TOYOTA AVENSIS FORUM

Forum użytkowników i miłośników samochodu Toyota Avensis

Teraz jest 22 lis 2017, o 20:12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 sty 2013, o 12:38 
Coś wie...
Coś wie...

Marka: Toyota
Model: Avensis T22
Rocznik: 2000
Silnik: 3S-FE
witam,
zmieniłem ostatnio adres zameldowania w związku ze zmianą mieszkania. Wymieniłem już sobie dowód osobisty. Teraz przypomniałem sobie, że trzeba w naszych chorym kraju wymienić jeszcze prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Tylko, że DO wymienili za darmo a za PJ i DR trzeba zapłacić w sumie 150 zł. No i właśnie tak się zastanawiam czy trzeba :-D . Niby nie dużo ale wkurza sam fakt, że trzeba za to płacić. No właśnie i czy faktycznie trzeba... ? Wiem, że są przepisy nakazujące organowi wydającemu zgłosić zmianę danych adresowych w ciągu 30 dni, co wiąże się z płatną wymianą wymienionych dowodów. Tyle, że ani w DR ani w PJ nie jest napisane adres zameldowania tylko dane właściciela pojazdu i adres. Kiedyś na nieaktualnych danych w PJ jeździłem kilka lat i nie było problemu. Bardziej zastawiam się nad DR. Planuję (fajnie by było :-) ) zmianę za jakiś czas wozidła na coś nowszego. Nie chce mi się w związku z tym płacić 80 zł za nowy dowód na chwilę. Tylko czy można sprzedać auto ze starym adresem w DR a nowym w DO? Druga sprawa to OC bo za 2 tygodnie się kończy. Polisa będzie pewnie zawarta na adres, który jest w DR? Czy może być z tym jakiś problem? I na koniec - czy miśki mogą mi zabrać DR i PJ za nieaktualne dane podczas kontroli?
Może ma ktoś jakieś doświadczenia w tej materii :-)

PostNapisane: 4 sty 2013, o 12:49 
Moderator
Moderator

Pochwały: 289
Nadwozie: kombi
Rocznik: 2001
Silnik: 2.0 D4D 1cdftv
Jezeli pod nowym i starym adresem placi sie te same skladki to ubezpieczenie nie bedzie ponosilo w zwiazku z tym strat, pytanie tylko co jest napisane malymi literkami.
Dowod to jasna sprawa, nie paomnij o banku i skarbowce i nie wiem kim jeszcze.
A dowod rejestracyjny to chyba podstawa tego gdzie sie mandaty wysyla, przynajmniej tak w de to robia. pozdr

PostNapisane: 4 sty 2013, o 13:23 
Coś wie...
Coś wie...

he, właśnie wrc widzisz. Skarbówki akurat się w PL cywilizują. Jeśli nie zmienisz nr konta bankowego to nie trzeba biec co US w celu zmiany adresu zameldowania bo po nr PESEL będą mieć i tak aktualny. Dowody wymieniają za darmo. Ale prawko i DR już nie.

PostNapisane: 4 sty 2013, o 13:38 
Coś wie...
Coś wie...

Model: Avensis T27
Rocznik: 2009
Silnik: 3ZR-FAE
ave4ever napisał(a):
witam,
zmieniłem ostatnio adres zameldowania w związku ze zmianą mieszkania. Wymieniłem już sobie dowód osobisty. Teraz przypomniałem sobie, że trzeba w naszych chorym kraju wymienić jeszcze prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Tylko, że DO wymienili za darmo a za PJ i DR trzeba zapłacić w sumie 150 zł. No i właśnie tak się zastanawiam czy trzeba :-D . Niby nie dużo ale wkurza sam fakt, że trzeba za to płacić. No właśnie i czy faktycznie trzeba... ? Wiem, że są przepisy nakazujące organowi wydającemu zgłosić zmianę danych adresowych w ciągu 30 dni, co wiąże się z płatną wymianą wymienionych dowodów. Tyle, że ani w DR ani w PJ nie jest napisane adres zameldowania tylko dane właściciela pojazdu i adres. Kiedyś na nieaktualnych danych w PJ jeździłem kilka lat i nie było problemu. Bardziej zastawiam się nad DR. Planuję (fajnie by było :-) ) zmianę za jakiś czas wozidła na coś nowszego. Nie chce mi się w związku z tym płacić 80 zł za nowy dowód na chwilę. Tylko czy można sprzedać auto ze starym adresem w DR a nowym w DO? Druga sprawa to OC bo za 2 tygodnie się kończy. Polisa będzie pewnie zawarta na adres, który jest w DR? Czy może być z tym jakiś problem? I na koniec - czy miśki mogą mi zabrać DR i PJ za nieaktualne dane podczas kontroli?
Może ma ktoś jakieś doświadczenia w tej materii :-)

