TOYOTA AVENSIS FORUM

Forum użytkowników i miłośników samochodu Toyota Avensis

Teraz jest 10 gru 2018, o 12:22

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 lut 2018, o 20:06 
Nowicjusz
Nowicjusz

Marka: Toyota
Model: Avensis
Nadwozie: kombi
Rocznik: 2008
Silnik: 2.0 dizel
Witajcie

To nie jest prośba o pomoc tylko informacja jak ja sobie z tym problemem poradziłem!

Toyota Avensis T25 2008 combi
Dodatkowy trzeci stop wymiana

Na przeglądzie zauważono że nie świeci mi 3ci stop. Bezpiecznik jest jeden nr 22 15A pod kierownicą i odpowiada za wszystkie 3 światła stop, więc to nie to.

Zadzwoniłem do mechanika ile kosztuje wymiana żarówki w trzecim stopie, powiedział 600 zł bo to nie żarówka tylko LED i do tego wymieniany w całości.

Kazał sprawdzić na Allegro czy nie ma używanego. Był 150 zł.

Miałem go kupić, ale ostatnio w firmie robili LEDowe podświetlenia, zobaczyłem że to bardzo prosta sprawa i standardowe LEDy są na napięcie stałe 12V, tak jak daje akumulator.

Postanowiłem sprawdzić czy uda się podmienić oryginalne LEDy na zwykłą taśmę LED którą dysponowałem. Mimo że trochę się obawiałem że uszkodzę komputer lub jakiś czujnik.

W opisany poniżej sposób, udało mi się zaoszczędzić 600 zł.

1. Trzecie światło stop jest niestety w spojlerze, trzeba go najpierw odkręcić.
Na wew. Stronie klapy bagażnika pod spojlerem są 4 nakrętki za plastikowymi zaślepkami.(zdjęcie 1 i 2)
Obrazek
Obrazek
Wyjmujemy zaślepki podważając śrubokrętem i kluczem 10 nasadkową odkręcamy śruby.

2. Są jeszcze dwie śruby. Ale pod środkową plastikową osłoną wnętrza klapy.
Żeby zdjąć osłonę trzeba wsunąć palce od spodu pomiędzy klapę a osłonę i BARDZO mocno pociągnąć do dołu [na zdjęciu 3 zaznaczyłem w którą stronę].
Obrazek

Wypina się z takim hukiem jak by właśnie cała osłona pękła. {zdjęcie 4, tak wyglądają samo zatrzaski osłony jest ich 4szt.}
Obrazek

3. Po zdjęciu osłony widzimy jeszcze dwie nakrętki mocujące spojler, prawa jest przy przewodzie od spryskiwacza {Zdjęcie 5}
Obrazek

a lewa w okrągłym otworze. Klucz 10 nasadkowy i odkręcamy.

4. Rozłączamy kostki stykowe od zasilania LEDa [Środkowy prawie prostokątny otwór z przewodami w plastikowym pancerzu zdjęcie 5 zielony prostokąt]. Kostki mają zatrzask, z jednej strony trzeba nacisnąć i pociągnąć żeby je rozłączyć.

5. Spojler mamy odkręcony, przewód zasilający rozłączony. W tym momencie chciałem zdjąć cały spojler, ale dalej jakoś dziwnie się trzymał. Okazało się że jest przyklejony do klapy od strony dachu samochodu!!! Trochę pokręciłem spojlerem i oderwałem spojler od klapy.

6. Spojler położyłem do góry nogami na kocu żeby nie porysować lakieru. Światło LED jest przykręcone na dwie śruby [śrubokręt krzyżak] po obu końcach. Odkręcamy je, wyjmujemy całą oprawę LED i wkręcamy śruby w ich miejsca żeby nie zginęły {ruchome nakrętki mocowane w plastiku}. Niestety nie zrobiłem zdjęcia.

