TOYOTA AVENSIS FORUM

Forum użytkowników i miłośników samochodu Toyota Avensis

Teraz jest 26 kwi 2018, o 21:23

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 maja 2012, o 22:17 
Nowicjusz
Nowicjusz

Marka: Toyota
Model: Avensis T27
Rocznik: 2009
Silnik: 1ZR-FAE
[T27, silnik 1,6 benz., skrzynia manual 6-biegowa]
Po 2 latach i 26 tys. przebiegu zaczyna być słyszalny gwizd w skrzyni, przy delikatnym dodawaniu gazu, na wszystkich wyższych biegach przy predkości ok. 70-80km/h. Jest wyraźnie głośniej niż było na początku, zwłaszcza na gładkim asfalcie i przy wy łączonym radiu. Wciśnięcie sprzegła - wszystko ustaje. W serwisie udają że nic nie słyszą i radzą czekać na koniec gwarancji.
Czy ktoś miał taki przypadek i najważniejsze czy zdąży toto się pogłębić a najlepiej rozlecieć do końca gwarancji? Co robić?

PostNapisane: 12 maja 2012, o 10:41 
Zaawansowany
Zaawansowany

Pochwały: 22
Marka: AUDI
Model: A8 D2
Rocznik: 2000
Silnik: 4,2 QUATTRO
bardzo duzo przypadków,to nie wina łożysk,przerabiałem kilka razy,w serwisach mogą nawet nie wiedzieć co zrobić ,pozdrawiam

PostNapisane: 14 maja 2012, o 19:53 
Nowicjusz
Nowicjusz

Też wydaje mi się, że to nie łożysko, raczej bym obstawiał wieniec zębaty - chyba na przekładni głównej. Gdyby to było łożysko to by wyło nawet po puszczeniu gazu, a u mnie wyje tylko gdy lekko przyspieszam - jakby na jednej stronie zazębienia. Czy dobrze główkuję?
Napisz proszę kolego co robić i czy to poważna sprawa, czy przejdzie zanim się przyzwyczaję albo czy się będzie pogłębiać i w koncu nastąpi awaria - oby nie po gwarancji, bo zostało mi 8 mies.
Pozdrawiam

PostNapisane: 14 maja 2012, o 20:19 
Zaawansowany
Zaawansowany

Pochwały: 3
Model: T27
Silnik: 2.2 + BOX
jan_inżynier napisał(a):
Też wydaje mi się, że to nie łożysko, raczej bym obstawiał wieniec zębaty - chyba na przekładni głównej. Gdyby to było łożysko to by wyło nawet po puszczeniu gazu, a u mnie wyje tylko gdy lekko przyspieszam - jakby na jednej stronie zazębienia. Czy dobrze główkuję?
Napisz proszę kolego co robić i czy to poważna sprawa, czy przejdzie zanim się przyzwyczaję albo czy się będzie pogłębiać i w koncu nastąpi awaria - oby nie po gwarancji, bo zostało mi 8 mies.
Pozdrawiam

Takie wycie to u siebie slysze przy przyspieszaniu gdzies w zakresie ok 1700 obrotow.
Przewaznie na 3 i 4 biegu. O cos takiego ci chodzi?
Wydaje mi sie, ze kiedys tego nie bylo.
Zreszta na zlocie ludzi podpytam ;-)

PostNapisane: 16 maja 2012, o 17:52 
Coś wie...
Coś wie...

Marka: TOYOTA
Model: AVENSIS T27
Silnik: 1,8 BENZ
Mam to samo (1.8 benzyna,manual) "gwizd" zaczyna być słyszalny od 50km/h,najgłośniej jest między 80-90km/h Najgorsze jest to,że jest coraz bardziej słyszalny.Nawet przy włączonym radiu.Przebieg mojego autka to około 42tys.km.Gwarancja kończy mi się pod koniec czerwca.Byłem z tym w serwisie i przejechałem się razem z kierownikiem warsztatu i stwierdził,że to może być właśnie skrzynia biegów.Wzięli toyotę na podnośnik i spisali jakieś numery(skrzyni biegów ?) żeby o problemie poinformować centralę.Mieli do mnie oddzwonić co z problemem ale jakoś do tej pory nie doczekałem się telefony,a minął miesiąc.Mam nadzieję,że to nie jest jakiś zamierzony zabieg i czekają do końca gwarancji?W przyszłym tyg.chyba się do nich wybiorę bo nie zamierzam ze swoich pieniędzy płacić za naprawę lub wymianę skrzyni biegów.Najlepiej będzie jak wszyscy którzy mają ten sam problem zgłoszą się do serwisu i wtedy centrala coś zadziała.