Co do dokumentów, to ja wymieniłem wszystkie - wtedy jeszcze za DO musiałem (30 zł) płacić. Masakra, ale na szczęście nie często mi się to zdarza, więc jakoś mój budżet to zniósł.
Ważniejsza (moim zdaniem) kwestia, o której wiele osób zapomina, to aktualizacja adresu u wszystkich usługodawców, z którymi masz podpisaną umowę... Znam wiele przypadków, jak ktoś nie zaktualizował adresu (np.) w telewizji kablowej. Później w systemie tejże firmy pojawił się (błąd?), że obywatel X zalega z opłatami i wysyłają na stary adres powiadomienie, które naturalnie pozostaje bez odzewu. Następnie firma sprzedaje dług firmie windykacyjnej, a ta na drodze sądowej dochodzi swego. Sprawa zakładana jest ze wskazaniem nieaktualnego adresu obywatela X (który posiadała firma), w związku z czym jest on nieświadomy zupełnie prowadzonego postępowania ani nawet wyroku. X dowiaduje się o sprawie, kiedy ma komornika na koncie. Wszystko jest oczywiście legalnie, bo to na obywatelu spoczywa obowiązek aktualizacji adresu, a korespondencja administracyjna (z sądów itp.) jest traktowana jako doręczona po nawet jeśli nie została faktycznie odebrana. Firmy windykacyjne świadomie to wykorzystują i zdobywają aktualny adres pobytu obywatela dopiero po zapadnięciu wyroku, kiedy trzeba go tylko wyegzekwować - to przyspiesza im sprawę.

pozdrawiam

PostNapisane: 4 sty 2013, o 14:28 
Mistrz
Mistrz

Pochwały: 12
Marka: Toyka
Rocznik: 2011
Silnik: 1.8 Premium
Jaki za darmo, za darmo to w ryja nie dają.
Jak kolega dostał DO za "darmo" to zapłacili za to podatnicy, za utrzymanie systemu, personalizację, blankiet, pocztę , dystrybucję itd. to co tu jest za "darmo"?
Do skarbówki :

NIP-3 do nowego US zaznaczając,że nastąpiła zmiana naczelnika urzędu + nowy adres .
Na zgłoszenie każdej zmiany danych wymienionych w NIP-3 ma się 30 dni.
Wymieniaj PR i DR i nie marudź.

PostNapisane: 4 sty 2013, o 15:40 
Coś wie...
Coś wie...

kolego Student22 nie róbmy OT, ale wszystkie dokumenty powinny być w takich przypadkach jak zmiana adresu zamieszkania za darmo. Urzędników tak czy srak i tak utrzymujesz. Albo niech w końcu wywalą wszędzie głupie zapisy odnośnie zameldowania.
Odnośnie US to nie wiem czy wiesz : "Od 1 stycznia 2012 roku osoby objęte rejestrem PESEL, nieprowadzące działalności gospodarczej lub niezarejestrowane, jako podatnicy podatku od towarów i usług mogą zgłosić urzędowi skarbowemu swój aktualny adres zamieszkania składając zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Zgłoszenie ZAP-3 zastąpiło dotychczasowy formularz NIP-3" i dalej " Osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL, nieprowadzące działalności gospodarczej i niezarejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług, nie składają już zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-3. W celu powiadomienia urzędu skarbowego o nowym adresie zamieszkania muszą złożyć zgłoszenie aktualizacyjne na nowym formularzu ZAP-3. Przy czym zawiadomienie urzędu o zmianie adresu zamieszkania powinno nastąpić tylko wtedy, gdy adres zamieszkania jest inny od adresu zameldowania. Natomiast, jeśli nowy adres zamieszkania jest jednocześnie nowym adresem zameldowania, nie ma potrzeby składania zgłoszenia ZAP-3, ponieważ urząd będzie dysponował informacją o zmianie meldunku na podstawie danych przekazanych mu z rejestru PESEL (patrz poniżej: Zmiany w obowiązkach identyfikacyjnych i aktualizacyjnych osób fizycznych). Ja nigdzie nie napisałem, że zmieniam US.