7. Obudowa jest sklejona i nie ma możliwości jej otworzyć, bez uszkodzenia [Zdjęcie 6].
Obrazek

Więc postanowiłem rozciąć Dremelem [zdjęcie 7].
Obrazek

Rozciąłem od góry obudowę tak jak na zdjęciu 8
Obrazek

plastik jest trochę grubszy w dwóch miejscach, trzeba było naciąć głębiej. Podważyłem śrubokrętem płaskim i zdjąłem wycięty fragment obudowy [zdjęcie 9].
Obrazek

8. W środku jest plastikowa podłużna soczewka z 4 diodami [zdjęcie 11 i 12].
Obrazek
Obrazek

Plastik soczewki jest na obu końcach przytwierdzony do obudowy. Przeciąłem/ złamałem cążkami bocznymi plastik soczewki [żółte strzałki] przy obu końcach i używając siły wyciągnąłem całą soczewkę z diodami na zewnątrz, ale tak że pozostała w jednym kawałku UWAGA nie rozerwać przewodu zasilającego. Od przodu soczewka ma takie skosy oporowe które stabilizują ją w oprawie.

9. Od soczewki [przezroczysty plastik] oderwałem LEDy i metalowe ich zasilanie. A przewody zasilające obciąłem przy samym LEDzie.

10. Zmierzyłem, że 24 cm mogę wkleić taśmy z LEDami. Niestety miałem taśmę z LEDami które można docinać tylko po 3 diody i musiałem dociąć 25cm żeby były 3 pełne diody.
Taśma LEDowa 15 W na metr.[Potem okazała się za mocna]

11. Przewód zasilający przełożyłem przez otwór w oprawie tak jak był wcześniej, końcówki przewodu przylutowałem do taśmy LED. [czerwony do plusa/ czarny do minusa] [Zdjęcie 13]
Obrazek

Oryginalny przewód jest trochę za krótki, ale go nie przedłużałem.

12. Podłączyłem na próbę czy działa, nacisnąłem + zablokowałem hamulec i poszedłem sprawdzić [zdjęcie 14]
Obrazek

Działa!

13. Niestety LEDy były za mocne i cała lampa dawała kolor różowy nie czerwony[Zdjęcie 15].
Obrazek

W domu znalazłem plastikową czerwoną przezroczystą teczkę na dokumenty, dociekłem pasek ok. 1,5cm na 24 cm [Zdjęcie 16].
Obrazek

Docięty pasek włożyłem pomiędzy oprawę a LEDy. Znowu podłączyłem, kolor idealny czerwony [zdjęcie 17] .
Obrazek

14. LEDy były na taśmie samoprzylepnej, oderwałem papierek i przykleiłem do tyłu obudowy upychając 25cm w 24cm obudowie. Niestety docięty plastikowy pasek ruszał się w obudowie, żeby go zablokować przed przemieszczanie, włożyłem pomiędzy przyklejoną taśmę z LEDami starą soczewkę z oryginalnego LEDa która zablokowała plastikowy pasek. [zdjęcie 18]
Obrazek

15. Wycięty fragment obudowy włożyłem na swoje miejsce [zdjęcie 19]
Obrazek

i przykleiłem go klejem na gorąco. Poczekałem aż klej się utwardzi. Na zdjęciu wyszło niechlujnie ale w rzeczywistości nie wyglądało tak źle. [Zdjęcie 20]
Obrazek

16. Skręciłem światło z spojlerem. Użyłem sylikonu dekarskiego [nie ma octu który niszczy lakier] żeby skleić spoiler z klapą, przykręciłem 6 nakrętek, podłączyłem kostki zasilające. Zatrzasnąłem wew. Plastikową maskownice.

I gotowe [Zdjęcie 21]
Obrazek

DZIAŁA!

Całkowity czas pracy 2,5 godz. [A nie znam się zupełnie na samochodach]

Samochód nie pokazuje żadnego błędu w widoczny sposób.

Najtrudniejsze było zdobyć się na odwagę żeby spróbować.

Koszty: brak

Potrzeba narzędzi: śrubokręt płaski i duży krzyżakowy, klucz nasadkowy 10mm. Dremel i pistolet do kleju na gorąco oraz lutownica, wyciskarka do silkonu.

Materiał [cały miałem]: 25 cm taśmy LED, cyna, klej na gorąco, czerwona teczka na dokumenty [ahaha] i silikon dekarski.
W oryginalnym świetle były 4 diody a na obudowie było wytłoczone 55 Wat, ja włożyłem niestety 15 diod, o mocy całkowitej ok. 4 W i były za mocne.

Może się to komuś przyda.
Pozdrawiam Łukasz

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]