PostNapisane: 16 maja 2012, o 17:59 
Zaawansowany
Zaawansowany

wawa69 napisał(a):
Mam to samo (1.8 benzyna,manual) "gwizd" zaczyna być słyszalny od 50km/h,najgłośniej jest między 80-90km/h Najgorsze jest to,że jest coraz bardziej słyszalny.Nawet przy włączonym radiu.Przebieg mojego autka to około 42tys.km.Gwarancja kończy mi się pod koniec czerwca.Byłem z tym w serwisie i przejechałem się razem z kierownikiem warsztatu i stwierdził,że to może być właśnie skrzynia biegów.Wzięli toyotę na podnośnik i spisali jakieś numery(skrzyni biegów ?) żeby o problemie poinformować centralę.Mieli do mnie oddzwonić co z problemem ale jakoś do tej pory nie doczekałem się telefony,a minął miesiąc.Mam nadzieję,że to nie jest jakiś zamierzony zabieg i czekają do końca gwarancji?W przyszłym tyg.chyba się do nich wybiorę bo nie zamierzam ze swoich pieniędzy płacić za naprawę lub wymianę skrzyni biegów.Najlepiej będzie jak wszyscy którzy mają ten sam problem zgłoszą się do serwisu i wtedy centrala coś zadziała.

Ktos zauwazyl u siebie cos podobnego?

PostNapisane: 16 maja 2012, o 18:25 
Mistrz
Mistrz

Pochwały: 10
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0 Valvematic
U mnie narazie chyba (chyba bo żona więcej jeździ avką niż ja) nic takiego nie występuje... odpukać, ale w poprzednim aurisie miałem coś podobnego. Tzn. było to słyszalne od około 80-110km/h, było to takie bardziej jednostajne wycie niż gwizd i tylko na 5 i 6 biegu. Nie zdążyłem nic z tym zrobić bo aurisa zostawiłem w rozliczeniu za Avkę :-). Auris 1,4 D4D, przebieg nie duży bo ok. 16000km.
Swoją drogą muszę się przysłuchać, czy wszystko jest w porządku.

Obrazek

PostNapisane: 16 maja 2012, o 20:49 
Coś wie...
Coś wie...

Na początku nie zawracałem sobie tym głowy,myślałem,że z czasem silnik po prostu trochę inaczej pracuje.Zauważyłem to jakieś pół roku temu jadąc po dobrej jakości drodze przy prędkości około 90km/h.Na wertepach i przy włączonym radiu ten dźwięk nie był nawet słyszalny.Ale od tamtej pory słychać go już dość znacznie.Teraz ten "świst" jest już słyszalny od 50km/h aż do 120km/h.Powyżej tej prędkości zagłusza go już prawdopodobnie praca silnika.Zresztą to samo stwierdził gość z salonu.Każde wciśnięcie sprzęgła i zdjęcie nogi z gazu przerywa ten dźwięk.Bez znaczenia na jakim biegu jest samochód.Myślę,że to nie dotyczy wszystkich Toyot tylko tych z konkretną skrzynią biegów.Nie mam pojęcia gdzie produkują skrzynie biegów do naszych samochodów ale wygląda na to,że pewna seria tych skrzyń lub jakiś ich element są skopane.Jak widać dotyczy to również silników 1.6 jak i 1.8.Oczywiście jeżeli to wina skrzyni biegów. :niewiem:

PostNapisane: 16 maja 2012, o 21:47 
Nowicjusz
Nowicjusz

Dokładnie mam takie objawy jak wawa69. 6-biegowe skrzynie do Avensisa chyba produkujemy w Wałbrzychu. Może ktoś stamtąd spróbuje wyjaśnić sprawę.

PostNapisane: 20 maja 2012, o 22:47 
Stara się...
Stara się...

