Miejsce montażu CB

Kącik dla CB-maniaków
Awatar użytkownika
Wilin
Coś wie...
Coś wie...
Model: Avensis T22 FL
Silnik: 1,6 vvti

Post autor: Wilin »

Ok, to czekam na fotki. Jeszcze się zastanawiam czy warto w dziurę montować antenę czy kupić jakiś uchwyt na klapę bagażnika. Co lepiej?

Awatar użytkownika
PrYmEK
Mistrz
Mistrz
Model: 308 GTi
Silnik: 1.6 THP200 by GCS

Post autor: PrYmEK »

uchwyt zawsze mozna sciagnac, a dziurka zostanie...

Awatar użytkownika
Schwefel
Guru
Guru
Model: T22 & T27
Silnik: 4A-FE & 3ZR-FAE

Post autor: Schwefel »

ravenboy pisze:Polecam montaż Johnsona II ASC - wchodzi niemal idealnie w miejsce schowka, ma głośnik z przodu i przyzwoite parametry.
Jeśli chodzi o anteny to przede wszystkim musi być markowa i ponad 1m długości.
Ja wybrałem President Alaska z uwagi na jej niewielką masę. Dziurkę w dachu już miałem wraz z antenką GSM, wystarczyło tylko zamontować Antenę CB zamiast małego "ogonka" mam trochę większy. Niestety blacha w miejscu gdzie była antena GSM nie jest niczym wzmacniana - dla tego piszę że szukałem lekkiej anteny.

Poniżej zdjęcia jak to wygląda u mnie.

[url=http://images48.fotosik.pl/284/fb7b9afc47ec0b91m.jpg]Obrazek[/URL]

[url=http://images36.fotosik.pl/171/5ee2acb8b84525c3m.jpg]Obrazek[/URL]
Bardzo ciekawy montaż. Powiedz coś więcej o nim. Jak wyjąłeś ten schowek? Da się później poskładać wszystko do kupy tak jak było? Czy trzeba coś ciąć?

ravenboy
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: ravenboy »

@Schwefel

Wyjęcie schowka to małe piwo. Wystarczy zdemontować konsolę środkową:
1. mocnej pociągnąć za plastik imitujący marmur w okolicy popielniczki w kierunku do tyłu auta
2. Odłączyć przewody od włącznika ogrzewania tylnej szyby i świateł awaryjnych
3. Odciągnąć całość na około 10 cm i podpinać resztę drobiazgów.
4. Finalnie schowek odkręca się śrubkami od wewnątrz konsoli.

Do mocowania radia trzeba dorobić 2 uchwyty (takie blaszki w kształcie litery L, nawiercone w odpowiednich miejscach)
Montaż radia jest o tyle utrudniony że trzeba najpierw doń podłączyć przewody i przymocować go za pomocą wspomnianych wyżej blaszek w miejsce schowka, a następnie całość (tj radio zamontowane w "marmurkowym" plastiku) wsunąć na miejsce.

Przewód antenowy najlepiej prowadzić w przewidzianym do tego miejscu - czyli lewym bądź prawym progiem. Pod plastikowymi osłonkami są odpowiednie przegródki oddzielające przewody. Przypadku CB kabel ma około 4 m i może go braknąć jak będziemy chcieli dociągnąć np do klapy, w tedy musimy dolutować brakujący odcinek.

U mnie tak jak pisałem wcześniej była już dziura w dachu z małą antenką GSM.
Dach to najlepsze miejsce pracy anteny CB. Żeby dostać się pod podsufitkę - trzeba się nagimnastykować ale wg mnie opłaca się.

Awatar użytkownika
adamsi
Coś wie...
Coś wie...
Model: Accord
Silnik: K20A6

Post autor: adamsi »

ja mam tak
kabelek od antenki i kabelek od rozdzielacza prądu
Obrazek

jak widac, zadnych kabli nie widac ;-)
Obrazek

i rozdzielacz
Obrazek

widok z góry
Obrazek

kabelek do navi
Obrazek

uchwyt na klapie
Obrazek

kabelek w bagażniku
Obrazek

i wewnątrz nic nie widac
Obrazek
Obrazek

Toyota Avensis T22 kombi ->Honda Civic 5 Gen -> Subaru Justy 1.2 4WD -> Toyota Avensis T22 Sedan -> Honda Accord CL7

Awatar użytkownika
Schwefel
Guru
Guru

Ravenboy dzięki za wyczerpujący instruktaż. Stawiam piwko.

Jeszcze powiedz czy radyjko wchodzi na styk czy może jest jeszcze miejsce na dłuższe radio.

