TOYOTA AVENSIS FORUM

Forum użytkowników i miłośników samochodu Toyota Avensis

Teraz jest 24 paź 2017, o 00:26

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 468 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 5 sty 2009, o 17:40 
Moderator
Moderator

Pochwały: 289
Marka: Toyota
Model: Avensis T22
Nadwozie: kombi
Rocznik: 2001
Silnik: 2.0 D4D 1cdftv
mstef napisał(a):
5 przy 50km
to jakies zarty, moze i oszczedzi sie troszke paliwa ale silnik, skrzynia i dwumas dostana przy takiej jezdzie ladnie popalic, to nie ma sensu :nie: , zreszta jakbym chcial oszczedzac na maksa to bym sie nie pchal w ave i motor 2.0, tylko kupilbym yariska, bardzo oszczedny typ :ok:

pozdr :-D

Tytuł:
PostNapisane: 5 sty 2009, o 17:43 
Zaawansowany
Zaawansowany

Pochwały: 1
Silnik: 1.6 vvt-i
wrc napisał(a):
to jakies zarty, moze i oszczedzi sie troszke paliwa ale silnik, skrzynia i dwumas dostana przy takiej jezdzie ladnie popalic, to nie ma sensu

dokładnie - sztuka dla sztuki. Rozumiem jazdę ekonomiczną bez tzw "pałowania", ale mordowanie silnika takimi przełożeniami to jakaś masakra.
Granica między oszczędnością, a paliwowym skąpstwem jest cieniutka :D

Tytuł:
PostNapisane: 9 sty 2009, o 00:11 
Nowicjusz
Nowicjusz

IMO należy kręcić silnik w "zielonym zakresie" a oszczędna jazda to trzymanie się dolnej połówki tego zakresu.
Wykorzystywać warunki na drodze, im lepsze tym szybciej jeździć - np z wiatrem czy z górki ;). Przy złych warunkach oszczędzać pedału.
Jeśli jest możliwość nie przyspieszać mocno pod wzniesienia. To tyle z doświadczenia Volvem FH automat 440KM

Tytuł:
PostNapisane: 9 sty 2009, o 02:36 
Coś wie...
Coś wie...

Pochwały: 20
Marka: TOYOTA
Model: AVENSIS T22
Nadwozie: hatchback
Rocznik: 1998
Silnik: 1.8
Z mojego doświadczenia jeżdżąc toyota corolla E10 dowiedziałem sie jak jezdzic ekonomicznie na liczniku są takie 2 kontrolki zielona i czerwona,zielona ekonomia(cieszyła) a czerwna strasznie denerwowala bo w tedy wiecej paliła.Ekonimia to nie jeżdzenie na 5 biegu 40km/h nauczyłem się że trzeba delikatnie dodawac gazu w granicach 3 tyś obrotów tak żeby auto ani się nie meczyło ani nie byo krecone jakoś na maxa ta toyota jezdziła 100km/h i na 5 biegu palila sie lampka ekonomiczna niestety powyżej 110km/h już tylko czerwona ale co chcieć od motoru 1,4

Tytuł:
PostNapisane: 9 sty 2009, o 09:22 
Coś wie...
Coś wie...

Tak czytam i chciałbym wyjasnic jedną kwestię. Jazda na biegu przy puszczonym gazie nie jest hamowaniem silnikiem. Hamowanie silnikiem to redukcja na niższy bieg by zwiekszyc obroty a zarazem opór, po to by jak najszybciej wytracić prędkość. I o to mi chodziło pisząc, że producent nie zaleca hamowania silnikiem (jak to się robi w ciężarówkach).

Tytuł:
PostNapisane: 9 sty 2009, o 20:56 
Coś wie...
Coś wie...

Rocznik: 2000
Silnik: 2.0 D4D 1CD–FTV
sambi napisał(a):
Jazda na biegu przy puszczonym gazie nie jest hamowaniem silnikiem.

Wlasnie to jest hamowanie silnikiem
sambi napisał(a):
Hamowanie silnikiem to redukcja na niższy bieg by zwiekszyc obroty a zarazem opór, po to by jak najszybciej wytracić prędkość...(jak to się robi w ciężarówkach).