Najważniejsze - nie pytałem o US. Tylko o prawo jazdy i dowód rejestracyjny
"Wymieniaj PR i DR i nie marudź" - dzięki o to mi chodziło :-)

PostNapisane: 4 sty 2013, o 15:47 
Mistrz
Mistrz

Pochwały: 4
Mnie czeka wymiana dowodu rej. ze względu na brak miejsca na wpisy dot. przeglądów. Za przywiązanie do swego auta muszę zapłacić 73,50 pln. Na razie ociągam się.

PostNapisane: 4 sty 2013, o 16:31 
Spamer
Spamer

Pochwały: 123
Marka: Honda
Model: Civic Siwa
Nadwozie: hatchback
Rocznik: 2005
Silnik: 1.4
Jeśli zmiana adresu nastąpiła w obrębie danego powiatu, to w dowodzie rejestracyjnym pojawi się jedynie adnotacja "zmiana adresu". Jeśli dalej - niestety gorzej to wygląda (nowy dowód + nowe tablice).
Nie słyszałem o przypadku, w którym ktokolwiek miałby problem z powodu braku aktualizacji danych w prawku - przekroczeniem trzydziestodniowego terminu na zgłoszenie zmiany. Jeśli ktoś z Szanownych Forumowiczów dysponuje wglądem do przepisów wykonawczych w tym zakresie, proszę je tutaj wstawić.
Co do ubezpieczenia: jeżeli w umowie nie ma cesji, zastawu lub leasingu - powinno być zawarte z wpisanym nowym adresem (jeśli przyznasz się, że zmienił się adres).
Wnioski:
DR: tak,
PJ: niekoniecznie.
PS I nie marudź :cfaniak:.

PostNapisane: 4 sty 2013, o 20:06 
Mistrz
Mistrz

Jak Administracja zmienia Ci adres to dokumenty masz za darmo, jak ty zmieniałeś adres to już twój kłopot aby je wymienić, takie prawo.
Opłaty za DO zasilały w określonym % kasę miejscową danego urzędu/starostwa miasta czy gminy, po wprowadzeniu reformy PO ta kasa się skończyła więc nie jest tak do końca, że i tak ich utrzymujemy choć kasa za PJ i DR dalej idzie na starostwo.

PostNapisane: 5 sty 2013, o 13:08 
Coś wie...
Coś wie...

TomDexter napisał(a):
Jeśli zmiana adresu nastąpiła w obrębie danego powiatu, to w dowodzie rejestracyjnym pojawi się jedynie adnotacja "zmiana adresu". Jeśli dalej - niestety gorzej to wygląda (nowy dowód + nowe tablice).

?? chyba nie ma to znaczenia. Tak czy tak potrzebny niestety nowy dowód z nową opłatą.
W ubezpieczalni powiedzieli, że polisa OC będzie wystawiona z adresem takim jak jest w dowodzie. I że nie ma to znaczenia. Ciekawe czy byłby jakiś problem przy sprzedaży auta. To znaczy problem mógłby raczej mieć chyba nowy kupiec tylko jak mniemam, chociaż podobno można napisać oświadczenie wyjaśniające niezgodność adresów.

PostNapisane: 5 sty 2013, o 19:46 
Coś wie...
Coś wie...

Marka: toyota
Model: T25
Rocznik: 2007
Silnik: 1.8 benzyna
ja się przemeldowywałem dowód i prawko mam na inny adres a dowód rejestracyjny na nowy na podstawie papierka z wydziału meldunkowego, nikt na to nie patrzy. jak zmieniłeś dowód a prawko i dowód rejestracyjny masz na ten sam adres to po prostu nie woź dowodu osobistego przecież nie musisz.

PostNapisane: 6 sty 2013, o 18:41 
Guru
Guru

Pochwały: 67
Model: Avensis T27 FL Wagon
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0 benzyna
ave4ever napisał(a):
Ciekawe czy byłby jakiś problem przy sprzedaży auta.

Ja miałem. W 2011 oddawałem w rozliczeniu auto dealerowi, czyli formalnie je temu dealerowi sprzedawałem. Auto było zarejestrowane na poprzedni adres żony. Dostaliśmy do wyboru dwie opcje:
1) podpisujemy umowę, na której widnieje stary adres żony (czyli poświadczamy nieprawdę),
2) przed sprzedażą auta przerejestrowujemy je.

