TOYOTA AVENSIS FORUM

Forum użytkowników i miłośników samochodu Toyota Avensis

Teraz jest 27 mar 2017, o 20:20

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 sty 2017, o 08:45 
Stara się...
Stara się...

Marka: Toyota
Model: Avensis T22FL
Rocznik: 2002
Silnik: 1ZZ-FE
Witajcie,

wczoraj jechałem autem i wszystko było OK, ręczny działał jak należy, dziś rano, po zaciągnięciu go usłyszałęm trzask i dzwignia chodzi dużo lżej - pomyślałem 'linka się zerwała'... no to nie tragedia, ale okazało się, że auto ma cały czas zablokowane koło :bojesie:
(auto w nocy stało na biegu, nie na ręcznym, a u nas było -15 stopni C).

I teraz pytanie - jak najprościej i najbezpieczniej 'odciągnąc' klocki od tarczy, żeby puściły, żeby móc dojechać do garażu/mechanika żeby toto wymienić? Podejrzewam, że strzeliło w miejscu gdzie pancerz jest przetarty, tam pewno rdza zeżarła linkę... ale czemu zostało zablokowane? Powinno chyba odbić?

Pozdrawiam,
Janusz

PostNapisane: 10 sty 2017, o 09:15 
Coś wie...
Coś wie...

Pochwały: 8
Model: Avensis T25/T27
Rocznik: 2003
Silnik: 1.8 benzyna
Zobacz, czy masz możliwość odpięcia linki przy tarczy hamulcowej. Ja osobiście użył bym (jeżeli jest taka możliwość) dmuchawy elektrycznej i podgrzał przy klockach, może być opalarka czy suszarka do włosów.

PostNapisane: 10 sty 2017, o 23:47 
Stara się...
Stara się...

Auto stalo bez ręcznego - klocki nie trzymały, ręczny został zaciągnięty, strzeliła linka i klocki nie odpuściły tarczy.
Prawdopodobnie rdza nie puszcza linki w pancerzu, albo coś gdzieś się zablokowało.

Chcialbym sprobowac pomóc klockom rozsunąć się - jak to zrobić, żeby nic nie uszkodzić?

PostNapisane: 11 sty 2017, o 09:18 
Zaawansowany
Zaawansowany

Pochwały: 27
Marka: TOYOTA
Model: Avensis T27
Nadwozie: kombi
Rocznik: 2011
Silnik: D4D 126KM
no cóż, wczołgaj sie w okolice koła wyposażony w solidny wkrętak i odciągnij dźwignię od linki ręcznego do pozycji wyjściowej. Możesz też to oczywiście zrobić na zdjętym kole jeśli chce Ci się na mrozie.

PostNapisane: 11 sty 2017, o 20:58 
Mistrz
Mistrz

Pochwały: 75
Model: Avensis T22
Silnik: Kierownica z lewej
Przez uszkodzone gumki (znajdują się w miejscu gdzie linka wchodzi w pancerz) dostała się woda i zamarzła. Przerabiałem ten temat zimą przy dużym mrozie. Jak masz tarcze to wystarczy wyciągnąć zawleczkę i wyjąć sworzeń mocujący linkę do dźwigni przy zacisku hamulcowym i klocki powinny się cofnąć.

PostNapisane: 11 sty 2017, o 22:07 
Spamer
Spamer

Pochwały: 785
Model: T25
Nadwozie: kombi
Rocznik: 2006
Silnik: D4D
Jeżeli z tyłu są tarcze to tłoczki są wkręcane i samo zwolnienie linki nie odpuści zaciśniętego zacisku. Trzeba pokręcić tłoczkiem za ramię, za które ciągnęła linka, tylko w odwrotną stronę.

Wykręć odrobinę tłoczek ramieniem od linki i puknij młotkiem przez solidny wkrętek w klocek, aby cofnął się odrobinę.

W tych zaciskach zacisk lubi korodować i zakleszczać klocek (czyściłem co 2 lata). Jak go zruszysz, trzeba zacisk zdjąć, wyczyścić blaszki prowadzące klocek i pod blaszkami.

PostNapisane: 12 sty 2017, o 00:26 
Mistrz
Mistrz

Pochwały: 35
Model: Camry x2
Rocznik: 1992
Silnik: 5S-FE x2
MANIEK70 napisał(a):
Przez uszkodzone gumki (znajdują się w miejscu gdzie linka wchodzi w pancerz) dostała się woda i zamarzła. Przerabiałem ten temat zimą przy dużym mrozie. Jak masz tarcze to wystarczy wyciągnąć zawleczkę i wyjąć sworzeń mocujący linkę do dźwigni przy zacisku hamulcowym i klocki powinny się cofnąć.

Zrobiłbym to samo, albo obciąłbym linkę przy zacisku i sprężyna odblokuje zacisk.

PostNapisane: 12 sty 2017, o 01:03 
Coś wie...
Coś wie...

Pochwały: 6
Marka: toyota
Model: Avensis T25
Rocznik: 2004
Silnik: 1 CDFTV
Miałem ten sam lub podobny przypadek w swojej poprzedniej Avce T22. A mój problem opisałem tu

viewtopic.php?f=59&t=15860

Kosztowało mnie to ok 550 zl razem z lawetą :jacipokaze:

Spróbuj może stuknąć młotkiem w bęben. Może odbije ten ręczny. I zrób ręczny jak najszybciej nie odkładaj tego żebyś nie doświadczył tego co ja :bojesie:

PostNapisane: 30 sty 2017, o 10:04 
Stara się...
Stara się...

Okazało się, że... linka nie pękła, zapiekła się rdzą w pancerzu... po rozwarciu klocków - koło dało się ruszać, ale po kolejnym zaciągnięciu ręcznego i spuszczeniu go - znów koło było zablokowane...
Po prostu tarcie linki w pancerzu jest większe niż siła sprężyny odciągającej... Prawdopodobnie wpuszczając trochę WD40 albo nafty w miejsce odsłonięcia pancerza udrożniłbym chwilowo ten ręczny...

Wystarczyło faktycznie wysunąć zawleczkę i trzpień z linki przy kole, rozsunąć klocki i można jechać do mechanika :)

TIP: po tej akcji ręczny przestaje działać całkowicie (nie ma oporu na dzwigni).
TIP2: jakby pękła linka, też ręczny by przestał działać, czyli jeśli działa (jest jakiś opór przy próbie zaciągnięcia), to znaczy, że jednak coś innego strzeliło, a nie linka :)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]