TOYOTA AVENSIS FORUM

Forum użytkowników i miłośników samochodu Toyota Avensis

Teraz jest 19 sie 2017, o 20:37

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 lip 2007, o 12:36 
Administrator
Administrator

Pochwały: 54
Marka: Toyota
Model: Avensis T27
Nadwozie: kombi
Rocznik: 2014
Silnik: 1.8
Nie wymaga pozwolenia radiowego używanie na terytorium Polski urządzeń CB wyłącznie w zakresie częstotliwości od 26,96 do 27,41 MHz pracujących z mocą wyjściową nadajnika do 4W dla FM i AM, oraz z mocą 12W dla SSB.

I oby tak pozostało ;-)

Tytuł:
PostNapisane: 29 lip 2007, o 13:55 
Moderator
Moderator

fakt, nie wymaga pozwolenia, ale nie zwalnia tez z posiadania i okazania swiadectwa homologacji lub deklaracji zgodnosci

tu jest maly artykul na ten temat sciagniety z pewnej strony...

ZEZWOLENIA NA UŻYWANIE CB-RADIO

CB-radio stało się jednym z elementów wyposażenia pojazdów, którymi wykonywany jest transport drogowy. Nie ma potrzeby opisywania zalet tego urządzenia, należy jednak wspomnieć o możliwości kontaktowania się za jego pomocą kierowców, którzy w ten sposób ułatwiają sobie pracę – ostrzegają się O „korkach” na drodze, utrudnieniach w ruchu, a także w razie zagrożenia za pomocą CB istnieje możliwość wezwania pomocy.
Warto więc wspomnieć o obowiązujących w tym przedmiocie przepisach prawa. Do sierpnia 2004 roku, każdy użytkownik CB-radio był zobowiązany posiadać stosowne Zezwolenie uprawniające do korzystania z określonego CB. Cała trudność polegała przede wszystkim na tym, iż zezwolenie na korzystanie z CB posiadał jeden użytkownik. W przypadku, kiedy pojazdem wyposażonym w CB kierował inny kierowca, nie mógł on posiadać Zezwolenia, gdyż było ono imienne i przypisane do danego radia. Często więc kontrole konczyły się wszczęciem postępowan przygotowawczych dla Sądu. W dniu 26 lipca 2004 roku Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie (Dz.U. Nr 169, poz. 1774) zmieniające rozporządzenie w sprawie urządzen radiowych nadawczych lub nadawczo – odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia. Rozporządzenie to zwalnia użytkowników CB-radio pracującego w paśmie 26,96 – 27,41 MHz, typu PUBLIC-RADIO – PR 27, które spełniają wymagania normy PN-ETS 300 135, pracujących z modulacją częstotliwości (FM) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W, lub pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W dla SSB.
W przypadku posiadania radia spełniającego ww. wymagania, w trakcie kontroli drogowej, użytkownik powinien okazać Świadectwo Homologacji. W przypadku braku Świadectwa Homologacji, użytkownik musi posiadać i okazać Deklarację Zgodności, z której będzie wynikała jedna, dwie lub trzy informacje, a mianowicie:

- o zakresie częstotliwości (26,96 – 27,41 MHz),
- o mocy wyjściowej ( do 4 W),
- o zgodności z normą PN-ETS 300 135

Okazanie jednego z ww. dokumentów zwalnia (zgodnie z wyżej cytowanym rozporządzeniem) użytkownika z obowiązku posiadania zezwolenia.

Źródło :
http://www.szczecin.kwp.gov.pl

Tytuł:
PostNapisane: 29 lip 2007, o 21:13 
Mistrz
Mistrz

Pochwały: 4
Zasady używania cb w innych krajach:

[ Dodano: 2007-07-29, 21:19 ]
W praktyce jest tak, że w Polsce ogólnym kanałem drogowym jest 19 a za granicą 28 (dla polskich kierowców). W tym roku podróżowałem trochę po Europie z radyjkiem i wszędzie (Czechy, Słowacja, Włochy, Niemcy, Francja) Polacy nadają na kanale 28 AM. Jedynie jadąc przez Austrię zdjąłem antenkę, bo tam dozwolone jest posiadanie radia wyłącznie z modulacją AM. Antenę zdjąłem na wszelki wypadek, żeby nie mieć ewentualnych problemów z czepialskimi policjantami. Jednak na polskich ciężarówkach nikt się tym nie przejmuje i używają radia wszędzie. Przy tak małym zasięgu trzebaby użyć dużych sił, żeby namierzyć nadającego mobila. A radyjko za granicą też się przydaje. Nasi są wszędzie.