Fiat 126p FL 0,65 (24 KM), Polonez 1,6 GLE (87 KM), Fiat Marea Weekend 1,6 SX (103 KM), Opel Astra I 1,4 (60 KM), Ford Mondeo Mk II 2,0 (132 KM), Volvo V70 2,5T 4x4 (250 KM), Ford Mondeo Mk III 2,0 (145 KM), Ford Mondeo Mk III (FL) 3,0 ST (226 KM), Nissan Almera 1,5 (97 KM), Suzuki Vitara 4x4 1,6 (97 KM), Ford Mondeo Mk IV 2,5 (220 KM), Kia Soul 1,6 (124 KM)

PostNapisane: 6 sty 2013, o 22:38 
Mistrz
Mistrz

Dowód musisz mieć przy sobie zawsze.

PostNapisane: 6 sty 2013, o 22:41 
Guru
Guru

Student22 napisał(a):
Dowód musisz mieć przy sobie zawsze.

Nie ma takiego obowiązku.

Fiat 126p FL 0,65 (24 KM), Polonez 1,6 GLE (87 KM), Fiat Marea Weekend 1,6 SX (103 KM), Opel Astra I 1,4 (60 KM), Ford Mondeo Mk II 2,0 (132 KM), Volvo V70 2,5T 4x4 (250 KM), Ford Mondeo Mk III 2,0 (145 KM), Ford Mondeo Mk III (FL) 3,0 ST (226 KM), Nissan Almera 1,5 (97 KM), Suzuki Vitara 4x4 1,6 (97 KM), Ford Mondeo Mk IV 2,5 (220 KM), Kia Soul 1,6 (124 KM)

PostNapisane: 6 sty 2013, o 22:47 
Coś wie...
Coś wie...

Marka: toyota
Model: T25
Rocznik: 2007
Silnik: 1.8 benzyna
jeszcze trochę i adresów zameldowania nie będzie w dowodach, przecież ile ludzi mieszka na wynajmie i mają tam tylko meldunek czasowy. co tam meldunek moja żona od ośmiu lat jeździ z prawkiem na panieńskie nazwisko i nigdy nie miała problemu

PostNapisane: 6 sty 2013, o 22:50 
Guru
Guru

werdoo napisał(a):
jeszcze trochę i adresów zameldowania nie będzie w dowodach

Konkretnie od 1 stycznia 2015 roku.

PostNapisane: 6 sty 2013, o 23:18 
Coś wie...
Coś wie...

adres powinien też zniknąć z prawa jazdy.
Co do sprzedaży, gdzieś czytałem w necie, że ktoś napisał oświadczenie przy sprzedaży dla kupującego z jakiego powodu są różne adresy w dokumentach i to wystarczyło. Ale jak znam życie, co miejscowość i urząd to różne zwyczaje.

PostNapisane: 7 sty 2013, o 13:26 
Mistrz
Mistrz

Jak to nie ma , każdy obywatel RP musi potwierdzić swoją tożsamość podczas kontroli przez organy państwowe do tego dedykowane np,. Policję, SG, CBA, ABW, BOR oraz podczas np. kontroli drogowej, PJ tego nie potwierdza bo nie jest dokumentem tożsamości.

Konkretnie od 1 stycznia 2015 roku. - czy mamy to potwierdzone
bo na stronach ministerstwa jest:
W dniu 24 września 2010 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił nową ustawę o ewidencji ludności, opublikowaną w Dz.U. Nr 217, poz. 1427 z późn. zm., która wejdzie w życie zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2012 poz. 1407) - 1 stycznia 2015r.

Ustawa przewiduje zniesienie obowiązku meldunkowego z dniem 1 stycznia 2016 r.”

PostNapisane: 7 sty 2013, o 13:29 
Spamer
Spamer

Pochwały: 826
Model: T25FL
Nadwozie: kombi
Rocznik: 2006
Silnik: D4D2T-ADFTV
Nie pamiętam od kiedy, ale od iluś już lat nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu osobistego.
W związku tym podczas kontroli drogowej wystarczy posiadać przy sobie dowód rejestracyjny, opłacone OC i prawo jazdy, nic więcej.

Warto nosić dowód osobisty przy sobie, aby w razie kontroli i potrzeby zweryfikowania swojej tożsamości nie narażać siebie na niepotrzebne wizyty w komisariacie policji celem wyjaśnienia.

Można mieć przy sobie dowód osobisty podczas kontroli drogowej, ale oświadczyć policjantowi, że go nie mamy przy sobie i pokazać tylko dowód rejestracyjny, opłacone OC i prawo jazdy. W razie potrzeby zawsze możemy sobie przypomnieć, że jednak mamy przy sobie ten dowód.

PostNapisane: 7 sty 2013, o 13:39 
Mistrz
Mistrz

Pochwały: 4
piokli napisał(a):
Nie pamiętam od kiedy, ale od iluś już lat nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu osobistego.