Awatar użytkownika
Wilin
Coś wie...
Coś wie...

Jak zamontuje antenę w tylnej części dachu ze wzmocnieniem, to będzie to miało jakiś istotny wpływ na konstrukcję samochodu?
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Schwefel
Guru
Guru

Nie wiem jak to jest konkretnie w Avensisie ale w wielu innych markach bez wzmocnienia się nie obejdzie. Ja proponuję użyć rowerowej tarczy hamulcowej albo kawałka perforowanej nierdzewki.

ravenboy
Nowicjusz
Nowicjusz

@Schwefel
Z tego co pamiętam (bo montaż był 2 lata temu) to raczej nic dłuższego jak Johnson II się nie zmieści.

@Wilin
Jedna dziurka nie istotnego wpływu. W zasadzie chodzi tylko o to aby zamontować antenę na wzmocnieniu poprzecznym dachu ( jak ściągniecie podsufitkę to będziecie wiedzieć o co chodzi.) - po to żeby nie wyginała się u podstawy podczas jazdy. Jeśli trafimy na dziurę w miejscu gdzie jest tylko ciękie poszycie blaszane, to wspomniana tarcza rowerowa lub kawałek grubszej blachy pod spód będzie niezbędny.

Przy zakupie anteny do montażu w dziurze na dachu polecam sprawdzić długość gwintu jaki "wchodzi" w dziurę, żeby się nie okazało że nam przebije tapicerkę (takie długie gwinty mają np anteny z mocowaniem DV - innymi słowy "na motylek")
Ciekawym rozwiązaniem montażu w avensis było by wywiercenie dziury w okolicy lampki oświetlenia wnętrza. Odpadła by potrzeba ściągania całej podsufitki a pozostał jedynie problem jak to wszystko pod tą lampką porozmieszczać - jeśli w ogóle się da.

Awatar użytkownika
Wilin
Coś wie...
Coś wie...

We wtorek jadę na założenie anteny to się zobaczy co i jak. Może uchwyt na reling? Na klapę bagażnika nie za bardzo bo antena będzie rysowała dach przy otwarciu klapy.

ravenboy
Nowicjusz
Nowicjusz

Uchwyt na reling to kompromisowe rozwiązanie. Nie trzeba nic wiercić a bat będzie stosunkowo wysoko zamontowany - więc zasięgi powinny być ok.
Trzeba tylko pamiętać żeby antena "dobrze masowała". I druga sprawa, nie każda antena się nada na reling, na przykład AT 1000 nie ma szans na zestrojenie w takim miejscu. Magnum i Alaska powinny się zestroić bez problemu - trzeba popytać w serwisie, oni mają wprawę.

Awatar użytkownika
bobik
Stara się...
Stara się...
Model: ANENSIS T25 PRESTIGE
Silnik: D4D 2.0

Post autor: bobik »

ja mam unidena 520 i lemm AT1500 na stałe a radio w schowku bo tylko tam wydaje sie rozsądne nie domyka się ale ja nie skacze po podłokietniku ma być dobrze a jak widzę niektórzy dziurawią i dają te radia i gruchy w takich miejscach,że wiocha na maxa nie szkoda wam aut :((
Toyota jak kobieta mankamenty ma ale innej sie nie chce

Awatar użytkownika
Wilin
Coś wie...
Coś wie...

Tak zamontowałem u siebie (Midland 5001z + Santiago 600, miała być na stałe, ale zdecydowałem się na uchwyt):
Obrazek Obrazek Obrazek

pozdrawiam

asd1
Stara się...
Stara się...
Model: vensis T27-combi
Silnik: 2,2 D-cat

Post autor: asd1 »

Dzięki KOLEGOM zamontowałem CB radio w "najmniej" gównianym miejscu w T-27.
Za co CZAPKA Z GŁOWY!!!!

Słychać, bat na magnes przeszedł przez uszczelki, radyjka nie zajeb...ą bo go nie widać
Ale jak nie widąć jak z zakresami na diodach.. to tak ciut nie halo.

Piotr.
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: Piotr. »

Witam!
Zastanawiałem się długo gdzie umieścić moje CB radio i w końcu doszedłem do wniosku, że zostanie tak jak jest na zdjęciu. Mam w tym miejscu dobry do niego dostęp, nie muszę robić żadnych dziur, szybko mogę wyjąć i schować. Miałem przykręcić je z boku po stronie pasażera jak kolega wyżej ale doszedłem do wniosku, że nie ma sensu. Dla złodzieja to akurat żadna różnica. Jak gdzieś wychodzę to kładę na nie jakiś ciuszek aby nie było widać.
Radio Johnny III + Missouri
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Naporro
Stara się...
Stara się...
Model: Avensis T22
Silnik: 4A-FE +LPG BRC

Post autor: Naporro »

Witam,
A czy masz do tego JOHNEGO głośnik zewnętrzny?
Też myślałem o montażu w tym miejscu radia, ale niestety głośnik przysłonięty i jest duża utrata jakości odbioru.

