Samodzielna wymiana płynu chłodniczego

Wszystko o silniku, jego osprzęcie, ukł. wydechowym...
mariac
Nowicjusz
Nowicjusz
Model: Avensis T27

Samodzielna wymiana płynu chłodniczego

Post autor: mariac »

Witam Was serdecznie,
chciałem samodzielnie wymienić płyn chłodniczy w mojej Avce T27 D4d 2.0. Wiem, że nie jest to droga usługa w zakładzie ale lubię czuć tą satysfakcję gdy zrobię coś przy niej samodzielnie (nawet gdy zajmuje mi to cały dzień).
Niestety po zdjęciu wszystkich osłon od spodu silnika nie mogłem znaleźć żadnego zaworu spustowego. Pomóżcie proszę w lokalizacji, może ktoś ma schematy? Jeżeli nie to czynność ta mnie przerosła i możecie podać dobry zakład mechaniczny na Bemowie lub w okolicach :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Zupens
Mistrz
Mistrz
Model: Avensis T25

Re: Samodzielna wymiana płynu chłodniczego

Post autor: Zupens »

W mojej t25 jest korek spustowy w chłodnicy po lewej stronie (stronie kierowcy) biały na klucz 12. Jest on z boku chłodnicy ale specjalna plastikowa rynienka pozwala zlać płyn do bańki na ziemi bez rozlewania. W t27 to będzie najprawdopodobniej korek żółtego koloru jak na zdjęciu o ile jest to chłodnica od t27.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
kobraalien
Stara się...
Stara się...
Model: Avensis T25 v.SOL

Post autor: kobraalien »

Zupens, napisz nam co gdzie odkręcić aby cały płyn zszedł, oraz jak to później napełnić, jak odpowietrzałeś, w jakiej kolejności. Ja to się boję trochę o zapowietrzenie nagrzewnicy...
Dzięki i pozdr

Awatar użytkownika
Zupens
Mistrz
Mistrz

Nie ma sie czego bac, ja spuszczalem plyn przy wymianie pompy wody.

1. Odkrecic korek od zbiornika wyrownawczego.
2. Odkrecic korek u dolu chlodnicy w wersji poliftowej jak na zdjeciu w wersji przedliftowej u dolu chlodnicy od strony silnika
3. Podstawic banke i plyn fajnie zleci malym strumieniem a nie jak z wiadra.
4. Dokrecic korek w chlodnicy, nalac plyn do poziomu max.
5. Odpalic auto ustawic nawiew na max cieple powietrze ( nie wiem po co ale wszyscy tak robia bo z tego co wiem to w avenie nie ma zaworu i plyn przez nagrzewnice plynie caly czas nie wazne czy ustawimy cieply czy zimny nawiew)
6. Zagrzac auto ( niektorzy mowia ze do wlaczenia sie wentylatorow, przy moim dieslu chyba ropy w zbiorniku by mi nie wystarczylo :-) mozna z 3 minuty potrzymac na obrotach okolo 2 tys.
7. Sprawdzic stan plynu i jak malo to dolac, nalezy pamietac ze przy goracym plynie stan w zbiorniku zawsze jest wyzszy wiec nie wiecej niz poziom max.
8. Zakrecic korek i zrobic runde testowa, jezeli wszystko ok, plyn jest, ogrzewanie dziala, temperatura w normie to dokonczyc czteropak piwa.
Dobrze jest na nastepny dzien na zimnym silniku sprawdzic piziom plynu, ma byc pomiedzy min i max albo low i hi. Jezeli ktos ma problemy z odpowietrzaniem to dac auto mlodemu, ktory wyprostuje rure wydechowa na trasie i bedzie pewnosc ze juz jest ok :-)

Mi przy spuszczaniu zeszlo okolo 5 litrow, pol litra wylecialo przy wyciagnieciu pompy a wchodzi 8 bez jednej 100 wiec mimo wszystko troche zostalo. Jak cos to pytac, sluze pomoca. Konstruktywna krytyka mile widziana :-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

mariac
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: mariac »

Zupens pisze:W mojej t25 jest korek spustowy w chłodnicy po lewej stronie (stronie kierowcy) biały na klucz 12. Jest on z boku chłodnicy ale specjalna plastikowa rynienka pozwala zlać płyn do bańki na ziemi bez rozlewania. W t27 to będzie najprawdopodobniej korek żółtego koloru jak na zdjęciu o ile jest to chłodnica od t27.
Dzięki wielkie, faktycznie jest tam taki korek, jutro spróbuję zmienić, zobaczymy czy się uda :) a czy kojarzysz może jakiś zaworek przy bloku silnika tak aby zlać płyn z całego układu?
Podobno w T25 jest taki na bloku po stronie chłodnicy.

Awatar użytkownika
ene
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis

Post autor: ene »

"5. Odpalic auto ustawic nawiew na max cieple powietrze ( nie wiem po co ale wszyscy tak robia bo z tego co wiem to w avenie nie ma zaworu i plyn przez nagrzewnice plynie caly czas nie wazne czy ustawimy cieply czy zimny nawiew)"
dla jasnosci nie tyle co nawiew, co max temperature, nawiewieu nie odpalac.