Od zakończenia stanu wojennego.

PostNapisane: 7 sty 2013, o 17:00 
Guru
Guru

Student22 napisał(a):
Jak to nie ma , każdy obywatel RP musi potwierdzić swoją tożsamość podczas kontroli przez organy państwowe do tego dedykowane np,. Policję, SG, CBA, ABW, BOR oraz podczas np. kontroli drogowej, PJ tego nie potwierdza bo nie jest dokumentem tożsamości.

Ano nie ma. I już. Żaden policjant ani inny funkcjonariusz nie ma prawa bez powodu (czyli tylko dlatego, że akurat wpadł na taki pomysł) sprawdzać czy potwierdzać Twojej/mojej/czyjejkolwiek tożsamości. Nie pamiętam co prawda czy od końca stanu wojennego (wydaje mi się, że było to później), ale już od dawna możesz sobie chodzić bez dowodu gdzie tylko zechcesz. Jeszcze niedawno był (i być może wciąż jest - tego nie wiem) obowiązek posiadania dowodu przy sobie w strefie nadgranicznej.

Student22 napisał(a):
Konkretnie od 1 stycznia 2015 roku. - czy mamy to potwierdzone
bo na stronach ministerstwa jest:
W dniu 24 września 2010 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił nową ustawę o ewidencji ludności, opublikowaną w Dz.U. Nr 217, poz. 1427 z późn. zm., która wejdzie w życie zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2012 poz. 1407) - 1 stycznia 2015r.
Ustawa przewiduje zniesienie obowiązku meldunkowego z dniem 1 stycznia 2016 r.”

Mamy potwierdzone. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2015 roku. W tekście ustawy nie ma słowa o tym, że w dowodzie ma być zamieszczony adres zameldowania. Czym innym jest obowiązek meldunkowy. On może sobie istnieć (więc będziesz miał obowiązek się zameldować), ale nie będzie to wpisywane do dowodu.
Oto przepis, który ustanawia, co będzie zamieszczane w dowodach osobistych:
Art. 12. W dowodzie osobistym zamieszcza się:
1) dane dotyczące osoby:
a) nazwisko,
b) imię (imiona),
c) nazwisko rodowe,
d) imiona rodziców,
e) datę i miejsce urodzenia,
f) płeć,
g) wizerunek twarzy,
h) numer PESEL,
i) obywatelstwo;
2) dane dotyczące dowodu osobistego:
a) serię i numer dowodu osobistego,
b) datę wydania,
c) datę ważności,
d) oznaczenie organu wydającego dowód osobisty.

By the way - dowodów osobistych dotyczy ustawa o dowodach osobistych uchwalona w dniu 6 sierpnia 2010 r. Według pierwotnego tekstu miała wejść w życie 1 lipca 2011 r.

PostNapisane: 7 sty 2013, o 17:49 
Spamer
Spamer

piokli napisał(a):
podczas kontroli drogowej wystarczy posiadać przy sobie dowód rejestracyjny, opłacone OC i prawo jazdy, nic więcej.

A dokładniej wymagane jest potwierdzenie zawarcia umowy OC. Czy składka jest opłacona - kontrolującemu nic do tego.
ave4ever napisał(a):
TomDexter napisał(a):

?? chyba nie ma to znaczenia. Tak czy tak potrzebny niestety nowy dowód z nową opłatą.
W ubezpieczalni powiedzieli, że polisa OC będzie wystawiona z adresem takim jak jest w dowodzie. I że nie ma to znaczenia.

Obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego pojawia się jedynie w momencie konieczności wymiany tablic.
OC zdecydowanie powinno być taryfikowane według nowego adresu właściciela.

OT: (BTW) Barbapapa: proszę, pisz po polsku :-) .

PostNapisane: 7 sty 2013, o 19:28 
Guru
Guru

TomDexter napisał(a):
OT: (BTW) Barbapapa: proszę, pisz po polsku :-) .

Tom, co mam poprawić/wytłumaczyć?

PostNapisane: 8 sty 2013, o 00:29 
Spamer
Spamer

Nic poprawić/wytłumaczyć - przywołane przez Ciebie fragmenty nie pozostawiają wątpliwości (jak to zazwyczaj bywa).
Zobaczyłem jednak "by the way" i przeraziłem się, że pójdziesz o krok dalej i zaczniesz pisać same spółgłoski (jak obecna szanowna młodzież w esemesach) - a wtedy biada nam, biada :-D .

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]