Mam Harrego IIIASC i jak jadę w trasę, to po prostu go wsuwam między fotel pasażera, a tunel środkowy głośnikiem zwróconym w moją stronę.

Piotr.
Nowicjusz
Nowicjusz

Post autor: Piotr. »

Naporro pisze:Witam,
A czy masz do tego JOHNEGO głośnik zewnętrzny?
Też myślałem o montażu w tym miejscu radia, ale niestety głośnik przysłonięty i jest duża utrata jakości odbioru.

Mam Harrego IIIASC i jak jadę w trasę, to po prostu go wsuwam między fotel pasażera, a tunel środkowy głośnikiem zwróconym w moją stronę.
Witam!
Nie mam żadnego głośnika zewnętrznego i według mnie jest dosyć głośno. Nigdy jeszcze nie miałem ustawionej głośności na maksa. Może dlatego, że masz bardzo ściśnięte to radio między fotelem a tunelem środkowym to to dlatego tak słabo słychać. W moim przypadku spód radia nie przylega całą powierzchnią ponieważ jest tam lekkie wgłębienie. Też próbowałem wciskać radio między siedzenie ale zbyt ciasno wchodzi.
Pozdrawiam

euzebiuszek
Coś wie...
Coś wie...
Model: T25
Silnik: 2,2 D-Cat

Post autor: euzebiuszek »

Też tak mam zamontowanego Harego III. Tyle tylko, że ja puściłem kabel pod wykładziną w tunelu pomiędzy fotelami. Kabel idzie z bagażnika gdzie mogę swobodnie chować antenę.
Ja zrobiłem sobie dziurę w tym zagłębieniu z myślą, że radio wejdzie mi jeszcze głębiej (niż to widać na zdjęciu Piotr.). Okazało się, że zaraz za wgłębieniem jest jakiś dodatkowy plastik którego nie odważyłem się dziurawić bo nie wiem od czego jest.
Czy ktoś z was wie może co to może być?
Gdyby udało się tam zrobić zagłębienie o głębokości ok 3-4cm i średnicy ok. 2cm to radio weszło by głębiej. Wtedy dorobił bym sobie klapkę, którą przykrywam całe radio razem z gruszką.

A co do jakości odbioru to potwierdzam, że przy takim zamontowaniu dźwięk jest całkiem dobrze słyszany i nie potrzeba dodatkowego głośnika.

Awatar użytkownika
pankuba
Coś wie...
Coś wie...
Model: Mégane 220 GT
Silnik: 2.0 TCE

Post autor: pankuba »

A ja mam tradycyjnie, od strony pasażera, na dwóch szerokich rzepach zaczepionych na około ścianki tunelu. Kabelek pociągnięty tunelem pod fotelem, w progu i do bagażnika, do anteny na magnesik, do poruszania się po drogach wystarczy. Dzięki temu nie ma problemu dziurek, zakładam tylko jak jadę w trasę, bo w miasto do korków to bez sensu. :cfaniak:

A cha rzepy na radiu musiałem przylepić kropelką, bo się odklejały. :chytry:
Benzin

asd1
Stara się...
Stara się...
Model: vensis T27-combi
Silnik: 2,2 D-cat

Post autor: asd1 »

Zamontowałem w swej Avce t-27 CB. Zrobiłem 10kkm ..i teraz kilka wolnych uwag!!!

CB im mniejsze tym lepsze, bo w podłokietniku "szaleństwa" nie ma.

No i ciut POMYŚLEĆ!!!!!!!!

Jak na wywczasy jedziesz z Żonką i dziećmi to DOBRZE jest mieć możliwość regulacji radyjka (u mnie był kawał o zakonnicach :hihihi: :-D !!!) i im radio bardziej pod ręką tym lepiej!!!
Ja dałem z tyłu tunelu i było kiepsko, i właśnie teraz przewiercam uchwyty!

Gruszka pasuje w miejscu na napoje ... ale jak tam masz napój..... to gruszka na jajkach!

A może za czym zamontujemy to na stałe to te 10 km z różnymi kombinacjami przy regulacji? Myślałem ,że w 5 aucie to już błędu nie zrobię. Myliłem się!!!

ODPOWIEDZ