PostNapisane: 24 maja 2012, o 17:08 
Coś wie...
Coś wie...

Marka: toyota
Model: T25
Rocznik: 2007
Silnik: 1.8 benzyna
odświeżę temat bo zbliżają się wakacje
z tego co wyczytałem to w austrii tylko radio FM do 1W bez przełącznika na AM ale jak radio jest wyłączone podczas kontroli to nic nie mogą nam zrobić, napiszcie coś na ten temat bo za 1,5 tygodnia jadę do chorwacji na dwa auta i oboje mamy cb, napiszcie co wiecie.....

PostNapisane: 24 maja 2012, o 17:10 
Moderator
Moderator

Pochwały: 287
Model: Avensis T22
Rocznik: 2001
Silnik: 2.0 D4D 1cdftv
w Austrii policja nie przepada za CB, i bez wzgledu na to czy masz wszystko ok czy nie moze byc roznie...
pochodna podejscia tamtejszej policji jest ze jedzie sie przez ten kraj super, bo jest spokoj, a samo cb nie jest przydatne

PostNapisane: 24 maja 2012, o 17:14 
Coś wie...
Coś wie...

co zrobić czy wystarczy wyłączyć radio czy trzeba schować, precyzują to jakoś przepisy????

PostNapisane: 24 maja 2012, o 17:26 
Moderator
Moderator

Pochwały: 287
Model: Avensis T22
Rocznik: 2001
Silnik: 2.0 D4D 1cdftv
zdejmij antene z dachu, wylacz z pradu i masz spokoj

PostNapisane: 24 maja 2012, o 17:34 
Coś wie...
Coś wie...

tak zrobię

PostNapisane: 24 maja 2012, o 19:42 
Guru
Guru

Pochwały: 181
Marka: Avensis
Model: T22
Rocznik: 1998
Silnik: 7AFE 1.8 benzyna/lpg
Ja używałem i nikt mnie nie namierzył. Może miałem farta? Nie wiem.
Jeśli jedziecie na dwa auta i się boisz o CB to kup chociaż walky talky.

Poczytaj sobie:
http://www.cb-forum.pl/topics35/cb-w-au ... vt3567.htm

PostNapisane: 29 cze 2013, o 12:28 
Zaawansowany
Zaawansowany

Pochwały: 48
Model: Avensis T25
Rocznik: 2008
Silnik: 2.0 D4D
W Austrii dowolna jest tylko modulacja FM w "5". Zakazane są też radia z multistandardem. W praktyce policja tego nie kontroluje. Wiem to z doświadczenia i potwierdził mi to austriacki policjant. Trzeba by mieć mega pecha żeby trafić na ciekawskiego policjanta albo na austriackie UKE.
Teoretycznie samo wyłączenie radia nie wystarczy, trzeba by, tak jak napisał WRC, schować też antenę do bagażnika. Potwierdziło mi to kiedyś austriackie UKE.
Sytuacja ma się zmienić w tym roku i będzie można używać CB z 4W AM/FM i 12W SSB w "5". Kwestia radia z multistandardem jeszcze nie jest rozstrzygnięta.

Zapraszam na naszego bloga podróżniczego: motoyage.eu

PostNapisane: 4 lip 2013, o 12:10 
Nowicjusz
Nowicjusz

Rocznik: 2006
Silnik: D4D
Witam, to mój pierwszy post, proszę o wyrozumiałość. Skorzystałem z opcji szukaj, ale nie znalazłem odpowiedzi. Kupiłem sobie CB Laffayette Atena z anteną Sirio ML14, instrukcja jest bardzo uboga. Wyczytałem gdzieś, że trzeba przestawić z częstotliwości UE na PO i zlikwidować tzw. "5", musi chodzić w "zerach". Tak zrobiłem, ale tu moje pytanie, jeżeli będę za zagranicy, czy mam znowu te dwie rzeczy przestawić? Jeżeli te pytania nie są w tym temacie, prosiłbym o przerzucenie w prawidłowy. Dzięki

PostNapisane: 4 lip 2013, o 18:40 
Zaawansowany
Zaawansowany

Pochwały: 48
Rocznik: 2008
Silnik: 2.0 D4D
Podejrzewam, że chcesz gadać z Polakami, więc zostawiasz radio w "0", a zagranicą przełączas na kanał 28.

Zapraszam na naszego bloga podróżniczego: motoyage.eu

PostNapisane: 4 lip 2013, o 20:20 
Nowicjusz
Nowicjusz

Rocznik: 2006
Silnik: D4D
Dzięki za pomoc, o kanale 28 pamiętałem.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]