U mnie "gwizd" slychac na 1-szym biegu po wcisnieciu sprzegla. Jedynka, ruszanie z miejsca, sprzeglo (zeby wlaczyc 2 bieg) i slychac gwizd (przy predkosci 30km/h i mniej). Na innych biegach tego zjawiska nie ma. Tylko 1 bieg.

PostNapisane: 20 maja 2012, o 23:02 
Zaawansowany
Zaawansowany

j123 napisał(a):
U mnie "gwizd" slychac na 1-szym biegu po wcisnieciu sprzegla. Jedynka, ruszanie z miejsca, sprzeglo (zeby wlaczyc 2 bieg) i slychac gwizd (przy predkosci 30km/h i mniej). Na innych biegach tego zjawiska nie ma. Tylko 1 bieg.

No ja ten gwizd najbardziej slysze do 2000 tys obrotow 3 czy 4 bieg.
Na przegladzie to musze zglosic.

PostNapisane: 29 maja 2012, o 16:51 
Coś wie...
Coś wie...

Byłem dziś w ASO w tej sprawie i już podobno wiedzą o co chodzi.Serwisant nawet mi tłumaczył o co chodzi ale niestety nie zapamiętałem.Jutro mam dzwonić żeby się umówić na naprawę.Coś mam wrażenie,że więcej osób zgłaszało ten problem.

PostNapisane: 31 lip 2012, o 10:06 
Zaawansowany
Zaawansowany

wawa69 napisał(a):
Byłem dziś w ASO w tej sprawie i już podobno wiedzą o co chodzi.Serwisant nawet mi tłumaczył o co chodzi ale niestety nie zapamiętałem.Jutro mam dzwonić żeby się umówić na naprawę.Coś mam wrażenie,że więcej osób zgłaszało ten problem.

I co powiedzieli w ASO? Bo ja wczoraj byłem i zgłaszałem.

PostNapisane: 1 sie 2012, o 09:52 
Coś wie...
Coś wie...

Już po naprawie.Auto było w serwisie około 3tyg.(brakowało części) otrzymałem samochód zastępczy(nowy Yaris) który miałem okazję przetestować.W związku z tym,że nie znam się na mechanice napiszę co zostało napisane w protokole naprawy gwarancyjnej.
Wyszczególnienie operacji: 336621 (obudowa machanizmu różnicowego)
I do tego było wyszczególnienie użytych materiałów,a więc:olej przekładniowy LV75W-GL4 (2,5l+,05l),wałek shaft,łożysko bearing(tapered rol) X 3szt,uszczelniacz półosi prawej,uszczelniacz seal(type t oil),uszczelniacz półosi lewej,mechanizm różnicowy,łożysko bearing(tapered),masa uszczelniająca-czerwona,siłownik sprzęgła,płytka regulacyjna shim X 2szt,nakrętka półosi X 2szt.
Może ktoś kto się bardziej zna będzie wiedział co to była za usterka i co dokładnie było robione.Co najważniejsze samochód chodzi jak nowy.Mam nadzieję,że ten feler został wyeliminowany definitywnie ,a nie na jakiś czas.

PostNapisane: 1 sie 2012, o 09:58 
Mistrz
Mistrz

Pochwały: 13
Marka: Hyundai
Model: i45
Rocznik: 2013
Silnik: 2.4 GDI
wawa69 napisał(a):
Już po naprawie.Auto było w serwisie około 3tyg.(brakowało części) otrzymałem samochód zastępczy(nowy Yaris) który miałem okazję przetestować.W związku z tym,że nie znam się na mechanice napiszę co zostało napisane w protokole naprawy gwarancyjnej.
I do tego było wyszczególnienie użytych materiałów,a więc:olej przekładniowy LV75W-GL4 (2,5l+,05l),wałek shaft,łożysko bearing(tapered rol) X 3szt,uszczelniacz półosi prawej,uszczelniacz seal(type t oil),uszczelniacz półosi lewej,mechanizm różnicowy,łożysko bearing(tapered),masa uszczelniająca-czerwona,siłownik sprzęgła,płytka regulacyjna shim X 2szt,nakrętka półosi X 2szt.
Może ktoś kto się bardziej zna będzie wiedział co to była za usterka i co dokładnie było robione.Co najważniejsze samochód chodzi jak nowy.Mam nadzieję,że ten feler został wyeliminowany definitywnie ,a nie na jakiś czas.