W ciezarowkach tez sie tak nie hamuje, hamuje sie jadac na biegu ktory uzyty byl przy predkosci przed rozpoczeciem hamowania ( jest to po prostu wspomaganie hamulca roboczego )

Mowiac o hamowaniu silnikiem w eco drivingu nikt nie ma na mysli jak najszybszego wytracenia predkosci bo nie o to chodzi, chodzi o to by jak najdluzej jechac na biegu nie uzywajac gazu ( wtedy spalanie jest rowne 0)
Nie wiem co jeszcze mozna dodac

Tytuł:
PostNapisane: 9 sty 2009, o 23:05 
Coś wie...
Coś wie...

Pochwały: 5
Rocznik: 2002
Silnik: D-4D 1CD-FTV
nanakara napisał(a):
chodzi o to by jak najdluzej jechac na biegu nie uzywajac gazu ( wtedy spalanie jest rowne 0)

Konia z rzędem temu kto będzie jeździł, a spalanie będzie miał 0

"Мастер и Маргарита" - Михаил Афанасьевич Булгаков

Tytuł:
PostNapisane: 9 sty 2009, o 23:08 
Moderator
Moderator

SprinterPL napisał(a):
Konia z rzędem temu kto będzie jeździł, a spalanie będzie miał 0
przy jezdzie bez gazu i sporej predkosci jest zero :cfaniak:

Tytuł:
PostNapisane: 9 sty 2009, o 23:19 
Coś wie...
Coś wie...

wrc napisał(a):
przy jezdzie bez gazu i sporej predkosci jest zero

Zero absolutne?

Tytuł:
PostNapisane: 9 sty 2009, o 23:24 
Moderator
Moderator

SprinterPL napisał(a):
Zero absolutne?
z tego co sie orientuje zero absolutne to termin okreslajacy temperature 0 K, najnizsza mozliwa temperature :jezyk:
a auto nie pali przy takiej jezdzie nic: i diesel :diabel: i benzyna :diabel:

Tytuł:
PostNapisane: 9 sty 2009, o 23:33 
Guru
Guru

Model: T22 & T27
Rocznik: 2009
Silnik: 4A-FE & 3ZR-FAE
sambi napisał(a):
Hamowanie silnikiem to redukcja na niższy bieg by zwiekszyc obroty a zarazem opór, po to by jak najszybciej wytracić prędkość.

A jak zakres obrotów niższego biegu przewyższa zakres maksymalnych obrotów silnika? Nie pomyślałeś o tym?

nanakara dobrze mówi, że do hamowanie silnikiem wcale nie trzeba używać biegów, można puścić gaz i czekać aż samochód się zatrzyma, można też na chama ciągle zmieniać biegi na niższe aż do zatrzymania ale to nie to chodzi w ekonomicznej jeździe.

Tytuł:
PostNapisane: 9 sty 2009, o 23:40 
Coś wie...
Coś wie...

To miała być metafora.

0 (zero) = nic (nawet cząsteczki)

Tytuł:
PostNapisane: 15 sty 2009, o 10:50 
Coś wie...
Coś wie...

Marka: toyo
Model: T 22
Silnik: 2CTE
wrc napisał(a):
mstef napisał(a):
5 przy 50km
to jakies zarty, moze i oszczedzi sie troszke paliwa ale silnik, skrzynia i dwumas dostana przy takiej jezdzie ladnie popalic, to nie ma sensu :nie: , zreszta jakbym chcial oszczedzac na maksa to bym sie nie pchal w ave i motor 2.0, tylko kupilbym yariska, bardzo oszczedny typ :ok:

Próbowałem tak jeździć przez jakiś czas, ale tak jak napisałeś szkoda mi było skrzynki jak wrzucałem bieg na zbyt niskich obrotach. Szarpanie, stuki itp i stwierdziłem, że nie warto dla 1 litra paliwa mniej na 100km tak żyłować części które są o wiele droższe przy wymianie niż ten oszczędzony litr.
Ecodriving tak, ale w granicach rozsądku. :-)

Tytuł:
PostNapisane: 12 lut 2009, o 12:27 
Nowicjusz
Nowicjusz

czesc . ciagle piszecie o dielsu , a co z benzynką . jak uzyskac niskie spalanie . zaluwazylam ze jak jezdze 2000-2500 obrotow to spala mi 9,5 . a jak cisne to mniej spali . czy to normalne?