Awatar użytkownika
Zupens
Mistrz
Mistrz

Ene na klimatronicu nie ma możliwości ustawienia jakiejkolwiek temperatury bez włączenia nawiewu chociażby na 1 bieg ale oczywiście pisząc to miałem na myśli to co i Ty :)

mariac zbytnio się nie przyglądałem ale żaden korek na bloku silnika nie rzucił mi się w oczy, poza tym oczekiwałem, że po wyjęciu pompy więcej płynu wyleci a tu zonk.

Awatar użytkownika
Rozzi
Zaawansowany
Zaawansowany
Model: T25FL

Post autor: Rozzi »

Zupens pisze:mariac zbytnio się nie przyglądałem ale żaden korek na bloku silnika nie rzucił mi się w oczy, poza tym oczekiwałem, że po wyjęciu pompy więcej płynu wyleci a tu zonk.
w T25 jest jeszcze korek w bloku ale nie od strony chłodnicy...a od 'wylotowej'...tylko żeby go odkrecić trzeba 'sklecić' metrowej długości klucz...dojście kieeepskie....
płynu i tak zlatuje max 100-200ml z tego korka...nie ma sensu sie w to bawić..
Obrazek

XVS
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T27 FL

Post autor: XVS »

W instrukcji obsługi T27 napisano, że płyn w układzie chłodzenia sprawdzać. Nie podano okresu wymiany i to mnie dziwi.
Jak Wy do tego podchodzicie ? Wymieniacie ? Bo ja jednakowoż chętnie bym na wiosnę wymienił.

Awatar użytkownika
LemonR
Zaawansowany
Zaawansowany

Post autor: LemonR »

Instrukcja obsługi jest dla użytkownika i nie wszytko tam jest.
Polecam opierać się na dokumentacji serwisowej, dostępnej na http://www.toyota-tech.eu/?lang=PL po zalogowaniu.
Można tam znaleźć tabelę przeglądów, a z niej wynika, że pierwsza wymiana płynu po 150000km.

XVS
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T27 FL

Post autor: XVS »

Do instrukcji dołączono również tabele przeglądów okresowych. Wygląda bardzo ubogo do tej co podałeś i bardzo wielu aspektów nie obejmuje wcale.
Dzięki serdeczne. Tabelę zapisałem. Mam ledwie połowę tego przebiegu, ale z kolei auto za niecałe 3 miesiące będzie miało 5 lat. Inhibitory się starzeją. Chyba jednak wiosna spuszczę ile się da wg opisu i wleję nowego. Rzecz jasna "Toyota Super-Long Life Coolant".

michaszek
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: michaszek »

Cześć. Czy w T25 D4d 126km, po lifcie, aby dostać się do korka spustowego chłodnicy należy odkręcić osłony i dostać się od spodu czy można jakoś od góry?

Awatar użytkownika
Zupens
Mistrz
Mistrz

musisz odkręcić lewą osłonę, tą przy zderzaku.

kulio7
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: kulio7 »

Zupens - super opis. Najprosciej jak sie da, takie opisy lubie najbardziej :-)
Widze że mamy takie same silniki.. - można wiedziec jaki dałes płyn ?

Awatar użytkownika
Zupens
Mistrz
Mistrz

Prestone

Awatar użytkownika
Karus
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: Karus »

W powyższej instrukcji wymiany płynu chłodniczego brakuje mi informacji żeby płyn spuszczać po rozgrzaniu silnika bo na zimnym termostat jest zamknięty i nie zleci nam płyn z bloku.
pzdr
Seat Toledo II 1.6 8V 102KM (AKL) 1999r. & Toyota Avensis T27 Wagon 1.8 147KM (2ZR-FAE) 2012r. Premium LPG-PB Hybrid

kylek
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: kylek »

Spuszczać po rozgrzaniu silnika?

Czy ktoś może potwierdzić tę teorię bo ja przy rozgrzanym silniku to raczej nie dotykałbym się do instalacji m.in. ze względu na ciśnienie i temperaturę płynu.

Posiadam Avke T25 i w najbliższy weekend planuje wymianę płynu więc będę wdzięczny za każdą poradę.

Student22
Mistrz
Mistrz

Post autor: Student22 »

I masz rację nic nie grzej, jak już ci marketing styrał głowę i koniecznie chcesz wymieniać - rób to na zimnym. Termostat odcina duży obieg z góry a nie z dołu, ponadto w nim jest mały otwór który zapobiega zapowietrzaniu .

Awatar użytkownika
Zupens
Mistrz
Mistrz

Zasadniczo to ja sie tym nie przejmowalem bo wymienialem pompe wody a plyn przy okazji. Silnik nie byl zimny, nie chciało mi sie czekać az ostygnie. Na mocno rozgrzanym też bym tego nie robil z wiadomych przyczyn.

Awatar użytkownika
Karus
Coś wie...
Coś wie...

Post autor: Karus »

Ja zmieniałem u siebie w Toledo II na rozgrzanym, jest wygodny korek spustowy i fakt ciśnienie trochę jest ale nie szans żeby się poparzyć, no chyba, że ktoś to na kanale robi :) Wg. speców na forum seata trzeba spuszczać na rozgrzanym bo w przeciwnym przypadku nie zleci wszystko, może w toyocie jest inaczej.
pzdr
Seat Toledo II 1.6 8V 102KM (AKL) 1999r. & Toyota Avensis T27 Wagon 1.8 147KM (2ZR-FAE) 2012r. Premium LPG-PB Hybrid

ODPOWIEDZ