mechanizm różnicowy wymienili z łożyskami i uszczelniaczami

PostNapisane: 29 wrz 2012, o 10:45 
Nowicjusz
Nowicjusz

Byłem w serwisie z wyjącą skrzynią. Nie naprawiali - czekamy na zmienione części. Centrala toyoty zna powtarzający się problem i zmienia technologię wykończenia zębów na przekładni głównej. Wymiana wadliwych kół teraz (na nowe ale starego typu) rozwiązałaby problem też tylko do czasu. Nowe koła będą dostępne dopiero za 2-3 miesiące. Jeżeli zdążą dostarczyć nowe części przed końcem mojej gwarancji - to skrzynia będzie tylko jeden raz rozbierana. Niestety nie wierzę w dobrą naprawę skrzyni. Według starych zasad - każde rozbieranie i naprawa skrzyni skraca jej żywotność o połowę. Tak naprawdę to chciałbym aby skrzynia rozleciała się do końca gwarancji.

PostNapisane: 29 wrz 2012, o 14:57 
Coś wie...
Coś wie...

Pochwały: 8
Model: Avensis/Verso CVT
Rocznik: 2011
Silnik: 1,8 Valvematic
jan - a jakie ma znaczenie kiedy części sprowadzą, jeśli problem został ZGŁOSZONY PRZED upływem terminu gwarancji? Nie ma to przecież żadnego znaczenia.

PostNapisane: 30 wrz 2012, o 22:47 
Stara się...
Stara się...

Dobrze Jan piszesz. Mialem naprawiana skrzynie w okolicy 20.000km i nie jestem zadowolony. Chociaz serwis twierdzi ten typ tak ma. A ja chce zeby nie mial. Chce tylko zeby bylo tak jak w kazdym innym aucie. Nawet we Fiacie ktorym tez jezdze i w ktorym nic nie slychac ze strony skrzyni. Skoro Toyota twierdzi ze zna problem i ma patent na jego roziwazanie to dlaczego we wszystkicj samochodach nie wymienia tego na wolne od wady. Niech tam uzytkownik robi to za swoja kase. Naprawiaja swoje bledy za nasze pieniadze. Szkoda gadac. Wszyscy wiemy jak jest.

PostNapisane: 20 lis 2012, o 08:37 
Coś wie...
Coś wie...

Pochwały: 1
Marka: Avensis
Model: T25
Nadwozie: kombi
Rocznik: 2007
Silnik: 1.8 vvt-i
wawa69 napisał(a):

a jaki koszt tej imprezy??

PostNapisane: 20 lis 2012, o 08:44 
Coś wie...
Coś wie...

Niestety mam ten sam problem co i wy koledzy.

Mam Avensis 1.8 vvt-i z 2007 roku i przejechane zaledwie 110 000 km. Ostatnio również zauważyłem coraz głośniejszą pracę silnika w związku z czym postanowiłem pojechać do mechanika (celowo unikam ASO złodziei). Mechanik zrobił kilka rund i powiedział że to ewidentnie skrzynia biegów. W szczególności to da się usłyszeć jak wrzucam wyższy bieg np jadą 60 km/h jak wrzucę 5 bieg to słychać to masakrycznie.
Mechanik powiedział że jest to kłopot ponieważ: nowej się nie opłaca kupować bo są cholernie drogie i do kupienia raczej tylko w ASO, założenie używanej nie daje gwarancji ile pochodzi czy miesiąc czy 10 lat a do tego w przypadku Toyot nie ma ich aż tylu na rynku co w przypadku VW.
Obecne siedzę i szukam jakiejś skrzyni ale nie ukrywam swojej frustracji. Moja druga Toyota ma juz 15 lat, przejechane ponad 200 000 km a skrzynia chodzi jak ta lala. Avensis mam od 1,5 roku i już musiałem wymienić sprężarkę a teraz ta cholerna skrzynia. To już nie ta sama Toyota co kiedyś i zapewne przy kupnie kolejnego auta już nie będę miał klapek tylko na Toyotę ustawionych.
Dla pocieszenie mój mechanik mi powiedział, żebym się nie zrażał bo tak naprawdę teraz każde nowe auto to "złom" tzn że wszystkie się psują a koszty są masakrycznie wysokie.