Tytuł:
PostNapisane: 12 lut 2009, o 12:31 
Mistrz
Mistrz

Pochwały: 23
Model: T25
Rocznik: 2003
Silnik: 1AZ-FSE
U mnie to wygląda w ten sposób, że osiągam tą prędkość którą chcę jechać jak najszybciej i później już na 4-5biegu spokojnie pali koło 5-7l. Spalanie teraz jak widać po niżej.

Tytuł:
PostNapisane: 27 lut 2009, o 01:47 
Stara się...
Stara się...

Pochwały: 1
Silnik: 1AZ-FSE
Julka20 napisał(a):
czesc . ciagle piszecie o dielsu , a co z benzynką . jak uzyskac niskie spalanie . zaluwazylam ze jak jezdze 2000-2500 obrotow to spala mi 9,5 . a jak cisne to mniej spali . czy to normalne?

Ważna jest prędkość, moja T22 D4 2.0 najmniej pali przy prędkościach utrzymywanych w zakresie 100-120 km/h, niestety w mieście nie da się tak jeździć, prędkości są mniejsze i choćby to była płynna jazda to niestety przy niższych prędkościach średnia spalania rośnie i to mocno. W praktyce trasa ok 7l/100 km a nawet czasami ciutek mniej , miasto (Warszawa) zawsze niecałe 10, bez względu na styl i warunki.

Tytuł:
PostNapisane: 28 lut 2009, o 16:14 
Coś wie...
Coś wie...

Dopiero teraz obejrzałem te filmiki i w niektorych miejscach mialem ochote wylaczyc...
zmiana biegow 3 przy 30 ? 4 przy 40 ? to jest zarzynanie silnika porzeciez.
Dostaje na tym caly ulad przeniesienia napedu, skrzynia, nie mowiac juz o silniku, zawory...

Zreszta wystarczy sobie porownac spalanie 50kmh/ 5 bieg i tak sie rozpedzic do 100km/h,
zrobic to samo na 3 lub 4 biegu. Warto pamietac o tym ze bardziej obciazony silnik spala wiecej, druga sprawa to czas jaki potrzebujemy na rozpedzenie sie do porzadanej predkosci jest na tyle dlugi, ze juz sam ten fakt spowoduje wieksze spalanie.

Hamowanie silnikiem - fakt sam stosuje, widzac po sobie, to w miescie mozna spokojnie zejsc o 1l w dol ze spalaniem niz wrzucajac luz i tak dojezdzac do swiatel.
Ale nalezy pamietac tez o tym, ze ew redukcja powinna byc bardzo delikatna bo w tym momencie rozrzad dostaje niesamowitego kopa...

Wylaczanie silnika - ok ale nie na skrzyzowaniu czy na przejsciu dla pieszych, chociaz rzeczywiscie oszczednosc jest tutaj mozliwa, przy nowych silnikach rozruch nie zuzywa wcale wiecej paliwa niz normalnie podczas pracy.

Tytuł:
PostNapisane: 28 lut 2009, o 16:58 
Guru
Guru

Model: T22 & T27
Rocznik: 2009
Silnik: 4A-FE & 3ZR-FAE
Pytanie czy nasze silniki 4AFE, 7AFE, 3SFE można uznać za nowe?

Tytuł:
PostNapisane: 28 lut 2009, o 19:48 
Nowicjusz
Nowicjusz

deeper napisał(a):
Ale nalezy pamietac tez o tym, ze ew redukcja powinna byc bardzo delikatna bo w tym momencie rozrzad dostaje niesamowitego kopa...

Tu się przydaje stosowany przez motocyklistów tzw. międzygaz. Chodzi o to, że kiedy wciśniemy sprzęgło przy redukcji, dodajemy gazu, żeby obroty silnika były podobne do tego, co otrzymamy przy wrzuceniu biegu. Czyli np.
mam 1,5 tys obrotów na 4 biegu
wciskam sprzęgło
dodaję gazu, żeby silnik miał ok 2,2 tys obrotów
wrzucam 3, puszczam sprzęgło
zmiana powinna być delikatna. Niestety, w nowych samochodach jest to o tyle problematyczne, że pedał hamulca jest czuły już od samego początku, więc ciężko jedną stopą dodawać gazu i używać hamulca. Problematyczne do tego stopnia, że ja w samochodzie daję sobie z tym spokój :D

Tytuł:
PostNapisane: 28 lut 2009, o 22:23 
Coś wie...
Coś wie...

