TOYOTA AVENSIS FORUM

Forum użytkowników i miłośników samochodu Toyota Avensis

Teraz jest 29 cze 2017, o 12:45

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lip 2016, o 14:54 
Nowicjusz
Nowicjusz

Marka: Toyota
Model: Avensis T25
Rocznik: 2003
Silnik: 1.8 vvti Sol
Witam , przeszukałem forum i nie znalazłem podobnego problemu wiec pisze.
Podczas używania klmiatyzacji w systemie manualnym nie AUTO miałem wrazenie że po ustawieniu temperatury np. na 22 stopnie z nawiewu leci zimniejsze powietrze i ostatnio byłem na serwisie klimatyzacji robiłem uzupełnianie czynnika wraz z ozonowaniem i poprosiłem aby to sprawdzić okazało się że po włożeniu termometra do srodkowego otworu nawiewu temperatura przy ustawionych 22 stopniach pokazywała 15 stopni. Za każdym razem nie pokazywała tego co na wyświetlaczu i zawsze to była niższa temperatura . Na LOW minimalna a temperatura pokazała na termometrze 9 stopni ale np. przy 25 stopniach tylko 18 . Zdjagnozowałem klimatyzacje czy nie ma zadnego błędu i pokazało mi 00 czyli chyba nie ma a mimo to te temperatury nie zgadzają się z wyświetlaczem . Moje pytanie jest naspepujace czy to jest normalne ?? czy może cos jest uszkodzone??? Dodam ze testowałem to w garażu otwartym przy temperaturze 20 stopni na dworze i przy obiegu zamkniętym auto to Avensis 1.8 Kombi 2003. Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

PostNapisane: 20 lip 2016, o 10:13 
Stara się...
Stara się...

Marka: Toyota
Model: Avensis T25
Nadwozie: kombi
Rocznik: 2004
Silnik: 1ZZ-FE
Temperaturę którą ustawiasz na klimatroniku to temperatura jaką chciałbyś mieć we wnętrzu auta, a nie na wylocie z nawiewów. Działa to tak samo chyba w każdym aucie, a przynajmniej w kilkunastu którymi miałem okazje jeździć czy posiadać. Siłą rzeczy jak na zewnątrz jest 30 stopni, Ty ustawisz że chcesz mieć w środku 22 to z kratek leci zimniejsze. Miesza się to z powietrzem wewnątrz, słońce też ogrzewa przez szyby, w rezultacie masz około 22 we wnętrzu. Około bo to też nie będzie idealnie co do stopnia temperatura. W aucie masz rozmieszczone czujniki temp. i na ich podstawie klimatronik dobiera parametry. Przykładowo w avensis masz czujnik obok stacyjki (takie kratki na konsoli), czujnik nasłonecznienia na wylocie nadmuchu na szybę.
Tak działa każdy klimatronik, dąży do osiągnięcia temperatury ustawionej na podstawie kilku czujników wewnątrz auta, czujnika nasłonecznienia, czujników na wylocie z nawiewów. Reguluje wtedy siłą nawiewu, kierunkiem i temperaturą. Podsumowując moim zdaniem wszytko masz ok, a że czujesz chłodniej po masz sprawniejszą klimę i pewnie wcześniej ustawiając 22 miałeś o kila stopni więcej.
Jak byś chciał się upewnić to nie wiem jak wygląda komputer diagnostyczny toyoty ale np w Audi/WV na komputerze VAG mogłem podejrzeć temperatury każdego czujnika i można było stwierdzić czy działają poprawnie.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]