Pozdrawiam wszystkich

Ps. może macie skrzynie na sprzedaż lub polecicie pewnego sprzedawce??

PostNapisane: 20 lis 2012, o 09:24 
Zaawansowany
Zaawansowany

Pochwały: 32
Model: T-etka 27
Silnik: benzyna
Pisz do TMP o wymianę skrzyni . Spróbować nie zaszkodzi , a może się udać. I zrób to najlepiej już teraz, póki samochód ma 5 lat,bo w przyszłym roku może być za późno.

PostNapisane: 20 lis 2012, o 09:27 
Coś wie...
Coś wie...

yaris14 napisał(a):
Pisz do TMP o wymianę skrzyni . Spróbować nie zaszkodzi , a może się udać. I zrób to najlepiej już teraz, póki samochód ma 5 lat,bo w przyszłym roku może być za późno.

TMP - co to znaczy?
Hm i tak się zastanawiam co za znaczenie ma ta granica wieku 5 lat??
Auto było sprowadzone.

PostNapisane: 20 lis 2012, o 09:38 
Zaawansowany
Zaawansowany

1.Toyota Motor Poland- napisz meila
2.Toyota ma 5 lat gwarancji,dlatego w tym czasie coś można od nich jeszcze dostać bezpłatnie i samochód nie musi być koniecznie serwisowany w ASO.
3.Dobrze by było jak byś miał jakieś papiery z "ichniejszego" zamorskiego serwisu,tam skąd samochód przyjechał.
Powodzenia.

PostNapisane: 20 lis 2012, o 09:45 
Coś wie...
Coś wie...

yaris14 napisał(a):
1.Toyota Motor Poland- napisz meila
2.Toyota ma 5 lat gwarancji,dlatego w tym czasie coś można od nich jeszcze dostać bezpłatnie i samochód nie musi być koniecznie serwisowany w ASO.
3.Dobrze by było jak byś miał jakieś papiery z "ichniejszego" zamorskiego serwisu,tam skąd samochód przyjechał.
Powodzenia.

samochód kupiony przeze mnie osobiście w Monachium także obawiam się, że kwestia jakiejkolwiek gwarancji nie wchodzi w grę.
Data sprzedaży auta to maj 2007 także 5 lat i tak już minęło.

PostNapisane: 20 lis 2012, o 09:53 
Zaawansowany
Zaawansowany

fisher1981 napisał(a):
samochód kupiony przeze mnie osobiście w Monachium także obawiam się, że kwestia jakiejkolwiek gwarancji nie wchodzi w grę.

To pisz do tamtejszego serwisu .
fisher1981 napisał(a):
Data sprzedaży auta to maj 2007 także 5 lat i tak już minęło.

Ja mam z początku 2007r.z tym że kupiony w PL.

Siądź,napisz tu i tam , co ci szkodzi.....,stracisz najwyżej 10 minut z życia :jezyk:

PostNapisane: 8 gru 2012, o 12:31 
Coś wie...
Coś wie...

fisher1981 napisał(a):
wawa69 napisał(a):

a jaki koszt tej imprezy??

Dawno mnie nie było na forum ale już odpowiadam.Dosłownie rzutem na taśmę załapałem się na naprawę gwarancyjną.Koszt naprawy: 0zł.Płaciłem tylko za przegląd okresowy który przy okazji zrobiłem.
Ale pojawił się kolejny problem.Podczas przyspieszania,przeważnie na drugim biegu słychać dziwne stukanie,właściwie kilkukrotne stuknięcie(takie dududu,bardziej obrazowo nie potrafię tego opisać :-) .Stukanie jest słyszalne czasami też na trzecim biegu.Jest to zależne pewnie od prędkości (około 20km/h)Dzieje się to tylko wtedy kiedy auto dłużej postoi.Podczas normalnej jazdy to się nie zdarza(zatrzymanie na światłach itp).Wystarczy ,że postawię auto na dłużej do garażu lub zostawię na parkingu pod marketem problem się powtarza.Wrzucam jedynkę ruszam,dwójka przyspieszam i "dududu".Jest to odgłos przypominający włączający się ABS podczas gwałtownego hamowania.Nie jest to głośny odgłos,słychać to tylko na równej drodze i łagodnym przyspieszaniu.Przy gwałtownym przyspieszaniu odgłos zagłusza silnik.Nie mam pojęcia co to jest,układ hamulcowy,skrzynia biegów czy jeszcze coś innego?W serwisie nic nie słyszą bo dojazd do nich jest po płytach betonowych,a tam wszystko stuka.