Cytuj:
Tu się przydaje stosowany przez motocyklistów tzw. międzygaz.

Ja tak wlasnie robie... tzn od czasu jak w oplu mialem zerwany pasek rozrzadu...
mechanior po ogledzinach stwierdzil ze zeby sa ponadrywane co moze wskazywac na hamowanie silnikiem (ta nagla zmiana obrotow) lub np sytuacje gdy na drodze mamy oblodzone fragmenty i samochod lapie i traci przyczepnosc, obroty gwaltownie rosna i natychmiast spadaja.

Tytuł:
PostNapisane: 5 kwi 2009, o 01:54 
Coś wie...
Coś wie...

SprinterPL napisał(a):
To miała być metafora.

nawet czasteczki, wtryski sa poprostu nie aktywne. sprezanie powietrza w tlokach powoduje efekt hamowania silnikiem dopiero gdy obroty spadna wtryski zostaja ponownie wlaczone i paliwo znowu plynie. kiedys aby przekonac kolegow niedowiarkow przeprowadzilismy test dlugosci drogi hamowania silnikiem na wlaczonym zaplonie i wyjetym kluczyku i wyniki zachowaly sie w granicach mozliwego bledu pomiarowego wiec odpowiedz jest prosta.

opis dzialania wtryskow:
http://www.imc.pcz.czest.pl/imtits/plik ... arelli.pdf

Tytuł:
PostNapisane: 11 kwi 2009, o 23:11 
Mistrz
Mistrz

Pochwały: 8
Model: Avensis T22 Wagon
Silnik: 4A-FE + LPG 4gen.
Schwefel napisał(a):
Pytanie czy nasze silniki 4AFE, 7AFE, 3SFE można uznać za nowe?

Niestety nie - te jednostki są stosunkowo stare, aczkolwiek ja wolałem wybrać 4A-FE ze względu na mniejszą bezawaryjność i łatwiejszą naprawę. BTW ten silnik był montowany jeszcze w carinach - w ave lekko je zmodyfkowano...

W swojej ave zauważyłem, że jazda prędkością 90km/h nie ma sensu, bo pali praktycznie tyle samo co przy 110-120km/h. Powyżej tej prędkości daje się czuć wir w baku, ale tak na oko wynosi on jakieś 9litrów ~160, i jakieś 8@140km/h (4k obrotów. Generalnie nie staram się przekraczać 4k obrotów, ale niestety czasami by zebrać to auto trzeba zredukować do 3 i ciągnąć do redline'a. Generalnie najniższe obroty nie są dobre dla silnika - spalanie będzie minimalne tlyko do pewnego momentu, a moc dużo słabsza.

Tytuł:
PostNapisane: 12 kwi 2009, o 09:51 
Moderator
Moderator

anabolo napisał(a):
Generalnie najniższe obroty nie są dobre dla silnika - spalanie będzie minimalne tlyko do pewnego momentu, a moc dużo słabsza.
i zarzynka fundowana motorowi tez znaczna :diabel:

Tytuł:
PostNapisane: 13 kwi 2009, o 20:49 
Coś wie...
Coś wie...

No to ja wtrące. W swięta zrobiłem traskę 470 km w bieszczady i z powrotem z rodzinką 2+2 +pełen bagaznik+klima w jedną strone i spalanie wyszło mi 5.9l/100 km. Silnik 1,6 VVt-i. Myslę, że jest to wartość do przyjęcia. Jazda od 1 do 4 biegu w przedziale od 2 do 3 tys a na 5 biegu w zależności od warunków ale z racji natężenia ruchu sporadycznie i chwilowo jechałem wiecej niż 120 km/h. Wyznaję zasadę, że nie schodzę poniżej 2 tys obr/min a bieg zmieniam przy ok 3 tys-pomijąją oczywiście wyprzedzania.

