnik) instalacja jest mozliwa.
W SOLu wystarczy tylko podpiac manetke i dziala - 10 minut roboty, w lunie musialem podpiac sie dodatkowo pod ECU - czyli pod niebieski kabel z komputera silnika i przeciagnac go z komory silnika pod kierownice :)
W lunie brak jest jednej wiązki kabli idacych spod kierownicy za licznik - zgodnie z tym co opisali na forum rosjanie.
Instalacja kabelka zajmuje troche czasu ale da sie - tempomat dziala - jeszcze tylko sprawdzenie czy przy wcisnietym sprzegle sie automatycznie rozlaczy (przy hamowaniu sie rozlacza ale mialem za krotka prosta przy bloku zeby to wszystko do konca przetestowac:))

Dla blizej zainteresowanych - niestety nie zrobilem zdjec bo bylo za ciemno ale cos da sie w tym temacie zrobic - sluze pomoca jesli jest ktos zainteresowany dolozeniem tego wypasu do swojej fury :)

Awatar użytkownika
prenrzyk
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: Ave T25 FL

Post autor: prenrzyk »

No ale to dotyczy chyba T27.
Mam ten silnik w T25 ale tam trzeba manetkę z kierownicą wymienić .Chyba,że się mylę.
I czy wtedy wystarczy się tylko podpiąć kostką od manetki?
Co sprawdzić przed zakupem aby być na 102% pewny że instalacja tempomatu jest zrobiona a brak tylo elementu wykonawczego.

Awatar użytkownika
Portal
Guru
Guru
Model: Superb Combi

Post autor: Portal »

prenrzyk pisze:No ale to dotyczy chyba T27.
Mam ten silnik w T25 ale tam trzeba manetkę z kierownicą wymienić .Chyba,że się mylę.
I czy wtedy wystarczy się tylko podpiąć kostką od manetki?
Co sprawdzić przed zakupem aby być na 102% pewny że instalacja tempomatu jest zrobiona a brak tylo elementu wykonawczego.
Najlepiej sprawdzić najpierw ten wątek ;-)

Awatar użytkownika
prenrzyk
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: Ave T25 FL

Post autor: prenrzyk »

Portal pisze:Najlepiej sprawdzić najpierw ten wątek
Dzięki za naprowadzenie.Już intensywnie studiuje.

Awatar użytkownika
rafalko
Stara się...
Stara się...

Sprawdzilem juz dzialanie na dluzszej trasie - dziala wszystko co trzeba czyli kompletnie manetka, rozlaczenie sprzeglem i hamulcem - czyli tak jak fabryczny montaz.

Odnosnie T25 - tam nie trzeba kupowac kierownicy tylko podciac obudowe z prawej strony z tego sie orientuje - kazda kierownica ma uchwyt do montazu manetki tylko w T25 w standardzie nie bylo zaslepki - polecam toyotaownersclub.com - tam chlopaki niezle kombinuja z tym ze watki nie sa po polsku.

zukes
Stara się...
Stara się...
Model: Avensis T25

Post autor: zukes »

Czy w benzynie 2.0 w modelu T25 wersja SOL można w taki właśnie sposób dorobić tempomat. Szukam tego opisu jak podciąć obudowę kierownicy aby nie kupowac jakiejś zezłomowanej kierownicy tylko samą manetkę.

Awatar użytkownika
wrc
Moderator
Moderator

wracamy do t27, t25 ma swoj osobny temat :czytaj:

pozdr :-D

p_i_d_o
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: Avensis T27

Post autor: p_i_d_o »

[quote="rafalko"]Sprawdzilem juz dzialanie na dluzszej trasie - dziala wszystko co trzeba czyli kompletnie manetka, rozlaczenie sprzeglem i hamulcem - czyli tak jak fabryczny montaz.

Witam,
A mozesz podać nr części jakie trzeba kupić?
Cyba że są to te z tego wątku (http://www.toyotaownersclub.com/forums/ ... opic=86751
)

Pozdrawiam,
Piotr

p_i_d_o
Nowicjusz
Nowicjusz

Re: [T27] Tempomat - instalacja Luna/Sol 2.0 D4D

Post autor: p_i_d_o »

Witam,

Wszystkich zainteresowanych tematem pragnę poinformować iż w dniu dzisiejszym spotkałem się z kolegą rafalko, który będąc przejazdem w Warszawie na parkingu pod moją firmą zainstalował mi tempomat - faktycznie w 10 minut, nie licząc pozostałych 40 które przegadaliśmy :)
Wszystko działa jak należy.
Tak więc śmiało polecam - wiem ze zostały mu jeszcze 2 manetki a cena jest baaardzo przystępna :)

Pozdrawiam,
Piotr

seron
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: seron »

Hej.

A jaka jest cena?
Co z gwarancją?
Czy do 1,8 Sol z 2010 podejdzie?

pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
rafalko
Stara się...
Stara się...

seron pisze:Hej.

A jaka jest cena?
Co z gwarancją?
Czy do 1,8 Sol z 2010 podejdzie?

Maciej
Dla wszystkich zainteresowanych - osobiscie testowalem na 2.0 D4D Lunie i Sol.
Jesli chodzi o Lune to trzeba pociagnac jeden kabelek do ECU i zalozyc manetke.
Jesli chodzi o Sola to wystarczy tylko zamontowac manetke - tzn zgodnie z moim opisem zdjeciowym wkrecic za airbag przelacznik i wpiac w gniazdo manetke.
Obecnie kazdego uzytkownika 2.0 D4D Sol moge zapewnic o powodzeniu akcji tempomatowej - i gwarancja nie ma tu nic do rzeczy.
W Lunie jest to troche bardziej pracochlonne i polecalbym to dla bardziej zaawansowanych w elektronice i nie obawiajacych sie ingerencji w strukture samochodu co moze powodowac spory w przypadku napraw gwarancyjnych ECU czy elektroniki silnika.

Dla uzytkowników benzyniakow - sprawa jest w toku i bedziemy ja badac. Postaram sie zorientowac jak to wyglada i przetestowac z ktoryms z kolegow naszego forum bo zaintersowanie na moim privie jest duze. O wynikach niezwlocznie poinformuje.

Z racji wykonywanego zawodu i objezdzania kranców naszego kaczego terytorium wzdłuż i wszerz jestem w stanie w miare przemierzania danego odcinka odwiedzić i dostarczyc przyszłemu uzytkownikowi manetke tempomatu a przy okazji pomoc mu go zamontowac, aczkolwiek to juz organizuje indywidualnie.

ODPOWIEDZ