PostNapisane: 13 gru 2012, o 11:38 
Coś wie...
Coś wie...

fisher1981 napisał(a):
Niestety mam ten sam problem co i wy koledzy.

Mam Avensis 1.8 vvt-i z 2007 roku i przejechane zaledwie 110 000 km. Ostatnio również zauważyłem coraz głośniejszą pracę silnika w związku z czym postanowiłem pojechać do mechanika (celowo unikam ASO złodziei). Mechanik zrobił kilka rund i powiedział że to ewidentnie skrzynia biegów. W szczególności to da się usłyszeć jak wrzucam wyższy bieg np jadą 60 km/h jak wrzucę 5 bieg to słychać to masakrycznie.
Mechanik powiedział że jest to kłopot ponieważ: nowej się nie opłaca kupować bo są cholernie drogie i do kupienia raczej tylko w ASO, założenie używanej nie daje gwarancji ile pochodzi czy miesiąc czy 10 lat a do tego w przypadku Toyot nie ma ich aż tylu na rynku co w przypadku VW.
Obecne siedzę i szukam jakiejś skrzyni ale nie ukrywam swojej frustracji. Moja druga Toyota ma juz 15 lat, przejechane ponad 200 000 km a skrzynia chodzi jak ta lala. Avensis mam od 1,5 roku i już musiałem wymienić sprężarkę a teraz ta cholerna skrzynia. To już nie ta sama Toyota co kiedyś i zapewne przy kupnie kolejnego auta już nie będę miał klapek tylko na Toyotę ustawionych.
Dla pocieszenie mój mechanik mi powiedział, żebym się nie zrażał bo tak naprawdę teraz każde nowe auto to "złom" tzn że wszystkie się psują a koszty są masakrycznie wysokie.

Pozdrawiam wszystkich

Ps. może macie skrzynie na sprzedaż lub polecicie pewnego sprzedawce??

u mnie skończyło się an wymianie łożyska w skrzyni biegów, dodatkowo przy próbie rozebrania skrzyni padłą zębatka z piasty oraz synchronizator. Łączny kosz wyniósł mnie 1700 zł. Co i tak jest taniej niż wymiana skrzyni na inna używaną. Nowa skrzynia w ASO 13 000 zł (używana średnio ok 1900-2500 zł)

PostNapisane: 24 lut 2013, o 15:28 
Nowicjusz
Nowicjusz

Jestem po naprawie gwarancyjnej- skrzynia już nie gwiżdże. Wymieniono koła zębate przekładni głównej i mechanizm różnicowy oraz łożyska. Chodzi cichutko - jak nowa.
Ponoć Toyota poprawiła technologię wykonania zębów i problem się nie powtórzy.
Oby. Gwarancja kończy mi się za dwa tygodnie i nie wykupuję przedłużenia - oceniłem, że przy moich maleńkich przebiegach nie warto.
Pozdrawiam

PostNapisane: 11 gru 2013, o 21:17 
Coś wie...
Coś wie...

Marka: toyota
Model: Avensis t27 wagon
Silnik: 1,8 benzol
a ja zaczynam przygodę z w/w problemem. Mam gwarancję bis do czerwca i czekam na decyzję jakiegoś rzeczoznawcy z firmy ubezpieczeniowej do gwarancji. Zastanawiam sie jakie kroki podjąć w przypadku kiedy Pan rzeczoznawca stwierdzi że można z tym jeżdzić aż się bardziej pogorszy albo że można jeszcze zaczekać. Skarżyć? Tylko do kogo?

PostNapisane: 11 gru 2013, o 22:05 
Moderator
Moderator

Pochwały: 292
Model: Avensis T22
Rocznik: 2001
Silnik: 2.0 D4D 1cdftv
Poczekaj na decyzje, zobacz co gosc napisze, pozdr

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]