Tytuł:
PostNapisane: 13 kwi 2009, o 21:10 
Mistrz
Mistrz

Pochwały: 3
Model: Avensis T25
Rocznik: 2005
Silnik: 1CDFTV 2,0 D4D
Coś te samochody za mało Wam palą...taki wynik dla mnie byłby zadowalający w 200%, tyle że w mieście a na trasie hmm 8L to by było dobrze.
pozdr

Tytuł:
PostNapisane: 14 kwi 2009, o 22:22 
Mistrz
Mistrz

Pochwały: 8
Model: Avensis T22 Wagon
Silnik: 4A-FE + LPG 4gen.
Kwestia czy Kometowi pokazał tyle komputer, czy tyle sam wyliczył... 8l w trasie to przesada, no chyba, że trzymasz obroty powyżej 4k jeśli chodzi o benzynę - jeśli tyle faktycznie Ci łyka to coś jest nie tak...

Tytuł:
PostNapisane: 28 kwi 2009, o 11:42 
Coś wie...
Coś wie...

Marka: toyo
Model: T 22
Silnik: 2CTE
Wakacje zeszłego roku, trasa na Chorwacje, 4 dorosłe osoby plus dzieciak, auto zapakowane i klima., jazda po 130-140 km/h. Średnia wyszła 5,5 litra :ok: Byłem w ciężkim szoku, że tak mało. Trasa po Polsce trochę ponad 6 litrów na setka, a w mieście okolice 7.
Po mieście max 2500 rpm i zmiana biegu+eco driving w moim wydaniu.

Tytuł:
PostNapisane: 29 kwi 2009, o 12:47 
Coś wie...
Coś wie...

Model: T25
Rocznik: 2008
Silnik: 2.0 vvti
topolxd napisał(a):
SprinterPL napisał(a):
To miała być metafora.

nawet czasteczki, wtryski sa poprostu nie aktywne. sprezanie powietrza w tlokach powoduje efekt hamowania silnikiem dopiero gdy obroty spadna wtryski zostaja ponownie wlaczone i paliwo znowu plynie. kiedys aby przekonac kolegow niedowiarkow przeprowadzilismy test dlugosci drogi hamowania silnikiem na wlaczonym zaplonie i wyjetym kluczyku i wyniki zachowaly sie w granicach mozliwego bledu pomiarowego wiec odpowiedz jest prosta.

opis dzialania wtryskow:
http://www.imc.pcz.czest.pl/imtits/plik ... arelli.pdf

wtryski włączaja sie przy ok 1500 obrotów. Można to zauważyć hamując silnikiem i obserwować obrotomierz, przy tych obrotach czuje się lekkie szarpnięcie do przodu w momencie kiedy silnik dostaje paliwo.

Tytuł:
PostNapisane: 22 cze 2009, o 12:50 
Coś wie...
Coś wie...

1300-1500 :)

u mnie w 2.0 d-4 spalanie od 60 do 100 km/h jest takie samo okolo 4,5-5l/100km
wynika to zapewne z tego ze spalanie jednostkowe nie rosnie w tym zakresie duzo szybciej w funkcji predkosci.

ale zauwazylem ze gdy np. na 5 jade ponizej 60km/h to na kmputerze pojawiaja sie czasem wyzsze wartosci, musi to byc spowodowane zbyt niskimi obrotami i silnik wtryskuje wiecej paliwa aby sie podniesc.
aczkolwiek jazda w zakresie 1600-2300,2400 obr po miescie u mnie owocuje spalaniem w granicach 8,5l/100km

ogolnie w silnikach vvt-i mozna zaobserowac skok w spalaniu jadac ze stala predkoscia obrtowa 2900 a 3100 obr/min. Przy otwartych dodatkowych klapach silnik ma wiecej powietrza i wtryskuje wiecej paliwa :)

Tytuł:
PostNapisane: 29 cze 2009, o 09:22 
Moderator
Moderator

w moim przypadku powolne rozpedzanie, jazda na biegu bez gazu (z gorki) oscyluje spalaniem w granicach (5,5 litra wg kompa/corolla) i ok 6.5 litra w przypadku ave komvi 4afe (trasa)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 468 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]